+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda abdestim bozuldu ve selam verip, namaza devam ettim ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. konya442
  (Cezalı)
  Reklam

  Namazda abdestim bozuldu ve selam verip, namaza devam ettim ?

  Reklam

  Namazda abdestim bozuldu ve selam verip, namaza devam ettim ? Mumsema Es Selamu Aleykum ,,

  Teravih namazini kilarkene kendimi siktim ama sanki yellendim , ve selam verdim ama sonra dikkat cekmemek icin namaza abdestiz devam ettim , ama 100% emin degilim yellendimi ve selam verip namazi bozdum. Kilar gibi yaptim ve namaz bittikten sonra abdest alip , ebür namazi kildik .

  Bu durumda dinden cikilir mi ne yapmam lazim ? ?

  Namazdada Ametuyu okuyordum ve Kelime-i Şehadet getiriyordum.

 2. EarthQuake®
  Yolcu

  Cevap: Namazada heraldi abdestim bozuldu ve selam verip , namaza devam ettim ?


  Reklam


  Soru: Büyük bir camide orta sıralarda, cemaatle namaz kılarken abdesti bozulan kişi nasıl hareket etmelidir?

  Namaz kılarken abdesti bozulan kişi, hemen selam verip, namazdan çıkar. "Namaz kılarken kimin abdesti bozulacak olursa hemen namazdan çıksın. Eğer cemaatle kılınan bir namazda ise burnunu tutarak ayrılsın." (İbni Mace, Ebu Davud, Salat 236, no: 1114) (Gören burnu kanadı zannetsin, suizanna sebep olmasın.)

  Eğer saftan ayrılamıyorsa, olduğu yerde oturup namazın bitmesini beklemeli ve daha sonra abdest alıp namazını iade etmelidir. Dikkat çekmemek için namaza devam ederse bir şey okumadan namazın hareketlerini yapar.


  "Sizden biriniz namaz sırasında yellenirse, (namazdan) ayrılsın (çıksın) ve yeniden abdest alıp namazı iâde etsin." ( Ebu Davud; hadis no: 205 Tirmizî; hadis no: 1164 Tirmizî, hasen bir isnadla rivâyet etmiştir.


  Soru: Cuma namazında abdesti bozulan birinin, kalabalık olan cemaatin önünde geçmek zor ve imkansızsa, o anda ne yapması gerekir?

  Namaz kılarken abdesti bozulan kişi, hemen selam verip, namazdan çıkar.

  "Namaz kılarken abdesti bozulan, burnunu tutup namazdan çıksın."(İbni Mace) Gören burnu kanadı zannetsin, suizanna sebep olmasın.

  Namazda abdesti bozulan kişi, şayet cemaatten çıkıp abdest alması mümkün değilse, olduğu yerde oturur. Namaz bittikten sonra yeniden kılar.

  Cuma namazını kılarken bozulmuşsa ve herhangi bir şekilden yeniden abdest alıp cemaate yetişemedi ise, onun yerine öğle namazını kılar.

  İmamın Abdesti Bozulursa

  İmam, namaz anında iken abdesti bozulduğunda burnu kanamış veya buna benzer bir mazereti varmış izlenimi vererek cemaatten birisini mihraba çekip onu imam tayin edebilir. Namaza başlanıldığında imamlık yapmaya haiz biri imamın yerine geçerek imamlık yapabilir. Namaza başlanıldığında imamlık şartları kendisinde bulunmayan kişinin ise istihlâf yoluyla imamlık yapması caiz değildir.

  Abdesti bozulan imam, yerine bırakacağı kişinin namazın tümünü cemaatle kıları birisi olmasına dikkat eder. Zorunlu olmadıkça cemaate sonradan katıları ve namazın bir kısmını kılamamış bulunan birisine imamlık verilmez. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa namazın normal rekâtlarının tamamlanmasıyla cemaate sonradan katılan, buna rağmen istihlâf yoluyla imam tayin edilen kişi namazın bitiminde selâm vermeden kendi yerine namazın tümünü kıları birisini bırakır. imamlığa geçen şahıs selâm verince o da namazının yarım kalan kısmını tamamlar.

  Abdesti bozulan imamın yerine imam olan kişi, imamın namazı nerede bıraktığını kestiremiyorsa bunu imamdan sormaya lüzum duyuyorsa imam ona işaret yoluyla namazın neresinde kaldığını anlatmaya çalışır. Eğer bu mümkün olmaz, imam konuşursa namaz bozulur ve tekrarı gerekir.

  Abdesti bozulan imam, yerine birisini imam tayin etmeksizin camiden çıksa veyahut boş bir alanda kılınan namazda safları geçerek ilerlese namaz bozulmuş olur. Ancak imamın, yerine birisini bırakmadan cemaati terkettiğinde hemen cemaatten birisinin imam olması halinde eğer imam henüz camiden çıkmamış olursa yerine geçenin kıldırdığı namaz kabul olur ve tekrarı gerekmez. Cemaatin tek kişi olması halinde ise, o kişi imamın yerine geçerek namazını tamamlar.

  Sorularla İslamiyet


 3. konya442
  (Cezalı)
  peki ya abdestin bozulursa ve sonradan selam verirsen , ve kilar gibi yaparsan ve secdede denileni dersen dinden cikilir mi acaba?

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  hayır çıkılmaz kardeşim.

 5. Misafir
  1 - Teravih namazına gitmek istiyorum.ama çok sık yelleniyorum ne yapmalıyım


  2 - Teravih namazında yellendim otururken selamı bekledim sonra abdest alıp namaza devam ettim namazı iade etmeliydim vakit gecti ne yapmalıyım bide yellediğim için altım pis olmuş teravihi öle kılmış oldum vakit geçti ne yapmalıyım yardım edin lütfen

 6. arifselim
  Yönetici
  1- Eğer yellenmen özür sayılacak kadar oluyorsa bu durumda bir abdestle bir vakit namaz içinde dilediğin kadar namazları kılabilirsin.

  2- Abdestin bozulduğu an namazını terketmelisin selamı beklemene gerek yoktur.

+ Yorum Gönder
namazdan nasıl çıkılır,  namaz kılarken abdesti bozulan kişi,  Namazda Selam verirken Abdest bozulursa,  namazdada selam verdim mi,  namazda abdest bozulursa,  namaz bitmeden selam vermek,  namazda selam verdikten sonra abdest bozulursa