+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ramazan ayındada kendimi tutamıyorum ve masturvasyon yapıyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. loordof22
  Üye
  Reklam

  Ramazan ayındada kendimi tutamıyorum ve masturvasyon yapıyorum

  Reklam

  Ramazan ayındada kendimi tutamıyorum ve masturvasyon yapıyorum Mumsema arkdaşlar sizeçok önemli bir şey soracagım benim bu masturvasyon hastalıgın yüzümden kendimi tutamıyorum ve son 10 gündür kendimi tuamıyıp masturvasyon yapıorum kenidmi nasıl durrabilrim ayrıca bu bozulan oruçları nasıl öderim ve çok büyük bir günahmı işlemiş olyuroum lütfen ya canıı çok sıkıyor bu konu ?yardım edin lütfen

 2. ordeall
  Emekli

  Cevap: Ramazan ayındada kendimi tutamıyorum ve masturvasyon yapıyorum


  Reklam


  Kardeşim bi kere oruçlu iken 1 kere yapmışşan o kaza olur ama ikinciyi yaptıgında kefaret olur kefaret ise 61 gün oruç demektir ki sen 10 günden bahsediyorsun durum baya kötü ama yinede yanlış bilgi vermek istemem

 3. rukyail
  Emekli
  Valla kardeşim aynı sorun bende de var ya televizyonda dans eden kızlar fln gördüm bu gün eve gelince çevresel etmenlerden oluyor ama kadir gecesinde olmaz aklından çıkarmaya bak bu günlük

 4. EarthQuake®
  Yolcu
  Kardeşim bi kere oruçlu iken 1 kere yapmışşan o kaza olur ama ikinciyi yaptıgında kefaret olur kefaret ise 61 gün oruç demektir ki sen 10 günden bahsediyorsun durum baya kötü ama yinede yanlış bilgi vermek istemem  Kardeş yanlış bilgi vermek istemiyorsan ya araştırır kaynakları buraya aktarırsın ya da hiçbir şey yazmayıp başkalarının cevaplamasını beklersin. Yorum yaparak mesuliyeti üstüne alma bence. Selametle.  ***

  Bu illetten kurtulabilmeniz için oruç tutmanız veya evlenmeniz önerilmektedir.  ***

  Valla kardeşim aynı sorun bende de var ya televizyonda dans eden kızlar fln gördüm bu gün eve gelince çevresel etmenlerden oluyor ama kadir gecesinde olmaz aklından çıkarmaya bak bu günlük

  Dans programlarına takılmak yerine maneviyat açısından faydalı programları seyretmek, bunu yapamıyorsak televizyonu hiç kullanmamak en iyisidir. İnsanın çevresi ne kadar bataklık da olsa iş kendi iradesinde biter. Bataklığa düşmeniz veya kenarından yürümeniz sizin elinizdedir. Selametle.  ***  "Allah Teâlâ, ilmi kullardan soymak suretiyle çekip almaz. Ancak ilmi, âlimleri almak suretiyle ortadan kaldırır. Allah hiçbir âlim bırakmayınca da, insanlar bir takım cahil başlar edinirler ve onlara sorular sorarlar, onlar da ilimsiz fetva verirler. Bu yüzden de hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar." (Buhari, İlim, 34; Müslim, İlim, 13, 14; Müsned, 2/162)


  ________________________

  İstimna (matürbasyon) orucu bozar ama keffaret gerekmez. Sadece bozulan orucun kazasını tutmak gerekir. Ancak oruçlunun uykudayken ihtilam olması orucu bozmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  ________________________

  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-muhtar ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

  Mehmet Ali Demirbaş

  ________________________

  Ramazan'da 1 kere masturbasyon yapmanın cezası kaza fakat aynı ramazanda 4 -5 gun masturbasyon yapmanın cezası nedir? 4-5 kaza orucu mu? Yoksa kefaret orucu mudur?


  Cevap:  Değerli Kardeşimiz;
  Oruçlu kişinin mastürbasyon yapması kazayı gerektirir. Birkaç defa bu hal tekrarlandığında da kefaret gerekmez. Bozulan oruçlar kaza edilmelidir.


  Allah'a emanet olunuz.

  Sorularla İslamiyet
  ________________________

  İstimna orucu bozar ve sadece kaza gerektirir, doğru. Bilerek de olsa bu böyledir. Ancak unutmamak gerekir ki, oruç zaten sabrı öğrenmek içindir. Bunu başaramadıktan sonra insanın tuttuğu oruç mükemmel bir oruç olmaz, sevabı gider, hatta günah kazanır.
  İkinci olarak, istimna keffareti gerektirmese de oruca saygısızlık olduğu açıktır ve oruçlu iken yapılması büyük bir günahtır. Ayrıca Efendimizin bir hadisi şeriflerinde buyurduğu gibi; "Sebepsiz yere tutulmayan bir Ramazan günü orucunun sevabı, bütün bir ömür oruçlu geçirilse de artık elde edilemez".


  Kefaret, oruca bile bile saygısızlıktan dolayı gerekirse, istimnadan dolayı niçin gerekmiyor? Sorusu anlamlıdır. Bunun cevabı galiba şudur: Oruç bir ibadettir ve ibadetlerde asıl olan söylendiği gibi yapılmalarıdır. Biz onların illetlerini (nedenlerini) anlamayabiliriz. İstimnadan ötürü keffaret gerektiği söylenmemiştir. Muhtemelen bunun sebebi şu olabilir: Bilindiği gibi oruç, yeme içme ve cinsel ilişkiyle bozulur. Bir şey ki, şeklen de manen de yeme içme ya da cinsel ilişkidir, onun bilerek yapılması hem kazayı hem de kefareti gerektirir. Su içme gibi. Bir şey ki, sadece şeklen, ya da sadece manen bunlardan birisidir, onunla oruç bozulur ama kefaret gerekmez, sadece kaza gerekir. Buna göre istimna şeklen bir cinsel ilişki değildir. Birleşen iki cins yoktur. Ama manen, yani sonuç itibariyle cinsel ilişkidir, çünkü boşalma vardır. Bu sebeple bundan sadece kaza gerekir. Bir insana serumla ilaç ya da su verilmesi de böyledir. Şeklen yeme içme değildir, ama manen bir insanın susuzluğu bununla giderilebilir. Öyleyse orucu bozar ama sadece kaza gerektirir.  Faruk Beşer

 5. ordeall
  Emekli
  Ben o konuyu sormuştum bi kere yapıldımı kaza ikinci kez yapıldımı kefaret gerekir yazıyordu bende bildigim şeyi yazdım

 6. loordof22
  Üye
  EarthQuake® kardeş çok içimi rahatlattın tşk edeirm ynalız şimdi ben bunların her biri için kaza oruçumu tutmam gerekiyor değilmi ?

 7. Guray
  Karadeniz
  bozulan her oruç için ayrı ayrı kaza orucu tutman gerekiyor kaç gün bozduysan bu şekilde o kadar kaza orucu

 8. Hiss1
  Devamlı Üye
  Kardeş hangisine inanalım şimdi? Bu sitede bir kere kaza,ikinci keffaret gerekir diyorlar, sorularla İslamiyet'te de sadece kaza gerekir diyorlar. Acaba mezhep farklılığından mı kaynaklanıyor?(Örnğ: Hanefi mezhebi)

 9. Guray
  Karadeniz
  Soru

  “Orucu bozup sadece kazayı gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda, kasten iki veya daha çok kere yaparak orucu bozmak, kefareti de gerektirir” bilgisi doğru mudur?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;  Bu bilgi doğru değildir.

  Orucu bozup sadece kazayı gerektiren bir fiili işleyen oruçlu birinin akşama kadar bir şey yiyip içmeden durması gerekir.

  Ancak bu kişi gün içinde yiyip içecek olsa ya da orucunu bozan ama sadece kazayı gerektiren aynı fiili bir başka gün yine işlese bu kişiye kefaret gerekmez.

  Bu kişi günah işlediğinden tövbe etmesi gerekir ve bozulan orucun sadece kazası gerekir.

  kefaret gerekmez.

 10. loordof22
  Üye
  Yha zaten 10 kere dedimde 4 kere masturvasyon yaptım bozuldu ama yinde sonuna kadar devam ettim 4-5 kezde beyaz sıvı geldi onlarıda bozuldu idye saydım onlarda bozulmuş sayılırmı ?

 11. Guray
  Karadeniz
  meni gelenler bozulmuş sayılır kaç gün boyunca bu durum yaşandıysa aynı sayıda kaza gerekir

 12. loordof22
  Üye

  Reklam


  GURAY ayrıca sanada teşekür ederim çok yardımcı oldun... İçİmE bir rahatlık geldi daha deminde gittim namazı kılıp dua ettim aklıma bir daha böyle düşünceler gelmesin diye.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
masturvasyon,  mastürvasyon