+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurumuş menili bir şorttan vücuda veya başka bir elbiseye meni bulaşır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 13
  ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Kurumuş menili bir şorttan vücuda veya başka bir elbiseye meni bulaşır mı?? Acil sorum

  Reklam  Cevap: Kurumuş menili bir şorttan vücuda veya başka bir elbiseye meni bulaşır mı?? Acil sorum isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Kurumuş menili bir şorttan vücuda veya başka bir elbiseye meni bulaşır mı?? Acil sorum
  Allah razı olsun Guray kardeşim. Ben iyice uçtum. Spor yapmadım normal dururkenki halimi düşündüm de gerçekten uçmuşum.


  Gusül vesvesesi gitti temizlik vesvesesi geldi hay Yarabbim koru beni.

 2. 14
  Guray
  Karadeniz

  Cevap: Kurumuş menili bir şorttan vücuda veya başka bir elbiseye meni bulaşır mı?? Acil sorum


  Reklam


  2 vesveseden birini çözdük Allah'a şükür Bundan sonra daha dikkatli olursunuz kirli çamaşıları giymesseniz vesveseye olanak kalmaz inşallah

 3. 15
  ziya3400
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun Güray kardeşim. Şu an ne var ne yok yıkandı temiz giyiyorum. TERLEME olayına da çözüm getirdik yoksa Allah korusun zincir oluşup her yere bulaşacaktı

 4. 16
  Misafir
  Benim de ona benzer şeyler oldu. Gusül aldın aldıktan sonra bacağımda kurumuş ve kıllara yapışmış meni gördüm hemen temizledim gusül almam gerekir mi

 5. 17
  Misafir
  Gusül, meni çıktığı için gerekir. Çıktıktan sonra meninin gusül açısından işi bitmiş olur. Ondan sonrası necasetle alakalı bir durumdur. Necaset de, namaz kılmaya manidir. O bölüm, kirli kaldığı için namaza mani olur. Temizlenince de necasetli bölge kalktığı için namaza mani durum da kalkar. Durum şöyledir: Eğer gusülle fark ettiğiniz zaman arasında namaz kıldı iseniz o namazı necaset bedeninizde iken kıldığınız için yeniden kılın.

 6. 18
  jerusselam
  Devamlı Üye
  Hz. Âişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın elbisesine bulaşan meniyi yıkıyordum. O, elbisesinde ıslak kısım (kurumamış) olduğu halde namaza giderdi." [Buhârî, Vudû 64, 65; Müslim, Tahâret 108, (289); Ebû Dâvud, Tahâret 136, (371, 372, 373); Tirmizî, Tahâret 85, 86, (117, 118); Nesâî, Tahâret 187, 188, (1, 156).]

  Müslim'in bir diğer rivayetinde şöyle gelmiştir: "Hz. Âişe (radıyallahu anhâ)'ya bir zât misafir oldu. Adam sabahleyin, elbisesini yıkamaya başladı. Hz. Âişe ona:

  "Sana, (meni) bulaşan yeri [gördüysen] orasını yıkaman kâfi idi, göremediğin takdirde etrafını yıkardın. Ben, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın elbisesinden (meni bulaşığını) ovalamak suretiyle çıkardığımı biliyorum. O, (bir de yıkamaksızın) onun içinde namaz kılardı."

  Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: "İyi biliyorum kurumuş meni bulaşığını Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın çamaşırından tırnağımla kazıyarak çıkarıyordum."[Müslim, Tahâret 105, 109, (288, 290).]

  AÇIKLAMA:

  1- Elbiseye meni bulaştığı takdirde onun nasıl temizleneceğini bu iki rivayet göstermektedir:

  * Bulaştığı yerin yıkanması... Bu henüz kurumamış olma haliyle ilgilidir. Elbisenin bulaşık kısmının su ile yıkanması yeterlidir.

  * Ovalamak suretiyle... Bu kurumuş olma halinde temizleme usulüdür. Ovalamada bulaşık kısım, su kullanılmadan çamaşır kendi kendine sürtülerek meni eserinin küçük parçacıklar halinde dökülmesini sağlamaktan ibarettir. Hz. Âişe, kuru bulaşığın ovalama yerine tırnakla kazınması suretiyle de çıkarılabileceğini belirtmektedir.

  2- Ovalama veya kazıma suretiyle meninin temizleme kolaylığı, meninin necislik durumu hakkındaki anlayıştan gelir. Âlimler meni necis midir değil midir, münakaşa etmiştir.

  * Hanefîlerle, Mâlikîlere göre necistir. Ancak Ebû Hanîfe merhum, meninin kuru olması halinde elbisenin ovalanmasını temizlik için yeterli gördüğü halde İmam Mâlik, yaş da olsa kuruda olsa mutlaka yıkanması gerektiğini söyler. Meninin necis olduğunu söylemekle beraber, yıkanmadan namaz kılınmış olduğu takdirde namazın iadesinin gerekmiyeceğini söyleyen âlim de çıkmıştır: Leys ve Hasan İbnu Hayy gibi.

  * Şâfiîlere ve Hanbelîlere göre meni temizdir. Dâvud-u Zâhirî'nin de böyle hükmettiği bilinmektedir. Ashab'tan Hz. Ali, Sa'd İbnu Ebî Vakkas, Abdullah İbnu Ömer ve Hz. Âişe (radıyallahu anhüm)'ün de bu görüşte olduğu rivayet edilmiştir.

  Şunu hemen belirtmek isteriz: Meniye necis diyenler, onun yıkandığını gösteren hadisleri esas almışlardır. Necis değil diyenler de ovalamakla temizleneceğini ifade eden hadisleri esas almışlardır. Şeriat-ı garrâmız ruhsat ve kolaylık dinidir. Resûl-i Ekrem (aleyhissalâtu vesselâm) bu meselede de ruhsat murad etmiş olmalı ki, ihtaflı beyanlarda bulunmuştur.

  Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte ve Şerhi, Cilt: 10, Büyük ve Küçük Abdestle ilgili Meseleler -1

  Hz. Aişe (r.a.) der ki: Bir gün Peygamber (s.a.s)'le yarıştık. Onu yendim. Uzun müddet sonra ben şişmanladığım zaman tekrar yarışmıştık; bu sefer o beni yendi. İlk yarışmayı kasdederek; "Bu ona karşılıktır" dedim (Ebu Davud,Cihad: 61; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 264).

 7. 19
  Misafir
  kurumuş meni necis midir

 8. 20
  Misafir
  ben arkadışımın iç çamaşırlarına yanlışlıkla boşaldım ve bunları temizleyemedim bunun günahı nedir ?

 9. 21
  Misafir
  Hocam mesela necis olduğunu düşündüğümüz bir şort var ve biz bunla yatağa girioz uyuyoruz. Uyurken ister istemez terliyoruz ama terlemeden önce bu necaset meni olsun mezi olsun kuru idi terleyince tekrardan ıslak oldu şimdi bu necaset acaba yatağada bulaşmış midir ? Acil cevap lazım lütfen ?

 10. 22
  mum
  Administrator
  kurumuş sperm, kuru meni
  kurumuş meni necis midir
  evet necistir. çitelemek ile temzilenir.
  bunun günahı nedir ?
  o elbise ile kıldığı tüm namazları kaza etmesi için söylemen gerekr yoksa kul hakkına girersin.

 11. 23
  Misafir
  Selamın aleyküm arkadaşlar ben sabah uyandıgımda rüyalanmıştım meni eşofmanımada bulaşmıştı sabah gusül abdesti aldıktan sonra eşofmanımdaki menili yeri elimle yiķadım tekrar gusül abdesti almam gerekir mi menili yeri elimle yıkadım

 12. 24
  @hmet
  Üye

  Reklam


  menili yeri elimle yiķadım tekrar gusül abdesti almam gerekir m
  Meniyi ellemek gusül gerektirmez. Yıkamanız gerekmez.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

kurumuş sperm

kuru meni

meni kurur mu

döl kururmu

meninin kurumuş hali

kurumus sperm

sperm kururmu