+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstimna hangı durumlarda vacip yapılamsı gerekir ?buyrun izleyın Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emniciba
  Hep Üye
  Reklam

  İstimna hangı durumlarda vacip yapılamsı gerekir ?buyrun izleyın

  Reklam
 2. Hiss1
  Devamlı Üye

  Cevap: Istimna hangı durumlarda vacıp yapılamsı gerekır ?buyrun ızleyın


  Reklam


  Nikahla ilgili açılmış konunun altına istimna ile ilgili bir cevap yazacaktım ama konu kilitlendiği için yazamadım buyrun:
  Diyanet maili:
  İstimnâ masturbasyon, kişinin kendi kendini tatmin etmesi, el ile tatmin manasına gelmektedir. İslâm meşru yollarla nefsini tatmin etmesi için evliliği teşvik etmiş, zinâ ve diğer gayri meşru yolları ise yasaklamıştır. Diğer taraftan harama götüren yolları tıkamış ancak, zorda kalanların ehven-i şerri tercih etmelerini müsaade etmiştir. Bu sebeple, Hanefî mezhebine göre, istimnânın zevk için yapılması tahrimen mekruh kabul edilmiş; ancak zinaya düşme tehlikesi bulunduğunda, aşırıya kaçmamak şartıyla caiz görülmüştür. Hz. Peygamber(s.a.v.), "Sizden evlenme çağına gelip de buna güç yetirenler evlensin, evlenmeye imkan bulamayanlar ise oruç tutsun"(Buhari, Nikah,2) buyurarak orucun şehveti azaltıcı özelliğine işaret etmiştir.

+ Yorum Gönder
istimna hangi durumlarda yapılır,  hangi durumlarda mastürbasyon yapmak caiz,  masturbasyon hangi durumlarda,  mast