+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Banyo olduğumuz yerde namaz abdesti alabilir miyiz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  kullanıcı99
  Üye
  Reklam

  Banyo olduğumuz yerde namaz abdesti alabilir miyiz ?

  Reklam

  Banyo olduğumuz yerde namaz abdesti alabilir miyiz ? Mumsema abdest alırken Setr-i Avret e dikkat etmemiz gerekir mi? örneğin banyo yapıp işimiz bitince, banyo yaptığımız yerden henüz çıkmadan orada abdest alınırmı?

 2. 2
  Ensar
  لا اله ا لا ا لله

  Cevap: abdest alırken


  Reklam


  Abdest alırken setr-i avrete dikkat etmemiz gerekir. Öncelikle bu bölge yıkanmalı daha sonra normal abdest alınmalı -ki bu sünnettir- daha sonra gusül abdest alıncaksa da gusül abdesti alınır.

 3. 3
  kullanıcı99
  Üye
  anlatamadım.. zaten banyo yapmışız komple temizlenmişiz.. banyo yaptığımız yerde yani duşakabinin içinde abdest alınırmı ( gusül değil ).. yukarıdan akan suya yani abdest aldırken suya ayklarımız değe değe.. ???

 4. 4
  Ensar
  لا اله ا لا ا لله
  Banyodan sonra abdest alacaksanız bulunduğunuz yerin suyla dolmaması lazım. Yerde hiç su kalmayacak. Bu şekilde abdest alınabilir.

 5. 5
  Misafir
  Ben banyo yaptım ve abdest almadan yani demek istediğim normal gusul abdestim önceden vardı banyo yaptım çıkıp namaz kıldım namaz abdesti almadan kilabolirmiyim banyo yaptığımda abdest almış olurmuyum

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Banyo yapmakla veya gusül abdesti almakla kişi namaz abdestini de almış olur. Ayrıca bir abdest almasına gerek yoktur. Bu peygamber aleyhisselamında bir uygulamasıdır. Hadisi şerifte şöyle geçmektedir:

  Hz. Âişe (r.anhâ) demiştir ki;


  "Rasûlullah (a.s.m.) gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebû Dâvûd, Tahâret 98 (245); Nesâî, Tahâret 159; İbn Mâce, Tahâret 96; Müsned, VI, 68, 192, 253, 258)

  Bu hadis-i şeriften anlaşıldığına göre, ister cünüplükten dolayı, isterse başka bir nedenle yıkandıktan sonra namaz kıl*mak veya başka bir ibadet yapmak için yeniden abdest almaya gerek yoktur. (bk. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ, 10/541; Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 1/ 449-50)

 7. 7
  Misafir
  Simdi ben banyo yaptigimda namaz abdesti almis oluyormuyum.

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Banyo yapan kimse veya gusül abdesti alan kimse her durumda namaz abdestini de almış olur. Ayrıca namaz abdestini almaya gerek yoktur.

+ Yorum Gönder

banyoda abdest alınır mı

banyoda namaz abdesti alınır mı

banyo yaparken abdest alınır mı

banyo yaparken namaz abdesti alınır mı

banyodayken namaz abdesti alınır mıbanyoda abdest alinirmibanyoda abdest alınırmı