+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti ve temizlikle ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti ve temizlikle ilgili soru

  Reklam

  Gusül abdesti ve temizlikle ilgili soru Mumsema Arkadaşlar bu sabaha sadece rüya gördüm, hemen uyandım. Uyandığımda bir şey yoktu. Herhangi bir ıslaklık iç çamaşarımda görmedim. Fakat içim rahat etmedi, gusül abdesti aldım. Üstümdeki tüm eşyaları çıkardım. İç çamaşırlarım yıkandı. Fakat yatarken giymiş olduğum şortu yıkamaya unuttum, akşam tekrar giydim. Sonra sabahki banyo yapışım aklıma geldi tekrar tüm iç çamaşırlarımı ve şortu çıkarıp , yeni iç çamaşırları ve şort giydim temiz olsun diye.

  Acaba diyelim ki sabahtan kalan şortta pislik vardı, bunu yıkamayı unuttum akşam giydiğimde tekrar bana cenabetlik bulaşmış mıdır ? Bu sebep yüzünden tekrar gusül abdesti almam gerekir mi ?


  (Hiçbir şeyden emin değildim, şorta pislik bulaşıp bulaşmadığını bile bilmiyorum. Her şey sakatlık olmasın diye aldığım gusül abdesti ile başladı. Sanki iç çamaşırlarıma meni bulaşmış gibi hissettim kendimi. )

  ŞÜPHEYE DÜŞTÜM, SORUMU CEVAPLAYABİLİR MİSİNİZ ?

 2. BEYAZ_gul
  yasam

  Cevap: Arkadaşlar Gusül abdesti ve temizlikle ilgili ÇOK ACİL SORUM var bakar mısınız ?


  Reklam


  Bu sebeple gusul abdestin bozulmaz kardesim
  Icin rahat etsin sadece vesvese

  Arkadaşlar bu sabaha sadece rüya gördüm, hemen uyandım Uyandığımda bir şey yoktu Herhangi bir ıslaklık iç çamaşarımda görmedim Fakat içim rahat etmedi, gusül abdesti aldım Üstümdeki tüm eşyaları çıkardım İç çamaşırlarım yıkandı Fakat yatarken giymiş olduğum şortu yıkamaya unuttum, akşam tekrar giydim Sonra sabahki banyo yapışım aklıma geldi tekrar tüm iç çamaşırlarımı ve şortu çıkarıp , yeni iç çamaşırları ve şort giydim temiz olsun diye

  Acaba diyelim ki sabahtan kalan şortta pislik vardı, bunu yıkamayı unuttum akşam giydiğimde tekrar bana cenabetlik bulaşmış mıdır ? Bu sebep yüzünden tekrar gusül abdesti almam gerekir mi ?

  (Hiçbir şeyden emin değildim, şorta pislik bulaşıp bulaşmadığını bile bilmiyorum Her şey sakatlık olmasın diye aldığım gusül abdesti ile başladı Sanki iç çamaşırlarıma meni bulaşmış gibi hissettim kendimi )

  ŞÜPHEYE DÜŞTÜM, SORUMU CEVAPLAYABİLİR MİSİNİZ ?


 3. Guray
  Karadeniz
  meni kuruduğunda tekrar ıslatılmadığında bulaşmaz
  meni ile kirlenmiş bir çamaşır giyilse gusül gerekmez çamaşırın ve meninin değdiği yerlerin temizlenmesi gerekir

 4. ziya3400
  Devamlı Üye
  6 saat civarı geçmişti, kurumuştur sanırsam. Ya birde öyle bir duruma girdimki biliyorum meni falan filan yok ama en kötü ihtimali düşünüyorum.

  çamaşırın ve meninin değdiği yerlerin temizlenmesi gerekir demişssin. Mesala şortu giyerken vücuduma değmişse nasıl anlayacam ? Offff kafam çok karıştı.

 5. EarthQuake®
  Yolcu
  Arkadaşlar bu sabaha sadece rüya gördüm, hemen uyandım. Uyandığımda bir şey yoktu. Herhangi bir ıslaklık iç çamaşarımda görmedim.
  Sizin bu durumda gusül almanıza gerek yok ki. Gerekmediği halde hem gusül almışsınız hem çamaşır değiştirmişsiniz, vesvese vesveseye yol açmış. Dolayısıyla meni yokken "bulaşmış mıdır" şüphesine düşmeniz doğru değil.

 6. ziya3400
  Devamlı Üye
  EarthQuake arkadaşım bende hastalık oluştu her şeyin kötüsünü düşünüyorum. Oradan hareketle soruları soruyorum. Mesala ya meni iç çamaşarından geçip Şorta bulaşmışsa, ben o şortu 6 saat sonra tekrar giydim. Oradan ya tekrar vücuduma bulaşmışsa diye düşündüm.

  Arkadaşlar bir şeyler yazın kaldım böyle ne yapacam ? Gusül almama gerek yok sanırsam yorumlardan bunu anladım.

 7. Guray
  Karadeniz
  zaten gusül almışsın meni bulaştı diye gusül almana gerek yok ayrıca kuruyan meni ıslanmadıkça bulaşmaz için rahat olsun biraz

  ıslaklık görmediğin için gusül zaten gerekmez ıslaklık olmadığı için olmayan şeyde bulaşmaz bunlar şeytanın vesvesesi uymayalım bunlara inşallah gusül almanıza gerek yok

 8. ziya3400
  Devamlı Üye
  Guray arkadaşım vücutta tene de bulaşmaz dimi ? Sakata gelmeyelim Allah korusun. Sağolasın.

  ıslak olup kuruduktan sonra o kuruyan menili giysiyi 5-6 saat sonra yanlışıkla giysek bulaşır mı üzerimize cenabet olur muyuz misal...

 9. Guray
  Karadeniz
  meninin vücuda değmesi gusül gerektirmez namaz kılabilmek için değen yerleri yıkamak gerekir ayrıca kuru meni bulaşmaz

 10. ziya3400
  Devamlı Üye
  sağolasın bu cevabı bekliyordum başından beri Allah razı olsun. Şu an paronayak oldum nerdeyse tüm elbiseleri yıkayacam ondan ona ondan ona bulaşma ihtimali var diye ama şimdi bunu öğrendiğim iyi oldu.

 11. Guray
  Karadeniz
  Hz. Aişe (r.a.)'dan yapılan rivayette, demiştir ki:

  "Resûlüllah (a.s.) Efendimiz'den, ıslaklık görüp ihtilâm olduğunu hatırlamayan adamdan sordu. Şöyle buyurdu:

  "Gusleder..."

  Ayrıca ihtilâm ol-uğunu hatırlayıp kendinde ıslaklık görmeyen adamdan soruldu. Buyurdu ki:

  "Ona gusül gerekmez..."

  Bunun üzerine Ümmu Süleym (r.a.), "Kadın onu (ıslaklığı) görür de kendisine gusül gerekir?" diyerek hayretini belirtti. Resûlullah (a.s.) ona:

  "Evet kadınlar ancak erkeklerin bir parçasıdır."


  Islaklık görmeden de gusüle gerek yok onuda tamamlayalım Allah'ın izniyle

+ Yorum Gönder