+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eğer erkek ve kadın uzaktaysa vekalet verilerek imam nikahı kıyılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. tugcee
  Devamlı Üye
  Reklam

  Eğer erkek ve kadın uzaktaysa vekalet verilerek imam nikahı kıyılır mı?

  Reklam

  Eğer erkek ve kadın uzaktaysa vekalet verilerek imam nikahı kıyılır mı? Mumsema eger erkek ve kadın birbirinden uzaktaysa kadın telefonla sahide vekalet verse imam nikahı kıyılabilir mi kuzenim resmi olarak nikahlandı ama esi isvicrede kuzenimde vizesi cıkana kadar gidemeyecek isvicrede hoca bulmak cok zormus birini bulmuslar bu durumu halletmek istiyorlar vekaletle mümkünmüdür acaba

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: eger erkek ve kadın uzaktaysa vekalet verilerek imam nikahı kıyılır mı?


  Reklam


  eger erkek ve kadın birbirinden uzaktaysa kadın telefonla sahide vekalet verse imam nikahı kıyılabilir mi kuzenim resmi olarak nikahlandı ama esi isvicrede kuzenimde vizesi cıkana kadar gidemeyecek isvicrede hoca bulmak cok zormus birini bulmuslar bu durumu halletmek istiyorlar vekaletle mümkünmüdür acaba
  1)nikah için telefonda vekalet verirken tam olarak ne söylenmeli? 2)bu esnada kadının yanındada vekalet verdiğine dair iki şahitin bulunması gerekli mi?

  Soru

  1)nikah için telefonda vekalet verirken tam olarak ne söylenmeli? 2)bu esnada kadının yanındada vekalet verdiğine dair iki şahitin bulunması gerekli mi? 3)böyle bir nikahın aşamalarını belirtir misiniz nasıl olmalı? 4)vekalet alan kişi yapılan nikahın sahih olması için hangi lafızları kullanmalı? 5)evlenecek olan erkek evleneceği kadından vekalet alabilir mi? alabiliyorsa bu süreç nasıl devam eder (hanefi mezhebine göre)
  Kullanıcı: byrm | Tarih: 31-Mayıs-2007, Saat: 19:55:26

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  1. Nikah için telefonda vekalet vermek caizdir. Evlenecek bayanın: "Beni falanca adamla evlendirmesi için filanca adamı vekil tayin ediyorum /veya ettim" demesi yeterlidir. Ancak evlenecek bayan, Şafii mezhebinde ise, kendisi vekalet veremez. Bu vekaleti kadının babası, yoksa erkek kardeşi, o da yoksa yakınlık sırasına göre erkek bir velisinin vekalet vermesi gerekir. Bu takdirde o erkek: "Velisi bulunduğum falanca kızımızı filanca kimseyle evlendirmesi için şu adamı vekil tayin ettim" diyecektir. Her iki durumda da vekâleti alan kimse kısaca: "Ben de bana verdiğiniz vekâleti aldım kabul ettim" diyecektir.
  2. Kadının yanında değil, vekâleti alan kimsenin yanında iki şahidin bulunması sünnettir. Ayrıca vekâlet verildiği zaman mehrin tayin edilmesi de uygun olacaktır. Bilindiği üzere, mehir nikahın şartı değildir. Fakat mutlaka olması gereken bir vecibedir. Daha sonra, özellikle bir ihtilafın vukuunda sıkıntı çekmemek için nikah esnasında mehrin belirlenmesinde fayda vardır.
  3. İfade edildiği gibi, önce vekâlet verilecek, vekâlet alınacak, vekil olan kimse ile damat veya onun vekili arasında nikah akdi yapılacaktır. Nikahta iki şahidin bulunması şarttır. Türkiye'de resmî nikah olmadan imam nikahının kıyılması yasaktır. Aslında bu, hakları korumak için de önemli bir şeydir.
  4. Cevabı birinci maddede vardır.
  5. Kadın evleneceği erkeğe evlenmeleri için vekalet verebilir mi?
  6. Bir kızın anne ve babanın rızası olmadan bir erkekle nikah kıyması doğru mudur?


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. tugcee
  Devamlı Üye
  hocam öncelikle cevaplarınız icin tesekkürler

  Ancak evlenecek bayan, Şafii mezhebinde ise, kendisi vekalet veremez
  bayan safii değil ama erkek safii birde hocam evlenirken mehir veriliyorda erkek kadını bosarsa verdiğinin adı nedir

 4. Misafir
  Ben imam nikahi kiydim erkek arkadasimla ama telefonda yani ben nikah kiyilacak diye bekliyodum erkek arkadasim nikahimiz kiyildi dedi ben kimseye vekalet vermedim ve sahitleride tanimiyorum nikah sahih mi?

 5. arifselim
  Yönetici
  Böyle bir nikah sahih olmaz geçerli değildir. Nikahı kıyılacak kişi vekaleti bildiği güvendiği kişiye vermelidir. Habersiz zaten hiç bir şekilde geçeli olmaz.

 6. Misafir
  Erkek arkadasim baska sehirde ve biz imam nikahi kiymak istiyoruz ailemin haberi olmadan telefonla nasil yapicaz bilmiyoruz bizi bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkrler

 7. arifselim
  Yönetici
  Bu konuda sana bilgi verelim kardeşim. Kesinlikle aileden habersiz ve gizli kıyılan bir nikah geçerli değildir. Dinen öyle bir nikah geçerli değildir. Nikah gizli olmaz, nikah açık olmalı ve ilan edilmelidir.

 8. Misafir
  Telefonda erkek arkadaşıma bizi evlendirmesi için vekalet verdim. O da 2 arkadasina beni tanitarak -annemin babamin dedemin ismi falan- beni karisi olarak kabul ettim dedi. Bu olaydan ailelerimizin hicbir haberi yok, nikah sahih midir olmus mudur yani, yoksa olmamis midir. Tesekkurler

 9. klav
  Özel Üye
  Öyle bir şey yok. Senin velinin olmadığı her türlü nikah geçersizdir.

+ Yorum Gönder

vekaletle imam nikahı nasıl kıyılır

vekaleten nikah nasıl kıyılır

telefonda imam nikahı kıyılır mı

vekaleten imam nikahı nasıl kıyılır

imam nikahında vekalet nasıl verilir

vekaleten imam nikahı kıyılır mı

telefonla imam nikahı kıyılır mı