+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde burna su vermenin derecesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusülde burna su vermenin derecesi

  Reklam

  Gusülde burna su vermenin derecesi Mumsema Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?

  TEMEL SORU :
  Arkadaşlar ben gusül abdesti alırken burna su verme aşamasında dehşet sorunlar yaşıyorum. Burna su verirken ölçütü ne olduğunu bir türlü çözemedim. Ben mesala burnuma avucumun içindeki tüm suyu hızlıca vuruyorum ve çekiyorum. en az 7-8 defa burnuma su veriyorum hatta avucumun içini su dolduruyorum burnumu direk daldırıyorum ki delikler tam ıslansın. Bu da yetmiyor sonra 6-7 defa normal su verip çekiyorum. Tabi bu işlemlerin sonunda burnum çok acıyor. Ama yine de sanki yapamamışım gibi oluyorum.


  Yukardaki işlemleri yapmam yeterli midir ? Yoksa iyice fazla çekip suyun ağızdan gelmesini mi sağlıyım ?  EKSTRA SORU:

  BİR DE BUNA BAZEN BURUN TIKANLIĞI EKLENİYOR, MESALA GUSÜLÜN BAŞINDA BURNUM TIKALI OLUYOR ÇOK ZORLUYORUM SU ÇEKMEK İÇİN AÇILMIYOR, VEREBİLDİĞİM KADAR SU VERİYORUM . TAM BANYODAN ÇIKMAK ÜZERE VEYA BANYONUN ORTASINDA BURNUM AÇILIYOR BÖYLE BİR DURUMDA TEKRAR BAŞA DÖNÜP BURNUMA SU VERMEM GEREKİR Mİ ? BÖYLE DURUMLARDA DA ÇOK TEREDDÜTE DÜŞÜYORUM. İÇİMDEKİ SES BAK HAZIR BURNUN AÇILDI TEKRARLA DİYOR. AMA BEN ÇOĞU ZAMAN BU SESE UYMAYIP GUSÜLE BAŞLARKEN BURNUM TIKALIYDI DİYORUM VEREBİLDİĞİM KADAR SUYU VERDİM, TEKRAR EN BAŞA DÖNÜP İŞLEMLERİ TEKRARLAYAMAM DİYORUM. EKSTRA SORU DA DA SİZCE DOĞRU YAPIYOR MUYUM ? YA DA NE YAPMAM LAZIM BÖYLE DURUMDA ?  ŞU ÜSTTEKİ 2 SORUMU CEVAPLAYIN ÇOK MAKBULE GEÇECEK RAHATLAYACAM, ALLAH RAZI OLSUN.


 2. se'es
  Üye

  Cevap: Arkadaşlar şu aldığım gusül abdestinde sakınca var mı acil bakar mısınız ?


  Reklam


  Burna su verirken sen biraz abartıyorsun belki vesveseden oluyordur.Bir kere sızlayacak şekilde su verip içine çekmen kafidir.üç kere de sünneti tamamlarsın ama geri kalan iki seferde ilkindeki kadar çok çekmesen de olur.Zaten genize çıkacak kadar su çekmek de şart değildir.sen 6-7 defa yapıyormuşsun buna hiç gerek yok.ayrıca oruçluykende buna dikkat etmelisin.içeri kaçacak yani genize kaçacak kadar su verip çekmek yanlış olur oruçluyken daha az su verip çekmen lazım.

  İkinci durumda da tekrar alman gerekmez ama gusül almadan önce ilk başta burnunu bir kaç defa sümkürüp temizlemeyip ondan sonra abdest almaya başlarsan daha rahat olur.

 3. ziya3400
  Devamlı Üye
  se'es arkadşaım ikinci durumda , gusül almadan önce burnumu birkaç defa sümkürüp içini temizliyorum fakat yine de bir delik tıkalı gibi oluyor . Böyle durumda verebildğim kadar veriyorum su, sonra bahsettiğim gibi tam banyonun ortasında ya da çıkarken aksilik burun deliği açılıyor. Böyle durumda en baştan tekrarlamak gerekmez dimi ?

 4. se'es
  Üye
  Gerekmez ama için rahat olacaksa en baştan tekrarlamak yerine sadece burnuna su ver bu şekilde de olur

 5. ziya3400
  Devamlı Üye
  burnuma su verirsem tekrar her yerimi yıkamam gerekmez mi ?

 6. Ercan
  Devamlı Üye
  Önce 7-8 kere sonra 6-7 kere burna su vermek israftır. Millet burnunuza verdiğiniz suyla normal namaz abdesti alıyor

 7. Misafir
  Hocam ben gusul alirken supheye dusuyorum acaba burnuma su gitti mi diye yoksa gitmedi mi diye su cekerken az birsey ceksek birsey olur mu

 8. Misafir
  su cekerken az birsey ceksek birsey olur mu
  Buruna az su çekmek yani ıslanacak kadar bir kaç damla çekmek de yeterlidir.


 9. Misafir
  Burnunda kemik eğriliği olduğu için sağ burnuma şu çekemiyorum bazen cekebiliyorum ama içimde hiç bir şüphe yok su cekemedigim için gusul kabul olur mu ?

 10. imam
  Üye
  su cekemedigim için gusul kabul olur mu ?
  sen mazeretin var guslün makbuldür merak etme

 11. Misafir
  O senin vucudunla alakali bir sorun,bu bir özürdür.Guslün inşallah kabuldür kardeşim.

 12. Misafir

  Reklam


  Kardes vesvese yapma Allah daima affedicidir 1 kerede su versen yeterlidir 3 kere verirsen daha büyuk sevaptir 1 kere verirsende gusulun kabul olur

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
gusulde burna su vermenin derecesi,  gusül abdesti alırken burna su çekmenin ölçüsü,  gusül abdesti alırken burna az su çekmek,  gusül abdesti burna su çekmek,  gusülde burna su çekmek,  gusül abdesti alırken burna su çekmek,  gusül alırken burna su çekmek