+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ikindi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu?

  Reklam

  Sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu? Mumsema ben sadaka vermek istiyorum.sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu?


  Reklam


  sadaka olarak yabanci dilde kuran ile dini kitap alip kafire versem, oda sadaka yerine geciyormu?
  en hayırlı şeylerden biri, bir kişinin hidayetine vesile olmaktır.
  Bu yolda harcanan bütün çabalar sevaptır.

 3. HAMMADUN
  Emekli
  Dininizi ve O'nun Mukaddes mi Mukaddes KİTABI'nı, Kur'an-ı Kerim'ini asla bir gayrimüslüme SADAKA diye veremezsiniz. Ancak bir gayrimüslüme, SADAKA verebilirsiniz. Bu sadakada GÖNLÜ İSLAMA ISINDIRILACAKLAR faslından verilebilir. Niyet bu olması şartı ile.

  Bunun dışında eğer bir gayrimüslüme Kur'an-ı Kerim verip hidayetine vesile olmaya çalışmak SADAKA faslına değil, TEBLİĞ faslına girerki, bunun sevabı ve ölçüsü Rab'binin katında değer bulur ve sizde inşaAllah değer bulunanlardan olursunuz....

  MUM HOCAM'ın ifade ettiği üzere....

  en hayırlı şeylerden biri, bir kişinin hidayetine vesile olmaktır
  Bu yolda harcanan bütün çabalar sevaptır
  Dininizi ve Kitabını sadaka olarak değil, tebliğ olarak değerlendirmeniz sizin hakkınızda çok daha yararlı olacaktır inşaAllah.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 4. ikindi
  Devamlı Üye
  bilgiler icin Allah razi olsun.ben söyle ifade edim. bir is yaptim ve kendime söz verdim. dedimki eger bu isi yaparsam sonunda karimdan su kadar sadaka vericem. yani simdi kitaplari "sadaka" olarak versem olmuyormu?sadakayi birine veya camiye verdikden sonra bidahami kitap almam gerek?

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Bu sadaka değil, adak olmuş. Adağı sadaka diye dağıtamazsınız. Sadakayı da camiye veremezsiniz. Ancak Kur'an Kursu talebelerinin yetiştiği bir mekan olması halinde ancak vermeniz uygun düşer.

  Madem işiniz olmuş, Allah için biraz daha tasaddukta bulunun, olur ki; bu tasaddukunuzun karşılğında işleriniz daha da açılabilir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. DrLeyla
  Devamlı Üye
  Selam aleyküm,
  Bazan amel yaparız, iyi olduğu besbelli, ama adından dolayı tartışırız... ne kadar saçma... Ne fark eder ki amelin adı nedir, 'Allah rızası için şu ameli yapıyorum' diye niyyet edersin, yaparsın. Artık sadaka mı yoksa tebliğ mi yoksa başka bir şey mi Rabbimiz daha iyi bilir...

  Yalnız gayrimüslimlere Kuran verirken dikkat etmelisin, olur ya saygısız davranır Kurana (yırtar, çöpe atar, pise koyar ves)... Verecegin kişiyi tanırsan kalbin rahat olur, güvenilir birisi ise Kurana saygı tarzını anlatırsın verirsin...

  Dini kitap dediğin Kurandan başka bir şeyse tavsiyem hadis kitabı olsun ve asla bir hocanın yazdığı kitap olmasın. Çünkü malum, islamı da kollara ayırmaya başladılar ve bu iyi değil... İslamla tanışma aşamasında olan birisi için bu kadar detayları, kafakarıştırıcı şeyleri incelemeği gereksiz görüyorum. Kuranı ve hadisleri birer-birer bilmedikçe islam tarihi, meshepler, farklı hocaların farklı yorumları gibi şeylerden uzak durmayı tavsiye ederim. Çünkü bu konular çok ince. Her kalemde farklı rengde... 'İslamın ahlakı' anlaşılmadıkça, ne tarihi anlaşılır ne de tartışma konuları...

+ Yorum Gönder