+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşım haram para kazanıyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ikindi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Arkadaşım haram para kazanıyor

  Reklam

  Arkadaşım haram para kazanıyor Mumsema Selamin aleyküm

  benim bir yakin arkadasim kumar oynuyor.onu biraktirmak icin bana birkac kuran ayeti söyliyebilirmisiniz.bide sormak istedigim sey, arkadasim bana kumardan kazandigi parayla yemek olsa bende günah kazaniyormuyum?

 2. emniciba
  Hep Üye

  Cevap: Arkadasim haram para kazaniyor


  Reklam


  2.sorunu cevabını vereyım sen onu haram olduğunu bıldığın halde yemen gunah tır dıye dusunuhyorum .sen ne dusunuyosun ? hem fıkırızdır İnsaallah .

 3. ikindi
  Devamlı Üye
  bende ögle düsünüyorum ama düsünmekle olmaz bilmek lazim.zaten bilgi almak icin burda sizlere sordum

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Nasıl sonuçlanacağı önceden belli olmayan ihtimalli bir şeye bağlı kalarak mal vermek veya almak. Adı ne olursa olsun bu özelliği taşıyan para veya mal karşılığı oynanan her oyun ve ortak bahis kumardır. Kolaylıkla mal çarpmak veya çarptırmak olduğu için Kur'an'da "meysir" denilen kumar, kolaylık anlamındaki "yûsr" kökünden gelmektedir.
  Kumar, insana yaratıcısını unutturan, namaz kılmaktan alıkoyan, tembelliğe sürükleyen, çalışma gücünü yokedip insanlar arasına kin ve düşmanlık saçan haksız bir kazanç yoludur. Fert ve toplum hayatında unutulmaz yaralar açan kumarın her türlüsü islâm dininde haram kılınmıştır.

  Bu konuda Kur'an-ı Kerimde şöyle buyurulur.


  "Aranızda mallarınızı haksız sebeplerle ve batıl yollarla yemeyin" (el-Bakara, 2/188; en-Nisâ, 4/29).
  "Ey inananlar, içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şüphesiz şeytan içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister (el-Mâide, 5/90, 91; İbn Abidin Reddû'l Muhtar, İstanbul 1307, V, s. 355; Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dini, İstanbul 1960, II, s. 766).  İkinci sorunda ise bir kimsenin parasının tamamının haram olduğunu bilerek o paradan istifade etmek caiz değildir.


 5. ikindi
  Devamlı Üye
  bilgiler icin Allah razi olsun

+ Yorum Gönder