+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir insanın evleneceği gün kadermidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nur1986
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bir insanın evleneceği gün kadermidir?

  Reklam

  Bir insanın evleneceği gün kadermidir? Mumsema bir arkadaşım insanın doğduğu evlendiği öldüğü gün kaderinde yazılıdır dedi evlenceğimiz kişiyi biz seceriz ama o gün kaderimizde yazılıdır yani nasıl şu tartihte şu saatte öleceğimiz yazılıysa evlenceğimiz günde doğduğumuz ve öleceğimiz gün gibi yazılıdır bunu asla değiştiremeyiz misal...bu doğrumudur?

 2. ordeall
  Emekli

  Cevap: bir insanın evleneceği gün kadermidir?


  Reklam


  valla nur kardeşim bende bu soruyu sormayı düşünüyordum nede olsa dert ortagı olduk artık

 3. nur1986
  Devamlı Üye
  evet ...inşallah cvp alırız sorumuza

 4. Guray
  Karadeniz
  kaderde her şey yazılıdır bazılarını biz seçeriz ( inanmak , inanmamak ) bazılarını seçemeyiz (doğum,ölüm) atacağımız adıma kadar her şey kaderimizde yazılıdır

 5. nur1986
  Devamlı Üye
  cvbın için çok teşekkürler allah razı olsun ...ama benim sorum ogünde kaderimizde yazılımıdır yani doğumu ölümü değiştiremeyeceğimiz gibi...bir yerde okumuştum bir insan dünyada evlilik yapamıyorsa kısmeti ahirettedir diye doğrumudur?

 6. Guray
  Karadeniz
  Evet kardeşim kaderde herşey vaktiyle yazılıdır bunların meydana gelmesinede kaza denir

  Bu dünyada bir biriyle evlenemeyen kişiler ahirette evlenebileceklerdir.

  Dünyada bekar olarak imanlı bir şekilde vefat etmiş bir kadın Cennete girdiğinde, Cenab-ı Hak orada onu mü'min bir erkekle nikahlar. Çünkü, Cennetin zevklerinden birisi de, yeme ve içmenin yanında nikahtır. Kadın da bu nimetten istifade etmelidir. Bilindiği gibi, Cennetteki her erkeğe iki dünya hanımı yanında derecesine göre huri ihsan edilecektir. Diğer taraftan, kadın bakire olarak vefat ettiği gibi, erkeğin de bekar olarak öldüğü vakıadır. Cenab-ı Hak bekar erkekleri de Cennette nikahlayacaktır.

  Ayrıca Cehennemlik erkeklerin Cennetlik olan hanımları, Cennet ehli mü'min erkeklere miras olarak kalır. Çeşitli hadislerde ifade edildiği gibi, mü'min erkekler kendi hanımlarından ayrı olarak bir de Cennetlik hanımlardan bu şekilde olanları nikahlayacaktır. (İbni Mace, Zühd: 39)

  Kıskançlık olmayacak mı? Hayır, olmayacaktır. Çünkü Cennete girmeden önce her türlü kötü duygular insandan temizlenecek, hep güzel huylar kalacaktır. Bunun için de, ne dünya kadınları, ne de huriler birbirlerini kıskanmayacak ve çok iyi geçineceklerdir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 7. nur1986
  Devamlı Üye
  hmm teşekkürler çok güzel anlatmışın ben çok kıskanc biriyim galiba o duygumun gitmesine sevinirim tabi allahım cennetine alırsa beni hayırlısı artık allah dualarını kabul etsin kardeşim çok güzel anlattınız

 8. Guray
  Karadeniz
  Amin kardeşim hepimizin inşallah

 9. nur1986
  Devamlı Üye
  amin inşallah!!!

+ Yorum Gönder
evlenememek kadermi,  bekarlık kadermidir,  evlenmek kadermi,  evlenmek evleneceğin kişi kadermi,  evlenememek kadermidir