+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gençken yapılan ibadetlerin faziletleri varmıdır ?yaşlıya göre Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emniciba
  Hep Üye
  Reklam

  Gençken yapılan ibadetlerin faziletleri varmıdır ?yaşlıya göre

  Reklam

  Gençken yapılan ibadetlerin faziletleri varmıdır ?yaşlıya göre Mumsema Gençken yapılan ibadetlerin faziletleri varmıdır ?yaşlıya göre dahamı çok ya da azdır ?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Gençken yapılan ibadetlerin faziletleri varmıdır ?yaşlıya göre


  Reklam


  İbadetin ölçüsünü tayin etme hak ve selahiyeti yalnız ve yalnız Allah-u Taala'ya mahsusdur. O ibadetlerin karşılığında kilolarla, tonlarla, sevap vermez. Zira sevapların ölçüsüde ancak ve ancak Rab'bimin katındadır.

  İnsanın her çağında yapılan ibadetlerin muhakkak Rab'binin hükmü dahilinde bir karşılığı vardır. Gençken ve ihtiyarken diye bunu ayırt etmek de üzerimize vazife olmayan yerlere parmak basmak manasını ihtiva eder.

  Dar bakış ve anlayışımızla şunu şöyle düşünüyor olabiliriz. Bir genç, diğer bir ihtiyarın başlamadığı bir çağda namaza, ibadet ve taata riayet ettiğinden daha faziletli bir iş yapmış olur.

  Peki gerçekte böyle mi olur.

  Bir müslümanda çok geç yaşlarda HAK'kı bulup kendisine HAK'kı tavsiye edenin tavsiyesine uyup HAK'kı bulduysa ve binbir meşakkatle, dizleri tutmaz, gözleri görmez, mecali olmaz, Rab'binin Rıza'sı için gönülden ibadetlerine sarılır. Gözleri gönlünün penceresi olmuş her an yağmaya meyilli rahmet damlaları ile teçhiz olmuş ise

  Yaşlıya göre o genç dahamı faziletli ibadet yapmış olur. Peki o fazileti tayin bizin tasarrufumuzdamıdır...????

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
gençken ibadet etmenin fazileti