+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah insanı sevdiğiyle sınarmı.? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  Reklam

  Allah insanı sevdiğiyle sınarmı.?

  Reklam

  Allah insanı sevdiğiyle sınarmı.? Mumsema Selamünaleyküm...bugün kanal7 deki mustafa hocanın programında duydum..allah kullarını sevdiği insanla sınarmı.?(ayrılık) gibi.eşimden ayrı olunca aklıma geldi sorayım dedim.o halde böyle birşey varsa nasıl dua etmeliyim evliliğimin yolunda gitmesi için..yada nasıl dua etmeliyim.selam ve dua ile...

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Allah insanı sevdiğiyle sınarmı.?


  Reklam


  Selamünaleyküm...bugün kanal7 deki mustafa hocanın programında duydum..allah kullarını sevdiği insanla sınarmı.?(ayrılık) gibi.eşimden ayrı olunca aklıma geldi sorayım dedim.o halde böyle birşey varsa nasıl dua etmeliyim evliliğimin yolunda gitmesi için..yada nasıl dua etmeliyim.selam ve dua ile...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Allah (cc), insanı hem malla hem canla hem açlıkla hem korkuyla dener.
  canlardan kasıt insanın yakınları ile sevdikleridir.
  Bela ve musibetlerin nedeni nedir? Bakara Suresi 155 ve Şura Süresi 30 ayetlerini açıklar mısınız?

  Soru

  Kur'an'da dikkatimi çeken 2 farklı şey var. Şimdi Allah bize günahlarımız dolayısıyla mı bela ve musibetler veriyor yoksa bunları bize imtihan olarak mı veriyor. Sözkonusu ayetler şunlar: Şura: 30 ile bakara 155.


  İnsanın başına gelen bela ve musibetlerin bir çok hikmeti vardır. Bazen bela ve musibet günahlardan dolayı gelir ve günahlara keffaret olur. Bazen de insanın manevi terakiyatı için ve onu imtihan etmek amacıyla gelir. Bu bakımdan tek yönlü düşünmemek gerekir.

  Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! (Bakara 155)

  Kısaca, ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyiniz. Çünkü Biz, peygambere tabi olup, olmayanı seçmek ve o nimeti tamamlamak üzere sizi korkudan, açlıktan, mallar, canlar ve ürünlerin eksikliğinden az bir şeye uğratacağız ve böyle bazı sıkıntılarla imtihan edeceğiz.

  Ahirette: "Onlar için hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir." (Âl-i İmrân, 3/170) sırrına ermeniz için dünyada biraz bu sıkıntıları tadacaksınız. Düşmanların hücumu korkusu, kıtlık ve darlıktan dolayı açlık, savaş ve savaş masrafları dolayısıyle mal ve can eksikliği, kazanç ve evlat eksikliği cinsinden herhalde biraz birşey ile imtihan edileceksiniz.

  Bu mutlak ifade içinde bu âyet, İslâm dininde farz kılınacak olan bazı hükümlere ve sorumluluklara bile işaret etmektedir. Korku Allah korkusuna, açlık Ramazan orucuna, mal eksikliği zekata, can eksikliği cihada, şehitliğe ve hastalığa; ürün eksikliği, evlat eksikliği kazanç zayiine işarettir.

  Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder. (Şura 30)

  Bu hitap günahkârlaradır. Fakat gösterecekleri sabır sayesinde yüksek derecelere ulaştırılmak gibi sebeplerle, günahkâr olmayanların başlarına gelen musîbetler de yok değildir. Müminlere gelen sıkıntılar, onlar için keffarettir. Allah’ın dinine hizmet için çalışan kimsenin çektiği sıkıntılar ise, onun sadece günahlarına keffaret olmakla kalmayıp aynı zamanda Allah katındaki derecesinin de yükselmesine vesiledir. Dolayısıyla öyle bir zatın, günahlarının cezasını ödediğini düşünmek çok yanlıştır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  birini çok seviyordum ama evlendi tek taraflıydı bu sevgi.Ondan sonra sevemem diyordum ama gönlümü bu sefer başka birine düşürdüm biliyorum karşılıklı değil ama vazgeçemiyorum.lütfen yardım edin ne yapmalıyım.

+ Yorum Gönder
allah kulunu sevdiğiyle imtihan eder,  allah insanı sevdiğiyle sınar mı,  insan en sevdiğiyle imtihan edilir,  insan sevdikleriyle sınanır,  allah insanı sevdiği ile imtihan eder,  allah sevdiğiyle imtihan eder,  insan sevdiğiyle sınanır