+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evde Teravih Namazı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İslamNuru
  Üye
  Reklam

  Evde Teravih Namazı ?

  Reklam

  Evde Teravih Namazı ? Mumsema Allah'ın Rahmeti Üzerinize Olsun Kardeşlerim,

  Biz Teravih Namazını Evde Kılmak İstiyoruz. İmam Sadece Babam'mı Olabilir ? Bazı Kişiler Baban Varken Olmaz Dediler Onun İçin Sordum ..
  Şimdiden Allah Razı Olsun .


 2. K@f KéF
  Üye

  Cevap: Evde Teravih Namazı ?


  Reklam


  Pek bir Bilgim Yok Ancak Sadece Kadınların Evde Teravi Namazı Kılması Caiz Erkekler Cemaat ile Kılması Daha Doğru.

 3. İslamNuru
  Üye
  Hm.. Allah Razı Olsun ..

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Ailece Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır?


  Beş vakit namazı Cemaatle kılmak mü’min erkekler için vacibe yakın müekked sünnettir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bütün namazlarını cemaatle kıldığı gibi, birçok hadislerinde de namazı cemaatle kılmanın faziletini dile getirmiş, cemaat sevabından mahrum kalınmamasını tavsiye etmiştir.
  Namazın cemaatle kılınması kadınlar için müekked sünnet olmamakla beraber, onlar da imkân nisbetinde bu sevaptan nasiplerini alabilirler.
  İmamlıkta aranan bir şart da imamın erkek olmasıdır. Bunun için kadın erkeğe imam olamaz. Kadının kadına imamlığı ve namaz sahihse de mekruhtur. Şayet kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılacak olurlarsa imamlığa geçecek kadın ortada, aralarında durur, önlerine geçmez. İmam olan kadının biraz önde durması mekruhtur. En iyisi ve efdal olanı, kadınların cemaat yapmayın namazlarını tek başlarına kılmalarıdır.
  Evde ailece cemaatle namaz kılınabilir. Aile fertleri şu düzene göre dururlar:
  Baba imam olur, erkek çocuklar onun arkasına, anne bir saf gerisine, kız çocukları da onun bir saf gerisine dururlar. Fakat yer müsait değilse, bunlar birer ayak boyu geri dururlar. Hep beraber cemaatle namazlarını eda ederler.
  Evde sadece karı-koca varsa, bu durumda erkek imam olur, kadın da cemaat olur. Kadın imamdan bir saf boyu geride durur. Fakat yer müsait değilse, kadın imamın topuk hızasını geçmeyecek şekilde yanında durabilir. Tam hizasında durursa namaz bozulur.
  Namazı bu şekilde cemaatle kılmak sünnettir, kılanlar cemaat sevabını alırlar. Bu namazın, cemaatle kılınan diğer namazlardan farkı sadece yukarıda sözünü ettiğimiz hususlardır.
  Bu arada şu durumu da hatırlatalım:
  Karı-koca aynı namazın farzını cemaatle değil de, ayrı olarak kılacak olsalar bir hizada durmalarında mahzur yoktur.
  Evde kılınan cemaatle namaza, erkeğin kendisine nikâhı düşen veya düşmeyen kadın akrabaları da katılabilirler. Erkek yakınları varsa, yukarıda tarif ettiğimiz saf tertibine göre cemaat olurlar.
  Namazın evde cemaatle kılınması, evde mânevî bir havanın teşekkülüne sebep olması açısından önemlidir. Böylece namaz kılma çağına gelmemiş olan çocuklar bile cemaate iştirak etme sevinciyle ruhlarında namazın zevkini yaşarlar.
  Bu vesileyle ayrıca evde namazın vaktinde kılınması gerçekleştirilmiş olur.
  Kaynak: Mehmed Paksu - İbadet Hayatımız

 5. İslamNuru
  Üye
  Allah-u Teala Razı Olsun ..

+ Yorum Gönder