+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rukyail
  Emekli
  Reklam

  Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir?

  Reklam

  Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir? Mumsema Merhaba arkadaşlar dün o çok susadım dayanamayıp su içtim sonunda acaba 61 gün kefalet tutmak zorundamıyımdır ?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Oruçluyken susuzluga dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir?


  Reklam


  Merhaba arkadaşlar dün o çok susadım dayanamayıp su içtim sonunda acaba 61 gün kefalet tutmak zorundamıyımdır ?
  Hanefide keffaret var şafii de yok.
  Eğer hanefi isen, bayılacak kadar yada ölme tehlikesi varsa keffaret gerekmez.

 3. rukyail
  Emekli
  bayılacak kadar degil ama saat daha 8de susuzluk başladı ve 10a kadar bayagı rahatsız etti geriye kalan 12 saati de düşünürsek heralde bayılma durumuna getirirdi o zaman kefalet gerektirmez açtıgımda da içtigim sürahi dolusu suyu da hesaplarsak suçum yok muhtemelen

 4. emniciba
  Hep Üye
  Kardes vicdanın rahatmı bunu yaparken bi sor bakıyım ne cevap vercek ?

 5. what
  Emekli
  Keşke azıcık daha sabredseydin.Enkaz altında günlerce aç susuz kalanları,somalide haftalarca susuz kalan çocukları düşünseydin susuzluktan ölmeyeceğini anlardın.Tamam havalarda sıcak insan zorlanıyor ama sıcaklık 50 derecede olsa da orucunu bozmayıp dayanmalıydın.Çünkü cehennem kat kat daha sıcak.Merak etme insan ilk günler zorlanıyor ama zamanla bünye alışıyor susuzluğa.Sonra insanın aklına su bile gelmiyor,daha çok acıkıyor.Allah yardımcın olsun.

 6. EarthQuake®
  Yolcu
  Benceye senceye bakarak hareket etmeyelim. Mezheplere göre durumu hocamız dile getirmiş. Hanefiyseniz, ölüm tehlikesi altındayken bozduysanız kaza edersiniz. Değilseniz kefaret. Dini kuralları kendinize göre yumuşatmayın, kendinizi dini kurallara göre ayarlayın. Selametle.

 7. what
  Emekli
  Haklısınız ama söylenilenden farklı birşey söylemedim ki.Sadece yardımcı olmak istediğim için deniyemleri aktardım.Fakat bir günlük oruçtan ölen kimsenin olmadığını sizde biliyorsunuz.Onun dışında tabiki biliyoruz bu konuyu.Allah razı olsun

 8. EarthQuake®
  Yolcu
  Sözüm size değildi What kardeş. Selametle.

 9. emniciba
  Hep Üye
  Sonucta oruc tutuyon bana da oluyor ağzım kuru kalabiliyor iy o zaman her susadığımda orucumu bozuyum böle bir durum kefaret icap gelir ?

 10. arifselim
  Yönetici
  Bir şey yemek ve içmekle tabiki oruç bozulur. Bu susamak bir mazeret değildir. Bilerek bozduğun için hem kaza hemde kefaret gerekir.

 11. Misafir
  Ben kardeşimin okuluna gitim ama çok yoruldum ve çok susamıştım orucumu bozdum Kefalet getirmem gerekirmi

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Yorulmak veya susamak orucu bozmak için geçerli bir mazeret değildir. Bu durumda sana hem kefaret hemde bir gün kaza gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
oruçta susuzluğa dayanamamak,  orucum çok susadım ne yapmalıyım