+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir?

  Reklam  Cevap: Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir?
  1 - Arkdşlar bnde kas erimesi var. Çok susadim yani bayılacak gibiyim bozsa. Kefaret varmdir hanifiyim


  2 - Arkadaşlar ben sahurdan sonra ağızımı çok yıkardım gece yıkayamadım sabah kalktıgımda ise midemin çok bulandığını hissettim ağızımda leş gibi bir tat vardı ve miğdeme vuruyordu ancak saat 12 ye kadar dayana bildim Allaha çok dua ettim çok utandım kendimden ne yapacağını bilmiyorum

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Oruçluyken susuzluğa dayanamayıp bozarsak kazamı keffaretmi gerekir?


  Reklam


  Uzman ve müslüman bir doktorun kontrolünde oruç tutmanızdan dolayı durumunuz hayati tehlike girdiğini söyler ise orucunuzu bozabilirsiniz. Kefaret vermeniz gerekmeyip kaza edersiniz.

  Diğer sorunuza gelince ağzınızı aşırı şekilde doldurarak gargara yapmanız mekruhtur. Sebebi boğazınıza suyun kaçma tehlikesi vardır. hafifi bir şekilde ağzınıza su alabilirsiniz.


 3. Misafir
  Aslında da tam tersi kişiler ilk gün zorlanıp da diğer günler alışmış,insanlar orucun ilk başlarında daha hiçbir şeyin farkında olmazlar gelecek günler de yavaş yavaş zorlanmaya başlarlar

 4. Misafir
  - Ben bugun 80km yola çıkıp geri döneceğim seferi sayılır mıyım?

  - Arkadaslar sabah tam 7 gosteriyordu aksam dederjanla lavabolari yikadigimda sabah hal almaz bir susadim ve orucumu yedim gunahmi

 5. arifselim
  Yönetici
  - Bu durumda seferi değilsin 80 km seferilik için yeterli değildir.

  - Eğer bayılmaktan veya canına bir zarar gelmesinden korkacak duruma gelirsen o zaman orucunu bozabilirsin ve bir gün kaza gerekir. Öyle bir durum yoksa 60 gün kefaret orucu ile bir gün kaza tutman gerekir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
oruçta susuzluğa dayanamamak,  orucum çok susadım ne yapmalıyım