+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Boy abdesti almak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bysimit
  Emekli
  Reklam

  Boy abdesti almak

  Reklam

  Boy abdesti almak Mumsema Öncelikle Selamunaleyküm,

  Benim sorunum din kitabında boy abdesti nasıl alınır diye bir bölüm vardı. Böyle yazıyordu.

  1-Euzi besmele cekilip niyet edilir.
  2-Vücutta hic kuru yer kalmayacak sekilde yıkanın.

  ve boy abdestiniz tamamlanmıstır diye yazıyordu. Fakat ben senelerdir buna göre aldım. Bu yanlış mı ? Cünkü o kadar oruc tuttum. Hepsi bosa mı gitcek. Cenabetmiyim yani hala ?

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül Sorunu ! Çok acil .


  Reklam


  Ve aleykumusselam kardeşim.

  Guslün farzı 3 tür.
  1- Ağıza su vermek
  2- Buruna su vermek
  3- Vücudun her yerini kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır.

  Sünnete uygun gusül ise aşağıdaki gibi alınır.

  Gusülden önce alınan abdest, namaz kılmak için değildir. Guslün adabından olduğu için önce namaz abdesti alınır, sonra gusül abdesti alınır. Gusül abdesti, aynı zamanda namaz abdesti yerine de geçtiğinden, gusül abdestinden sonra tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur. Gusül abdestiyle namaz kılınabilir.

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bütün bedenini kuru yer kalmayacak şekilde yıkar.

  Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar.

  Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

 3. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  Böyle gusül abdesti alinir mi ? Allah korusun..
  Kardes hemen dogrusunu ögren insaallah ve hemen tazele dogrusu ile..


  Gusül Nasıl Yapılır:
  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
  Guslün Farzları:
  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  2. Burna su çekip yıkamak.
  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Guslün sünnetleri:
  1. Gusle niyet etmek.
  2. Besmele ile başlamak.
  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
  4. Avret yerini yıkamak
  5. Gusülden evvel abdest almak.
  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.


 4. bysimit
  Emekli
  İste ben dediğim gibi yaptım yıllardır. Kabul olmadıysa ben hala cenabetim. Orucum da kabul olmucak mı yani . Ama din acımasız değil affedicidir. Bu sözden yola cıkarsak kabul olmustur diye varsayıyorum ... Bundan sonra böyle yaparım fakat öncekiler kabul oldu mu bunu istiyorum sadece

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  bilmediğiniz şeylerden sorumlu değilsiniz kardeşim. Siz Allah rızası için niyetlenip abdestinizi almaya çalışmışsınız. Rabbim ibadetlerimizi, dualarımızı kabul etsin.Amin.

 6. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  bilmiyormussun elbette Allahu Teala af eder. Bilerek yapmadim...
  Tevbe eder zaten bu ettigin endise bile yeter insaallah..
  Bundan sonra dogru alirsan sorun yok bence ..

 7. bysimit
  Emekli
  Cok sagolun icimi rahatlattınız yemin ederim Herkese hayırlı Cumalar ve hayırlı ramazanlar ...

+ Yorum Gönder