+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayızlı Oruç tutmalimı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. BEYAZ_gul
  yasam
  Reklam

  Hayızlı Oruç tutmalimı?

  Reklam

  Hayızlı Oruç tutmalimı? Mumsema Ben bugune kadar hayizli olan bir kadin oruc tutamaz diye biliyordum
  Bugun fetva sitesinde okdugum hayizli kadin oruc tutmali ama namaz kilmamali
  diyor.cunku oruc temizligi gerektiren bir ibadet degil seklinde kafam karisti o yuzden sormak istedim.buarada su linkede bakarsaniz sevinirim


  Süleymaniye Vakfı > Araştırmalar > Fıkıh Araştırmaları > Kur'an Araştırmaları > Oruç

  Adetli Kadının Orucu ve Namazı

  Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ وَلَا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
  “Sana kadınların âdet halini soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. Âdet günleri onları rahat bırakın; temizleninceye kadar da yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara 2/222)
  “Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın” emri, âdetli kadının temiz sayılmadığını gösterir. Namaz için abdesti veya boy abdestini şart koşan âyet şöyle biter:
  “… Allah size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temiz kılmak … ister.” (Mâide 5/6)
  Âdetli kadın temiz sayılamadığından namaz kılması mümkün olmaz. Bu sebeple namazdan sorumlu tutulamaz. Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  “Allah kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez.” (Bakara 2/286)
  Ümmü Habîbe binti Cahş, kandan şikayet edince Allah’ın Elçisi şöyle demişti: “Hayzın seni engellediği süre içinde namaz kılma; sonra yıkan ve namazını kıl.”1</SPAN>
  Âdetli kadın namazdan sorumlu olmayınca onu kaza etmekten de sorumlu olamaz. Muâze dedi ki, Aişe’ye sordum, dedim ki:
  ما بال الحائض تقضي الصوم ولا تقضي الصَلاة ؟ فَقَالَتْ: أحَرُورِيَّةٌ أنْتِ؟ قلت لست بحرورية ولكني أسأل. قالت كان يصيـبنا ذلك فَنُؤْمَرُ بقَضَاءِ الصَّوْمِ وَلا نُؤمَرُ بِقَضَاءِ الصَّلاةِ.
  “Neden adetli kadın oruç tutuyor da namaz kılmıyor?”
  “Sen Harûriyye2 misin?” dedi. “Hayır, Harûriyye değilim ama soru soruyorum” deyince şöyle dedi: “Bizim başımıza bu olay gelince orucu tutmamız emredilirdi ama namazı kılmamız emredilmezdi.”3

  İnsanları yanıltan kaza (قضى) kelimesidir. Bu kelime, Kur’an ve Sünnette ibadetler için kullanılmışsa eda yani ibadeti zamanında yapma anlamındadır. ( فإذا قضيتم مناسككم) “Hac ibadetini tamamladığınızda”4 (فإذا قضيتم الصلاة) “namazı kıldığınızda”5 demek olur.6 el-Feyyûmî (ö. 770/1368-69)7 şöyle demiştir: “Alimler, ibadetlerde kazayı, vaktinin dışında yerine getirilen, edayı da vaktinde yerine getirilen için kullandılar. Bu, kelimenin sözlük anlamına aykırıdır ama iki vakti ayırmak için oluşturulmuş bir terimdir.”8 Aişe validemiz zamanında böyle bir terim olmadığı için onun kullandığı (قضى) kelimesine eda anlamı vermek gerekir.
  Kaza kelimesi ilgili olarak İbn Teymiye şöyle der:
  Kaza (القضاء), Allah’ın ve Resulü’nün sözlerinde ibadeti vaktinde tam yapmayı ifade eder. Şu ayetler bunu gösterir:
  فإذا قضيت الصلاة فانتشروا فى الأرض وابتغوا من فضل الله.
  “Namaz tamamlandığı zaman yeryüzüne dağılın ve Allah’ın ikramından arayın.”9</SPAN>
  فإذا قضيتم مناسككم
  “Hac ibadetini tamamladığınızda.”10</SPAN>
  Fakihlerden bir kısmı daha sonra kaza sözünü, vaktinin dışında yerine getirilen, eda sözünü ise vaktinde yerine getirilen ibadete has terimler haline getirdiler. Resulullah’ın sözünde böyle bir şey asla yoktur. Hem diyorlar ki, “Kaza sözü bazen eda anlamına kullanılır.” Böylece kelimenin Kur’an-ı Kerim’in indiği zamanki anlamını pek az kullanılır diye gösterirler. Bu sebeple Peygamberin şu sözü ile neyin kastedildiğini tartışırlar: “فما أدركتم فصلوا وما فاتكم فاقضوا وفى لفظ فأتموا” “yetiştiğinizi kılın, yetişemediğinizi kaza edin; bir rivayette tamamlayın.” O, bu sözlerden hiç biriyle ibadetin vaktinden sonra yapılmasını kastetmemiştir. Aslında Şari’in sözünde ibadetin vakti dışında yapılması ile ilgili bir şey bulunmaz. Ancak vakit iki türlüdür; biri genel, diğeri özürlüler için özeldir. Uyuyanın uyanınca, unutanın da hatırladığı zaman namazını kılması böyledir. Bu, Allah’ın onlar için belirlediği vakittir, diğerleri için ibadet vakti olmaz.11
  Aişe validemiz “..orucu tutmamız emredilirdi…” dediğine göre âdet kanı oruca engel değildir. Zaten Bakara 187′de orucu bozan şeyler; yeme, içme ve cinsel ilişki olarak belirtildikten sonra şöyle denmiştir: (تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا) “Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; onlara yaklaşmayın.” (Bakara 2/187) Âdet kanının orucu bozduğunu söylemek sınırları aşmak olur.
  Oruc’un Arapçası savm=صوم dır. Savm, imsak yani kendini tutma, kendine engel olma anlamına gelir. Oruç tutan, kendini yeme, içme ve cinsel ilişkiden engeller.12 Âdet kanı ise engellenebilecek bir şey değildir. Bu sebeple de onu orucu bozan bir şey saymak mümkün olmaz.</SPAN>
  Baştaki âyet, âdet halini eziyet saymıştır. Eziyet insana sıkıntı veren şeydir ama hastalık değildir. Hastalık vücuttaki tabii dengenin bozulmasıdır. Adet ise tabii dengenin gereğidir. Öyleyse hiçbir kadın, adetli olduğu için orucunu bırakamaz. Aişe validemizin söylediği şu söz önemlidir: “Bizim başımıza bu olay gelince orucu tutmamız emredilirdi…” Demek ki, Peygamberimiz âdeti hastalık saymadığı için bu haldeki kadının oruç tutmasını emretmiştir.
  Fakihler, âdetli kadının Ramazan’da oruç tutmasını yasaklar sonra da kaza ettirirler. Edasını yasakladıkları bir ibadetin kaza edilmesini isterken hangi delile dayandıklarını söylemezler. Hâlbuki Allah, oruç ibadetini, diğer ibadetlerden farklı olarak genişçe anlatmış ve şöyle demiştir:
  تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ آَيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ.
  “Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; onlara yaklaşmayın. Allah âyetlerini insanlara böyle açıklar, belki sakınırlar.” (Bakara 2/187)
  Allah Kur’ân’da orucun sınırını belirlemiş ve âdeti oruca en-gel görmemiştir. Peygamberimizden de böyle bir rivayet yoktur. Öyle ise âdeti oruca engel görmek sınırlara yaklaşmak değil, onları aşmak olur. Buna da kimsenin hakkı yoktur.
  * Abdulaziz Bayındır, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2007, s: 196-199.
  1. Müslim Hayz 65 []
  2. Müslim Hayz 65 []
  3. Harûriyye, Harûrâlı demektir. Harûrâ, Sıffîn savaşında Ali’nin saflarından ayrılan Hâricîlerin toplandığı yerdir. (Bkz. Ethem Ruhi Fığlalı, “Hariciler”, DİA, c. XVI, s.169-175.) []
  4. Bakara 200 []
  5. Nisa 4/103 []
  6. Kitab’ul-ayn, Tac’ul-Arus, Lisan’ul-Arab, es-Sıhah, el-Mısbah’ul-munir. قضي mad []
  7. Diyanet Vakfı İslam Ansk. Feyyumî md. İst. 1995 []
  8. Ahmed b. Muhammed el-Feyyûmî, el-Mısbah’ul-Munîr, Lübnan 2001, s. 519 []
  9. Cuma 62/10 []
  10. Bakara 200 []
  11. İbn Teymiye, Mecmuu Fetâvâ Teymiye 1. baskı, 1382 h. C. XII, s. 106 []
  12. Bkz. Müfredât, صوم mad. []
  Bugune kadar okudugum hep oruc tutamaz hala oyle diyorum ama once size danismak istedim

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hayızlı Oruç tutmalimı?


  Reklam


  Dört mezhep imamına göre Hayızlı kadın oruç tutamaz.
  vesselam.

 3. BEYAZ_gul
  yasam
  ALLAH razi olsun hocam yani bu fetva sitesinde bir yanislik oldugunu anlamistim
  Cevap ta sizden gelince rahatladim.ALLAH senden bin kere razi olsun INSALLAH

 4. muhammediyim
  Üye
  süleymaniye vakfında ki fetvalara pek takılmayın

 5. BEYAZ_gul
  yasam
  Suleymaniye vakfi suleymancilarmi oluyor acaba

 6. Guray
  Karadeniz
  böyle bi kaç konuda daha yanlışları var mesela artık kadınlar uzun yola çıkabilir sorun yok güvenlik sağlandığı için bu sorun olmaz gibi bi fetvaları var Rabbim doğruya iletsin

 7. BEYAZ_gul
  yasam
  bildigim kadariyla esleri ile haccada gitmiyorlar
  Tabi suleymancilardan bahsediyorsak

 8. Guray
  Karadeniz
  neye dayanarak yapıyolar acaba

 9. BEYAZ_gul
  yasam
  Vallah galiba meshep lerden haberileri yok
  Bugun ama kafami karistirdilar neyseki mumsema sitesi var hemen yardima kostular ALLAH hepinizden razi olsun
  Birdahami tovbe baska siteye girmem

 10. Ercan
  Devamlı Üye
  Hz. Âişe şöyle demiştir: "Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk" (Buhârî, Hayz, 20; Ebfı Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64).

  Hadisleri yok saymak doğru değildir. Ayetlerde bulamadığımızı sünnetlerde, sünnetlerde bulamadığımızı hadislerde, hadislerde bulamadıklarımızı ise fıkıh ve ilmihallerde bulabiliriz. Böyle sitelere itibar etmeyiniz.

 11. muhammediyim
  Üye
  Hz. Âişe şöyle demiştir: "Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk" (Buhârî, Hayz, 20; Ebfı Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64).

  Hadisleri yok saymak doğru değildir. Ayetlerde bulamadığımızı sünnetlerde, sünnetlerde bulamadığımızı hadislerde, hadislerde bulamadıklarımızı ise fıkıh ve ilmihallerde bulabiliriz. Böyle sitelere itibar etmeyiniz.  onlar kaza kelimesini zamanında yerinde orucu tutmak manasında alıyorlar, tutmadığın orucları sonradan tutmak olarak almıyorlar sorun burada zaten


  Suleymaniye vakfi suleymancilarmi oluyor acaba


  değil tasawuf tarıkat karşıtı bir zihniyetin sitesi, delilsiz konuşmuyorlar delilleri hep Kuran dan yalnız; Kurana ters düştüğünden dolayı her hadiside kabul etmiyorlar farklı manada alıyorlar bir çok araça kelimeleri, ayrılıklara bu konulardan dolayı düşülüyor.

 12. BEYAZ_gul
  yasam

  Reklam


  Yani sunneti terkmi etmis oluyorlar
  Kurani kerim ALLAH in kelami ama PEYGAMBERMIZIDE RABBIM ornek gondermis bizlere
  Galiba bunu bilmiyorlar
  Cevaplariniz icin ALLAH sizden razi olsun

+ Yorum Gönder