+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bakara Suresi Son Ayet Tefsiri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Lebbeyk.
  Üye
  Reklam

  Bakara Suresi Son Ayet Tefsiri

  Reklam

  Bakara Suresi Son Ayet Tefsiri Mumsema Soru: "Ya Rabbenâ! Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme" ayeti var. Ama Allah kişiye kaldıramayacağı yük yüklemez, deniyor. Bu iki konu arasında bir tezat var mı?

 2. hakgeldi
  Üye

  Cevap: Bakara Suresi Son Ayet


  Reklam


  buna en güzel örnek bu Sure-i Celile Olan Bakara Sure-i Celilesinden örnek verebiliriz.

  Bakara demek;

  " kesilmeyen sığır demektir.

  neden böyledir???

  KURAN-I MUCİZİL BEYAN, BAKARA SURESİ;

  67 - Hani bir zamanlar Musa kavmine demişti ki Allah, size bir bakara (sığır) boğazlamanızı emrediyor. Onlar da "Sen bizimle eğleniyor, alay mı ediyorsun?" dediler. Musa da: "Böyle cahillerden biri olmaktan Allah'a sığınırım." dedi.

  68 - Onlar, "Bizim için Rabbine dua et, her ne ise onu bize açıklasın." dediler. Musa, "Rabbim buyuruyor ki, o ne pek yaşlı, ne de pek taze, ikisi arası dinç bir sığırdır, haydi emrolunduğunuz işi yapınız." dedi.  69 - Onlar, "Bizim için Rabbine dua et, rengi ne ise onu bize açıklasın." dediler. Musa, "Rabbim buyuruyor ki, o, bakanlara sürur veren, sapsarı bir sığırdır." dedi.

  70 - Onlar, "Bizim için Rabbine dua et, o nedir bize iyice açıklasın, çünkü o bize biraz karışık geldi, bununla beraber Allah dilerse onu elbette buluruz." dediler.  71 - Musa, "Rabbim buyuruyor ki o, ne çifte koşulup tarla süren, ne de ekin sulayan, ne de salma gezen ve hiç alacası olmayan bir sığırdır". Onlar da: "İşte tam şimdi gerçeği ortaya koydun." dediler. Nihayet onu bulup boğazladılar. Az kaldı yapmayacaklardı.  İşte burada senin sorduğun soruya en güzel örnek budur.


  israiloğulları adam öldürdüler. Hazreti Musa ( Aleyhisselam )'a ne yapalım diye sordular.


  Hazreti Musa ( Aleyhisselam ) ALLAH-U ZÜLCELAL HAZRETLERİ'ne danışmıştı.  RABBİMİZ ZÜLCELAL HAZRETLERİ;


  bu olay için bir sğır kessinler dedi.


  onlar da dalga geçtiler;


  dediler ki;


  " Ey Musa Rabbine söyle de keseceğimiz sığırın rengi, ney, yaşı ney gibi dalga geçerek soru sordular. " bu nedenle onların her sorduğu sorunun cevabı gelince mecburen ona uymak zorunda kaldılar yoksa ilk başta sadece sığır kesilmesi emredilir fakat onlar rengini, yaşını her şeyini sormuşlar bu nedenle her sorduklarında cevap üzere kesmeleri gerekirdi.  işte Gerçek olan yük budur.


  zira ALLAH-U ZÜLCELAL HAZRETLERİ israiloğullarına o kadar çok nimetler verdiki bunlardan birisi;


  KURAN-I MUCİZİL BEYAN, TA HA SURESİ;


  80 - Ey İsrailoğulları! Sizleri düşmanınızdan kurtardık ve Tûr dağının sağ yanında size söz verdik, üzerinize de kudret helvası ve bıldırcın indirdik.


  81 - Size verdiğimiz rızıkların en temizlerinden yiyin ve bunda taşkınlık etmeyin, sonra üzerinize gazabım iner. Kimin üzerine de gazabım inerse, muhakkak o mahvolur.  oysa onlar kendilerine her verilen nimeti böylece nankörlük etmiş oldular daha fazlasını istediler, hep herşeyin arkasında sual ettiler.


  ve buzaya tapındırlar bu nedenle bir de bizim ASHAB-I KİRAM'A bakalım onlar öyle kimselerdi ki;


  " ANAM, BABAM SANA FEDA OLSUN YA RESULALLAH !!! " diyerler işte Ümmet-i Muhammed ile İsrailoğulları arasındaki fark da budur.
 3. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  evet bu sureyi okurken benimde kafama çok takılırdı tezat gibi geliyor.( Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme)bu taşınamayacak yük anlamına gelmiyor(ağır yük olarak düşün taşınması zor ama kaldırılabilir güçte)bu anlamdada bağlantıyı kendin kur(Allah kişiye kaldıramayacağı yük yüklemez)sonuçta taşınabilir güçte olsa umarım anlamışsındır ben kafa yorarak böyle çözdüm ve rahatladım.selam ve dua ile..

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Soru: "Ya Rabbenâ! Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme" ayeti var. Ama Allah kişiye kaldıramayacağı yük yüklemez, deniyor. Bu iki konu arasında bir tezat var mı?

  Yani, "Rabbimiz, bizden önce senin yolundan gidenlerin sınandığı zor engel ve sınavlarla bizi sınama" Hak yola tâbi olanların zor sınav ve deneylerden geçirilmelerinin Allah'ın kanunu olmasına rağmen, bir mümin bu yolda kendisine kolaylıklar göstermesi ve zorluklarla karşılaştığında cesaret ve sabır vermesi için Allah'a dua etmelidir.

 5. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  allah razı olsun...

 6. senayusa
  "ipek ve bocek"
  Benimde hep dusundugum bir konudur bu konu. bir arkadasim sunu soylemisti ve benimde cok hosuma gitmisti. Allah insana kaldiramayacagi yuk yuklemez oyleyse basina gelen her musibet basina gelen bir onceki musibeti basariyla atlattiginin gostergesidir. Insan once korksa da acaba bir sonraki sinavim daha mi agir olacak diye Allahin kaldiramayacagimiz yuk yuklemeyecegini hatirlayinca tum korkusu geciyor.. Ne guzel sey O'na guvenmek...

+ Yorum Gönder
bakara suresi son ayeti,  bakara suresinin son ayeti