+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Altının Zekatı nasıl Hesaplanır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Altının Zekatı nasıl Hesaplanır?

  Reklam

  Altının Zekatı nasıl Hesaplanır? Mumsema
  Esselamun aleykum v..v.. sayin Hocam... Altin´in Zekat´i nasil Hesaplanir?

  1. soru; diyelim zekat verilecek olan miktari belirledigimiz gün ile´mi? yoksa diyelim bir hafta sorasi deger bakimindan denisiklik olsa.. bu zekat paralari o belirlenmis tarihten itibarenmi deger bakimindan verilmelidir??yoksa daha soraki Hesaplamis oldugu miktari´mi verecek?

  2.soru; Altin´in gramini arastirirken gazetelerde vs... alis´a mi göre altinin zekatlari verilir?yoksa satis´a göremi altinin zekatlari ödenir.
  Allah cc razi olsun 2. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN

  Cevap: Altin´in Zekat´i nasil Hesaplanir?


  Reklam


  aleykümselam..kardeş zekatını altın olarak verirsen bunlarada kafa yormamış olusun...Bakır paranın zekatı, aynı cins bakır paradan verilmez, gümüş olarak verilmesi gerekir. İmam-ı Ebu Yusuf hazretleri buyurdu ki:
  (Toprak sahiplerinden uşur ve zekat olarak, altın ve gümüş yerine, başka geçer akçe [kağıt para] almak haram olur. Her ne kadar bunlar, herkesin kabul ettiği damgalı para ise de, altın değil, bakır paradır.) (Redd-ül-Muhtar)

  Altın ve gümüş olmayan, tedavüldeki para ile zekat verilmez. Zekat, ya altın veya gümüş, yahut ticareti yapılan maldan verilir. İmam-ı Nesefi hazretleri buyuruyor ki:
  (Bir zengin, yemek satın alıp fakire yedirse, zekat vermiş olmaz.) (Zahire)

  Zekat olarak verilecek mallar yerine, bunların kıymetlerini de vermek caizdir. Kıymet denilince, altın ve gümüş anlaşılır, başka mal, çek, senet veya paralar anlaşılmaz. Çünkü eşyanın kıymeti altın ve gümüş ile anlaşılır. (Keşfi rümuz-i gurer)

  Fülus [bakır] paraların kıymetleri nisabı bulunca zekat olarak, bu fülusun değerlerinin kırkta birini gümüş olarak vermek gerekir. (Miftah-üs-seade)

+ Yorum Gönder