+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Askerlerin oruç tutması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kalem_55
  Üye
  Reklam

  Askerlerin oruç tutması

  Reklam

  Askerlerin oruç tutması Mumsema selamun aleyküm arkadaşlar

  arkadaşlar doğuda komando birliğinde askerim bu yaz ayında oruç tutmak istiyorum yalnız oruç tuttuğum sure zarfında herhangi bir çatışma olursa güç ve kuvvetim kalmayacağı belli her an çatışmaya girebilme ihtimalimiz var ve eğitimler keza bu onu hakkında peygamberimizin hadisler var geçmiş dönemde osmanlı ordusunun savaşa giden personele oruç tutturmamaları htta diyanetin bile açıklamaları var malum bölgede düşük yoğunluklu savaş var bilgi verirseniz sevinirim.

 2. imam
  Üye

  Cevap: Askerlerin oruç tutması


  Reklam


  selamun aleyküm arkadaşlar

  arkadaşlar doğuda komando birliğinde askerim bu yaz ayında oruç tutmak istiyorum yalnız oruç tuttuğum sure zarfında herhangi bir çatışma olursa güç ve kuvvetim kalmayacağı belli her an çatışmaya girebilme ihtimalimiz var ve eğitimler keza bu onu hakkında peygamberimizin hadisler var geçmiş dönemde osmanlı ordusunun savaşa giden personele oruç tutturmamaları htta diyanetin bile açıklamaları var malum bölgede düşük yoğunluklu savaş var bilgi verirseniz sevinirim

  ve aleykumusselam. Allah yardımcınız olsun. .
  Tehlikeli işlerle uğraşanlar ve ağır iş yapmak zorunda kalanlara fetva veriyor alimler

  KİMLER ORUÇ TUTMAYABİLİR?


  Hiçbir özrü yokken oruç tutmamak veya başladığı orucu bozmak günahtır. Hem de kaza ve (eğer başladığı Ramazan orucunu kasden bozmuşsa) keffaret olarak cezası vardır. Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer`an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:-
  -
  1 - Hastalık: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının şiddetlenmesinden veya çok sürmesinden korkan kimsenin sonradan kazâ etmek üzere oruç tutmaması veya başladığı orucu bozması câizdir.
  -
  2 - Yolculuk: Ramazanda yolculuğa çıkanların oruç tutmayıp sonraya bırakmaları câizdir. Ancak yolda meşakkate, bedenî bir halsizlik ve rahatsızlığa mâruz kalmak söz konusu değilse, oruç tutmak, tutmamaktan efdal
  -
  3 - İkrâh (Tehdit ve Zorlama: Orucunu bozmadığı takdirde dövülmek veya yaralanmak veyahut öldürülmekle tehdit edilen bir kimse de oruç tutmayabilir.
  -
  4 - Gebelik ve Emziklilik: Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez.
  -
  5 - Şiddetli Açlık ve Susuzluk: Açlık ve susuzluktan dolayı helâk olacağından veya aklî muvazenesinin bozulacağından korkan kimse orucunu bozabilir.
  -
  6 - Düşkünlük Derecesinde İhtiyarlık: Böyle kimselerin de oruç tutmaması câizdir. Böyleler oruç tutmayacakları gibi, kazâ da edemeyeceklerinden fidye verirler.
  -
  7 - Hayız - nifas hâli: Bu hallerde oruç tutulması haramdır.
  * Nâfile oruç tutanlar için, ziyafete dâvet edilmek bir özürdür. Böyle bir kimse, hane sahibinin ısrarı üzerine orucunu bozabilir.
  Yazar: Mehmet Dikmen


 3. se'es
  Üye
  Ve aleykumusselam.Allah yardımcın olsun kardeş.

+ Yorum Gönder
askerde oruç tutmamak günah mı ,  askerde oruç tutmak diyanet