+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafamı soguk su dolu kaba soktum orcum bozulmuşmudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Kafamı soguk su dolu kaba soktum orcum bozulmuşmudur?

  Reklam

  Kafamı soguk su dolu kaba soktum orcum bozulmuşmudur? Mumsema Malum havalar çok sıcak ben zaten güneş tepemizde bir yerde çalışıyorum ama orucumuda tutuyorum çok zor olmasına ragmen işten çıktım şimdi içim o kadar yanıyorduki eve gidince bi kovaya soguk su doldurdum ve kafamı 2 3 sefer soktum çünkü beynim yanıyordu resmen burda agzımdan içeri su girdi ama yutmadım kulagımada girdi burnumada ama hiç bir şekilde su yutmadım şimdi rahatladım birazda olsa böyle bir durumda orucum bozulmuşmudur merak ediyorum

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: kafamı soguk su dolu kaba soktum orcum bozulmuşmudur?


  Reklam


  Kardeş bu gibi durumlar ibadetin zahmetini azaltmaya girer. Ve İmamı Azam'a göre mekruhtur. İnşallah Rabbim ibadetlerimizi, dualarımızı kabul eder.

  Ramazanda harareti azaltıp serinlenmek için ağza ve buruna su almak ve soğuk su ile yıkanmak, İmamı Azam'a göre mekruhtur. Çünkü böyle bir hareket, ibadet için bir daralma göstermek demektir. Fakat İmam Ebû Yûsuf'a göre, bunda kerahet yoktur. Çünkü böyle yapmakla ibadete yardım edilmiş ve doğal olan sıkıntı giderilmiş olur. Fetva da buna göredir.
  Büyük İslam İlmihali
  Ömer Nasuhi Bilmen

 3. gökyüzü.
  Üye
  suyu yutmadıktan sonra oruç bozulmaz.

+ Yorum Gönder