+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günah yapınca kafir mi oluyoruz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Günah yapınca kafir mi oluyoruz

  Reklam

  Günah yapınca kafir mi oluyoruz Mumsema "Zani, zina ederken; içkici, içki içerken; hırsız, çalarken mümin değildir" hadis-i şerifi, günah işleyenlerin kafir olacaklarını göstermiyor mu?

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Günah yapınca kafir mi oluyoruz


  Reklam


  "Yûnus'u da an. Hani o öfkelenerek çıkıp gitmiş, kendisini tazyik etmeyeceğimizi sanmıştı. Karanlıklar içinde niyaz ederek, Senden başka ilah yoktur, seni tenzih ederim, ben zâlimlerden oldum, dedi."(el-Enbiya,87.) Buna göre o, zalim mü'mindir, kâfir ve münafık değildir. Hz. Yûsuf un kardeşleri: "Ey babamız, bizim için günahlarımızın bağışlanmasını dile. Biz muhakkak suçlu idik."(Yusuf,97.) dediler. Bu durumlarıyla onlar günahkârdırlar, fakat kâfir değildiler. Yüce Allah, Peygamberi Hz. Muhammed'e "Senin geçmiş ve gelecek günahını Allah'ın affetmesi için..."(el-Fetih,2.) buyurmuş, günahını yerine küfrünü dememiştir. Hz. Musa kıptîyi öldürmesi dolayısıyla günah işlemişti, fakat kâfir değildi.

  Alıntı.

 3. incisu41
  Emekli
  kafir edecek günah işlersen kafir olursun yazğın günahlar kafirliğin bir mediven altıdır allaha şirk edersen puta tapmak vs. gibi günahlar işlersen bir merdiven daha çıkarsın kafir olursun

 4. @mir
  âb ü kil
  "Zani, zina ederken; içkici, içki içerken; hırsız, çalarken mümin değildir" hadis-i şerifi, günah işleyenlerin kafir olacaklarını göstermiyor mu?
  bu hadis bu günahları işleyen kişinin iman dairesinden çıktığını ifade etmektedir
  fakat kişi İslam dairesinden çıkmamıştır
  dolayısı ile kişi hala Müslüman olup, ona kafir denemez
  Allahu Alem

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  (Zâni, zina ederken, şârib, şarap içerken, hırsız, çalarken mümin değildir.) [Buhari]

  İslam âlimleri, bu hadis-i şerifi açıklarken, kâmil mümin değildir diye açıklamışlar. İmanı parlak değildir, kuvvetli değildir diye açıklamışlardır. Çünkü başka bir hadis-i şerifin meali şöyledir:
  (Cibril aleyhisselam, “Allah’a şirk koşmadan ölen Cennete girecektir” dedi. Ben “hırsızlık yapsa, zina etse de mi?” dedim evet dedi. Üç kere sordum. Sonra evet şarap içse de dedi.) [Buhari, Tirmizi]

  Demek ki, zina eden, içki içen ve hırsızlık eden de, sonunda Cennete gidecektir. Çünkü Ehl-i sünnet itikadında amel imandan parça değildir. Günah işleyen kâfir olsaydı, dünyada Müslüman kalmazdı. Bu iddia sahipleri de Müslüman olamazdı. Masum olmak, yani günah işlememek Peygamberlere mahsustur.

 6. Zeor
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun

+ Yorum Gönder