+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Horoz veya Tavuk adak olabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yalancıhayat
  Üye
  Reklam

  Horoz veya Tavuk adak olabilir mi?

  Reklam

  Horoz veya Tavuk adak olabilir mi? Mumsema arkadaşlar bir konuda takıldım adak olarak horoz veya bir tavuk sayılırmı cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler


 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Horoz veya Tavuk adak olabilir mi?


  Reklam


  arkadaşlar bir konuda takıldım adak olarak horoz veya bir tavuk sayılırmı cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
  Adağın sahih olması için bazı şartlara uyulması gerekir.

  1. Adanan şeyin var olan ve yapılması mümkün olan bir şeyden olması icap eder. Bunun için meselâ, “Allah için dün oruç tutacağım” gibi bir sözle adak yapılmaz.

  2. Yapılan adak dinen yasak ve günah sayılan bir şey olmamalıdır. Meselâ, kumar oynamayı, şarap içmeyi adamak bâtıldır.

  3. Adağın farz veya vacip cinsinden birşey olması gerekir. Meselâ, oruç tutmak, namaz kılmak, kurban kesmek gibi. Yolculuğa çıkmayı, seyahat etmeyi, hasta ziyaretine gitmeyi adamak, adak sayılmaz.

  4. Yapılan adak, adak sahibinin mâli gücünü aşmamalı ve başkasına ait bir şey olmamalıdır. Meselâ bir dana keseceğini adayan kimsenin buna gücü yetmezse bir koyunu kesebelir. Fakat bir başkasının koyununu kesmeyi adayan kimsenin bu adağını yerine getirmesi gerekmez.

  Adağın bir insanın veya bir mahlûkun adına yapılması caiz olmaz. Meselâ, bir büyüğün, bir türbenin, bir yatırın adına adak yapılmaz. Yahudilere has bir âdet olan tavuk, horoz gibi kurban için caiz olmayan hayvanlar adanamayacağı gibi, mum yakmak gibi şeylerle de adak olmaz. Böyle şeylere itibar etmemeli, bütün yardım ve şifayı yalnız ve yalnız Allah’tan beklemeli, Ona iltica etmelidir.

  Hayırla Kalın...

+ Yorum Gönder
horozdan adak olur mu,  tavuktan adak olur mu,  tavuk adak olur mu,  horoz adak olur mu,  tavuk adak olurmu,  horozdan adak olurmu,  tavuktan adak olurmu