+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Başka şehirden misafir gelen çocuklu ihtiyaç sahibi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. haci
  Özel Üye
  Reklam

  Başka şehirden misafir gelen çocuklu ihtiyaç sahibi

  Reklam

  Başka şehirden misafir gelen çocuklu ihtiyaç sahibi Mumsema başka şehirden misafir olarak gelen ihtiyaç sahibi bir bayana şafii mezhebine göre fitre verilebilirmi?
  ayrıca direk kendimizmi vermemiz gerekir aracı ile verebilirmiyiz?selam ve dua ile

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: başka şehirden misafir gelen çocuklu ihtiyaç sahibi


  Reklam  Fitre, kişinin bulunduğu şehir veya köydeki fakirlere verilir. Başka memleketteki fakirlere göndermek caiz değldir. Ancak o yörede fakir bu-lunmuyorsa o zaman başka yere göndermek caizdir.

  Fitrenin ödenme zamanı: Fitre, Ramazanın son günü güneşin ba-tmasıyla vacip olur. Ancak zekat erken verilebildiği gibi fitreyi de Rama-zan ayı içinde vermek caizdir.

  Fitrenin bayram günü sabahı bayram namazından önce verilmesi sün-nettir. Peygamberimiz (s.a.v) Bayram namazına gitmeden önce fitrenin verilmesini emretmiştir. Bayram günü akşamına kadar te'hir edilmesi mekruhtur. O gün güneş battıktan sonraya bırakmak günahtır. Çünkü za-manı geçmiştir. Bu zamana kadar verilmeyen fitrenin kazası gerekir.


  http://www.mumsema.com/fitre-fidye-v...r-misiniz.html

  Hacı abi araştırdım lakin tam sonuç bulamadım sadaka-ı fitreyi başka yörelere göndermek caiz değildir diyor ama başka şehirden gelen ile ilgili bir bilgi verilmimiş.


 3. haci
  Özel Üye
  eyvallah Allah razı olsun herhalde biri,leri cvp verir biraz acil durum misafir gitmek üzere

 4. Ercan
  Devamlı Üye

  Kardeşim en yakın cevap olarak bunu bulabildim. Umarım işine yarar.

  Kişinin fitresini bulunduğu yerde vermeyip memleketine veya başka bir yere göndermesi caiz midir?
  Fitre veren kişinin bulunduğu yerden başka bir yere fitresini göndermesi caizdir. Ancak böyle durumlarda fitrenin, bayramdan önce ihtiyaç sahibine ulaştırılmasına dikkat edilmelidir.

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  Yazmayı unutmuşum
  Kaynak : Prof.Dr.Hayrettin Karaman

 6. haci
  Özel Üye
  teşekkürler ercan ve imamhatiplim öğrendim verilebilrmiş kolay gelsin

+ Yorum Gönder