+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülle ilgili bir sorum, oruçluyken bilerek cünüp (iltiham) olmanın sonucu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. selchuk68
  Üye
  Reklam

  Gusülle ilgili bir sorum, oruçluyken bilerek cünüp (iltiham) olmanın sonucu nedir?

  Reklam

  Gusülle ilgili bir sorum, oruçluyken bilerek cünüp (iltiham) olmanın sonucu nedir? Mumsema merhaba... bir sorum olacak. oruçluyken bilerek cünüp (iltiham) olmanın sonucu nedir? ne yapmak gerekir? 61 farz mı olmuştur, yerine tekrar oruç mu tutmak gerekir? bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Yakut
  mumine.com

  Cevap: gusülle ilgili


  Reklam


  1- Ihtilâm olmak ve cünüp olarak sabahlamak oruca mâni olur mu?

  Oruçlu iken ihtilâm olmak (kendi kendine rüyalanmak) orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yikanir ve orucuna devam eder: Dokunma ve öpme ile boşalirsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Oruçlu oldugunu bilerek, ama elinde olmayarak bogazina su kaçsa, orucu bozulur sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilâm olan oruçlunun namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yikanmasi şarttir. Ancak yikanmamasi oruca engel degildir. Yani yikanmazsa, namazi terk etmiş olacagi için büyük günah işlemiş olur; ama orucu oruçtur.

  Cünüp olarak sâbahlamak oruca mâni olmaz. Gündüz yikanmasi gerekir. Yikanmayi iftardan sonraya birakirsa, namazi terketmiş ve büyük günah işlemiş olur.

  2- Oruçlu iken daha dikkatli olmak gerekli boğazdan kaçacak kadar su ağıza almamak lazım

  3-evet göbek içinide yıkamak gerekli gusülden sonra eğer kuru kaldığını farkederseniz tekrar gusül almadan sadece kuru kalan yeri yıkayarak gusülü tamamlayabilirsiniz

 3. Guray
  Karadeniz
  merhaba... bir sorum olacak. oruçluyken bilerek cünüp (iltiham) olmanın sonucu nedir? ne yapmak gerekir? 61 farz mı olmuştur, yerine tekrar oruç mu tutmak gerekir? bilgilendirirseniz sevinirim.
  oruçluyken bilerek ihtilam olmanın sonucu bir gün kaza orucu tutmaktır kefaret yani 61 gün tutmak gerektirmez

+ Yorum Gönder