+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslam dinini öğretenlerin ve imamların devletten ücret almaları doru mudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Lord Yusuf
  Üye
  Reklam

  İslam dinini öğretenlerin ve imamların devletten ücret almaları doru mudur ?

  Reklam

  İslam dinini öğretenlerin ve imamların devletten ücret almaları doru mudur ? Mumsema Kardeşlerim size farklı bir soru soracağım;Diyanet başkanı ve çalışanlarıda dahil cami imamlarımız neden ücret alarak dini bilgiler yada görevler yapıyorlar.Bunun Dinimizde yeri nedir acaba?Bu diğer dinlerdede var mesela hristiyanlıkta;rahipler ve papa felan maaşlı din görevlileri.Burada bi yanlışlık yokmu?Saygılarımla.

 2. EarthQuake®
  Yolcu

  Cevap: Önemli Bir Soru


  Reklam


  O insanların da geçimlerini bir şekilde sağlamaları gerekmektedir ki bu en doğal haklarıdır. Ayrıca düzenin sağlanması, dini faaliyetlerin aksamaması için böyle bir yol izlenmektedir. Selametle.

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  İmamların devletten aldıkları maaş caizidir. İlk devir alimleri bunu uygun görmemişlerdi. Daha sonraki alimler bu görevin yapılması için, maaşın gerekli olduğuna ve caiz olduğuna karar verdiler. Şu anda bu husus bir nevi icma ile sabittir. Şunu un utmamak gerekir ki, imamlar, kıldırdıkları namazın karşılığı olarak değil, vakitler arasında çalışma imkânı bulamadıkları için, ister istenmez namazları beklemek üzere kullandıkları zamanın karşılığı olarak maaş alıyorlar. Yoksa, bir imam Müslüman olarak elbette maaş almasa da namazını kılar. Fakat her gün beş vakit namazda camiyi açıp kapamak, aynı camide namaz kıldırmak zorunluluğu onu genellikle başka iş yapmaktan alı koymaktadır. Zaten devlette buna izin vermez.
  İmamların devletten maaş almaları ile cenaze namazı kıldırmak için cenaze sahiplerind
  -Cenaze namazını kıldırmak konusuna gelince, eğer bu iş resmi olarak görevleri arasında ise, onu yerine getirmekle yükümlüdürler. Eğer öyle bir görevleri yoksa, cenaze namazını kıldırmak imamlara mahsus bir görev olmaz. Farz-ı kifaye olarak kıldırabilen bütün mahalle sakinlerine farzdır. Birinin yapmasıyla farz yerine gelmiş olur.

  -Parayı almağa gelince-sanırım- namazı kıldırmaktan ötürü değil, cenazeyi yıkamak gibi bazı görevleri yapmaktan ötürü, cenaze sahipleri tarafından hediye türü bir şeyler veriliyor.

  Bunu bir pazarlık konusu yapmak doğru değildir. Sanırım cenaze yıkamak da imamın görevi değil, cenaze sahiplerinin görevidir. Kanaatimizce, -işi sırf paraya döken, takvadan uzak bazı kimseler hariç- imamları bu konuda fazla töhmet altında bırakmamak gerekir.

  SİE


 4. Lord Yusuf
  Üye
  Sevgili kardeşlerim verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun.Özellikle imamhatipli 42 rumuzlu kardeşim yazdığın çok mantıklı geldi bana aydınlattığın için çok sağol.

 5. ay lav yu
  Emekli
  En güzel mesleklerden biri her zaman için imamlıktır.Hem bu dünyanı idare ediyorsun hemde ahiretini kazanıyorsun.Yani dünyada yeteri kadar maaş ve ahiret içinde yeteri kadar sevap.

 6. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Sevgili kardeşlerim verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun.Özellikle imamhatipli 42 rumuzlu kardeşim yazdığın çok mantıklı geldi bana aydınlattığın için çok sağol.
  Sen den de razı olsun Lord Yusuf kardeş.


  Cami cemaatleri eski zamanlardaki gibi hassasiyet göstermiyor kardeşler. Bu günün şartlarında imamlar cemaatten bir lira alsa bir daha sözünü dinletemez oldu. Bu gibi durumların ortadan kalkması imamların devletten maaş almasıyla son buldu çok şükür. Bunlar benim söylentim değil yaşanmış olaylardır kardeşler içinizde imam olanlar az çok karşılaşmıştır bu durumlarla. Bu demek değildir ki para için imamlık yapılsın ama elbette ki imamın da evinin nafakasını karşılamak zorunda olduğunu unutmayalım. Para için imamlık yapanlar varsa da elbette bir şekilde görevleri son bulur bu konuda da endişe etmeyelim.


 7. almanyali67
  Devamlı Üye
  Esselamun aleykum v..v.. bende Türkiye´de bir imam görmüstüm takva li olan imamlarda var...örnek vermek gerekirse aldigi maas karsiligi olsun icin Camii Temizligi vs...bazi isler görüyordu Allah cc hepimize iyi Ameller nasip etsin ins...


+ Yorum Gönder