+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu Şekilde Kazaya Kalan Namazlar Ödenirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. recep24ank
  Üye
  Reklam

  Bu Şekilde Kazaya Kalan Namazlar Ödenirmi?

  Reklam

  Bu Şekilde Kazaya Kalan Namazlar Ödenirmi? Mumsema Kuşluk namazı nafile namazdır. Kazası olan, kazasını ödemedikçe nafile namaz kılarsa kabul olmaz. Önce kazasını ödemelidir. Kaza namazı borcu olan, kuşluk vakti kuşluk namazı kılmak isterse, (İlk kazaya kalmış sabah [veya öğle, ikindi, akşam, yatsı] namazının farzını ve kuşluk namazı kılmaya) diye niyet ederse, hem kazası ödenmiş, hem de kuşluk namazı kılmış olur.) [Redd-ül-muhtar]


  niyetimde (İlk kazaya kalmış sabah-öğle, ikindi, akşam, yatsı] namazının farzını ve kuşluk namazı kılmaya) diye niyet edersem

  Burada Dikkatimi Çeken Husus: Ben Günde 2 Rekat Kuşluk Namazı Kıldığım Zaman Kazaya Kalan Sabah, Öğle, Akşam, ikindi, Akşam, Yatsı Namazlarının Farzını Kılmışmı Olacağım?

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Bu Şekilde Kazaya Kalan Namazlar Ödenirmi?


  Reklam


  Hayır kardeşim. Sen 2 rekat kılacaksın ama sabahın farzı 2, öğle 4, ikindi 4 , akşam 3 yatsı 4.

  Yukardaki gibi niyet edersen varsa sabah namazının kazası yerine geçer.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3 ve yatsı 4 rekat olarak kaza edilir.


  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.


+ Yorum Gönder