+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamber efendimizin hürmeti üzerine diye du etmek yanlış mı?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rüyamm
  Üye
  Reklam

  Peygamber efendimizin hürmeti üzerine diye du etmek yanlış mı??

  Reklam

  Peygamber efendimizin hürmeti üzerine diye du etmek yanlış mı?? Mumsema selamun aleyküm kardeslerim...

  benim konumda arkadasimizin birisi bana peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine dua etmenin yanlis oldugunu belirtmis..hatta onuda bir kardesimiz uyarmis..ben bu konuda yanlislik olmadigini düsünüyorum..

  bizi aydinlatirmisiniz..eger konusuda varsa yeni actigim konu icin kusura bakmayin...


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: peygamber efendimizin hürmeti üzerine diye du etmek yanlismi??


  Reklam  Bu tür dualar Süleyman Çele­bi’nin Mevlid‘i gibi kitaplarda yer alır. Ama böyle dua olmaz. Bu konuda Hanefî alim­ler­den İbn Eb’il-İzz şöyle diyor:
  “Kişinin, Allah’tan başkasını du­asının kabulüne sebep kılması ve onunla tevessülde bu­lun­ması caiz değildir… O şöyle demek ister: “Fa­lanca senin salih kullarından olduğu için duamı kabul eyle.” Onun Allah‘ın salih kulu olma­sıyla berikinin du­ası arasında ne ilgi, ne bağlantı olabilir? Bu, duada taşkınlık yapmaktır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Rabbinize için için ve yal­vararak dua edin. O, taşkınlık yapanları gerçekten sevmez.” (Araf 7/55)
  Bu ve benzeri dualar, sonradan uydurul­muş­tur. Böyle bir dua ne Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sel­lemden, ne sahabeden, ne tabiînden, ne de imamların birinden ak­tarılmıştır. Allah hepsinden razı olsun. Bu, ancak cahille­rin ve bazı tarikatçıların yazdığı tılsımlarda bulunabilir.1

 3. Guray
  Karadeniz
  Hadislerde bizden istenilen dua şekli için aşağıdaki hadislere bakabilirsin. Kuranda da geçmez peygamberin yüzü suyu hürmetine demek , bu tartışılan bi konu en iyisi salavat getirip Allah'ın güzel isimileriyle duamızı edelim inşallah


  “Peygambere salat ve selam getirilinceye kadar, her dua kabul edilmeden bekletilir.” (İmam Suyuti)

  Bana getirilen iki salat ve selam arasında, dua yapanın duası kesinlikle kabul olur. Her dua, gökte takılıp kalır. Bana, Salat ve selam getirildiği zaman o dua (Allah’a) yükselir.” (Tirmizi)

  “Sizden biriniz Allah’tan bir şey isteyeceği zaman, Allah’a layık kelimeler olan hamd ile başlasın! Sonra Peygambere Salat ve selam getirsin! Sonra da dilediğini istesin! Böylece istediğine erişmeye daha layıktır.” (İmam Suyuti)

  “Beni, hayvanına binen kimsenin su kabı gibi yapmayınız! Çünkü hayvana binen, su kabını doldurur. Yükünü hayvana yükler. Sonra da su kabını, semerin arkasına bağlar. Susadığı zaman içer ya da gerektiğinde abdest alır. Su içmeye ve abdest almaya ihtiyaç duymadığında da suyu döker! Duanın başlangıcında, ortasında ve sonunda bana Salat ve selam getirerek beni anınız!” (İmam Suyuti)

  Hz. Aişe (ra) anlatıyor:
  “Resulullah (asm) şöyle yalvardılar:
  “Allah’ım! Ben, senin pak, güzel, mübarek ve yüce nezdinde en sevimli olan, onunla dua edildiği takdirde hemen icabet ettiğin, onunla Sen’den (cc) istenince hemen verdiğin, onunla rahmetin talep edilince rahmetini esirgemediğin, onunla kurtuluş talep edince kurtuluş verdiğin isminle senden istiyorum.”
  Hz. Aişe’nin (ra) belirttiğine göre, bir başka gün Peygamber Efendimiz (asm) kendisine:
  “Ey Aişe! Kendisiyle dua edildiği takdirde icabet ettiği ismi, Allah’ın bana gösterdiğini sen biliyor musun?” diye sormuştu. Hz. Aişe (ra) derki:
  Ben:
  “Ey Allah’ın Resulü (asm)! Anam, babam Sana feda olsun, onu bana öğret.” dedim.
  “Ey Aişe! Onu sana öğretmem uygun düşmez.” buyurdu.
  Bu cevap üzerine ben de oradan uzaklaşıp bir müddet tek başıma oturdum. Sonra kalkıp başını öptüm ve:
  Ey Allah’ın Resulü (asm)! Onu bana öğret diye ricada bulundum. O (asm) yine:
  “Onu sana öğretmem uygun düşmez Ey Aişe! Onunla senin dünyevi bir şey talep etmen uygunsuz olur.” buyurdu.
  Hz. Aişe (ra) devamla derki:
  Ben de kalkıp abdest aldım, sonra iki rekat namaz kıldım, sonra:
  Allah’ım! Sana Allah isminle dua ediyorum. Sana Rahman isminle dua ediyorum. Sana Birrurrahim isminle dua ediyorum. Sana bildiğim ve bilmediğim güzel isimlerinin hepsiyle dua ediyorum. Bana mağfiret et, rahmet eyle” diye dua ettim.
  “Bu duam üzerine Resulullah (asm) güldü ve:
  “İsm-i Azam senin yaptığın şu duanın içinde geçti.” buyurdu. (Kütüb-i Sitte)

 4. rüyamm
  Üye
  hmm ben hep öyle dua ediyordum ama mademki yanlismis etmem bi daha...allah c.c. razi olsun kardesim aydinlattigin icin..

 5. rüyamm
  Üye
  rabbim senden de razi olsun güray kardes daha aydinlatici oldugun icin..dua ve selametle kardeslerim..

+ Yorum Gönder
peygamberimize dua etmek yanlis mi olur