+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Her hangi bir hayvanı su içerken veya başka bir durumda haratsız etmek günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Her hangi bir hayvanı su içerken veya başka bir durumda haratsız etmek günah mı?

  Reklam

  Her hangi bir hayvanı su içerken veya başka bir durumda haratsız etmek günah mı? Mumsema arkadaşlar ben ne zaman bi hayvanı birşey yerken yada su içerken görsem hep onu rahatsız etmicek şekilde uzagından geçerim korkup ürkmesin yarı da bırakıp gitmesin die ancak bu durumlarda çogu zaman başarılı olamıyorum ve üzülüyorum bi serce su içiyordu bende ezan okunmadan eve gitmem lazımdı kuş su içiyordu bende uzagından geçtim ancak benden korktu sanırım ve hemen uçtu bende üzüldüm benim yüzümden havyan bi su içemedi dedim böyle durumlarda biz günaha giriyormuyuz hayvan beddua ediyormu bize istemeyerek oluyor zaten böyle şeyler hep başıma geliyor hayvanları çok seviyorum ben:

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: hayvanlar hakkında bir sorum olucak


  Reklam


  Güvercini kediden kurtardım....

  Bir gün caminin çaycısında oturmuş, çayımı yudumlarken, bir baktımki bir kedi; çok dikkatli hareketlerle yavaş çekim sürünerek, gözlerini güvercine dikmiş, öylesine pür dikkat yaklaşıyor ve güvercin henüz kendisine yaklaşan tehlikeden habersiz, yerden rızkını topluyor.

  Durumu sezer sezmez güvercine doğru el çırparak uçmasını, dolayısıyla kaçmasını sağladım.

  Mutlu mesuttum artık.

  Öyleya bir can kurtardığımı zan ediyordum. Bir kardeşimiz yanıma geldi ve ne yaptın şimdi sen dedi. Hayvanın rızkına mani oldun. Bak kedinin suratına dedi. Hakikaten kedi de sanane be adam o benim rızkımdı, sen benim rızkımla nasıl oynarsın, davacıyım senden der gibi suratıma bakıyor. Konuşmasına gerek yok. O bakışları hala zihnimde.

  Derken hocamın yaklaştığını gördüm ve onunda dikkatini çekmiş, bu kedi neden pür dikkat size bakıyor dedi.

  Hocam dedim rızkına mani oldum. O yüzden o kedi bizden davacı olacak gibi bir hal içerisinde.

  Olmaz öyle şey dedi hocam. Rızka Allah-u Taala kefildir. Değil siz, yaratılmış hiç bir şey O'na mani olamaz.

  Eğer o güvercin, o kedinin rızkı olmuş olsaydı, burada sen bulunmazdın. Burada sen bulunsaydın bile, o'nun rızkına ulaşmasına mani olamazdın. Eğer o rızkım olabilir temennisi ile güvercine yaklaşmış ve sizde tedbiren uçmasını sağlamışsanız. Demekki o güvercin o kedinin rızkı değildi. Siz Rahmet sahibi Allah-u Taala'nın, tedbiri elden bıraktığını sandığınız güvercin için, tedbiren sizin hükmünüze başvurduğunu görmezden mi geleceksiniz. Siz bilmezmisiniz ki; Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. O'nun izni keremi olmadan yaprak dahi kımıldamaz.

  Hülasa değerli kardeşim ordeall o serçe tedbirini alıp uçmuş ve su içmeyi bir süreliğine bırakmışsa, bunda korkunun değil tedbirin öne geçtiğini görmen lazım değilmi....????

  Belkide Rab'bin sana, ne kadar tedbir alırsan al, akıbetin başa gelebileceğini,

  akıbetin başa gelmemesi içinde, tedbir almak gerektiğini göstermek istemiş olamazmı.....????

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder