+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Camide namaz kılmak farz mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Star
  Devamlı Üye
  Reklam

  Camide namaz kılmak farz mı?

  Reklam

  Camide namaz kılmak farz mı? Mumsema Selamın aleyküm.Allah'ın rahmeti üzerinize olsun kardeşlerim.


  Öncelikle sormak istediğim soru şu;

  Eğer evlerimiz camiye yakınsa farz namazlarımızı camiide kılmamız farz mı olur? Eğer kılmazsak evde kılarsak kabul olunmaz mı? Veya mekruh mudur?

  Bilipte cevap verenlerden Allah razı olsun.


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Camide namaz kılmak farz mı?


  Reklam


  Ve Aleykumusselam Ve Rahmetullahi Ve Berekatuh..

  CEMAATLE NAMAZIN ÖNEMİ

  Beş vakit namazın cemâatle kılınması, erkekler için sünnet-i müekkededir. Hatta sabah namazının sünnetinden de kuvvetlidir ki, vacib derecesindedir.

  Cemaate gitme imkanı varken ve meşru bir mazeret yokken, cemaatin terki caiz değildir. Meşru mazeretler ise: hastalık, hasta bakıcılık, takatsizlik, yolculuk, korku, yoğun ilmî meşguliyet... gibi hususlardır. Bilhassa yakın yerde ezan okunuyorsa mutlaka cemaate gitmeye gayret göstermelidir.

  Cemaatle kılınan namazın sevabı, yalnız başına kılınan namazdan yirmibeş veya yirmiyedi derece fazladır. Yatsı ve sabah namazları cemaatle kılındığı zaman, o gece ibadetle geçirilmiş sevabı alınır.

  Cemaatle namaz, İslâm’ın çok önem verdiği vazifelerdendir. Terkinde ise, ağır kerahet ve sorumluluk vardır.

  Cemaatle farz namazlar kılınır. Teravih dışında nafile ve sünnetlerin cemaatle kılınması, Hanefîlere göre mekruhtur. (Şafiîlerde mekruh değildir). Cuma ve bayram namazlarının ise cemaatle kılınması şarttır.

  Kadınlar için cemaatle namaz, emredilmiş sünnet değildir. Fakat adabıyla katılırlarsa, bunun sevabına kavuşurlar. Kadınlar için daha faziletli olan, cami cemaatine çıkmak değil; namazları evde kılmaktır. Erkekler içinse sünnet olan, namazları cami cemaatiyle kılmaktır.

  Camiye gitme fırsatı bulamayan erkeklerin de, bulundukları yerde cemaat yapmaları esastır. Fakat mazeretsiz olarak cami cemaatini terkedip, evde veya iş yerinde cemaat yapmak mekruhtur. Bununla birlikte, camiler dışındaki cemaatler de, tek başına kılınan namazlardan üstündür.

  Cemaatle Namazı Terkedenler

  Birçok kimse, beş vakit namazı aksatmadığı halde, cemaat hususunda yersiz mazeretler ve çeşitli bahanelerle gevşek ve ihmalkâr davranıyor. Bu durum ise, nefis ve şeytanın önemli bir hilesi olarak kabul edilmeli; bir an önce bu gevşekliğe son verip cemaate devamda karar kılmalıdır. Müslüman erkeğe yakışan, kadınlar gibi namazlarını evde kılmak değil, cami cemaatiyle kılmaktır. Beş vakti cemaatle kılamayan, hiç olmazsa sabah ve yatsı namazlarını cemaatle kılmaya gayret etmelidir.

  Cemaati terkeden insanlar, zaman zaman namazlarını sünnet vaktinden mekruh vaktine geciktirir, hatta gaflet içinde namazı kaçırabilirler de... Namazı geçirmek ise gerçekten büyük günahtır. Hem çok zaman namaz tesbihatını ihmal ederek, sevabından mahrum kalırlar. En önemlisi de, asgari yirmibeş kat cemaat sevabından mahrumiyettir. Meşru mazeret olmadan cemaati terketme alışkanlığı münafıkların adetidir, müminlere yakışmaz!

  Sahabeden Abdullah İbn-i Mes’ud (R.A.) diyor ki: ”Kim yarın Allah’a müslüman olarak kavuşmak isterse, şu namazlara ezan okunan yerde (cemaatle kılmaya) devam etsin. Çünkü Allah Peygamberimiz (A.S.)’e hidayet sünnetlerini (yollarını) açmıştır. Cemaat namazları da hidayet sünnetlerindendir. Eğer cemaati terkedip namazı evinde kılan kimseler gibi, siz de namazları (camiye gelmeden) evlerinizde kılmaya devam ederseniz, Peygamberiniz’in sünnetini terketmiş olursunuz. Peygamberiniz’in sünnetini terkettiğinizde ise muhakkak sapıtırsınız... Yemin olsun ben öyle halimizi görmüşümdür ki, nifakı malum münafıktan -ve hastadan- başka bizden hiç kimse cemaati terketmiyordu.”
  Anlayana bu kadarı kâfi gelmelidir
  .

  Yusuf Özcan

 3. Star
  Devamlı Üye
  Ben normalde cemaatle kılmaya çalışıyorumda namazlarımı yatsıya gitmiyorum.Teravih kılmayı henüz bilmediğim için akşamları gitmiyorum.Yinede umarım kabul olur diye umuyorum.İnşAllah.En yakın zamanda teraviyide öğreneceğim.Cevabınız için teşekkür ederim.

 4. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Rica ederim kardeşim..

  ayrıca bunu da okumanı öneririm;

  Teravihi en faziletli kılma şekli, 10 selâm ile ikişer rek`atlar halinde kılmaktır. Yaygın olan kılma şekli ise, 4 rek`atta bir selâm vermek suretiyle kılmaktır. 6 rek`atta bir selâm vererek de kılınabilir. Teravihi iki rek`atta bir oturmak suretiyle tek selâmla 20 rek`at birden kılmak da mümkündür. Ancak gece namazlarını 8 rek`attan çok olarak bir selâmla kılmak mekruh olduğundan teravihi de bu tarzda kılmamalıdır. Teravih kaç selâmla kılınırsa kılınsın, iki rek`atta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır.Eğer iki rek`attan sonra oturmayıp 4 rek`atta bir oturulmuş ise, o 4 rek`atlar iki rek`at sayılır. Selâm verilmese bile, her iki rek`at sonunda mutlaka oturulmalıdır.

  * Teravih kelimesinde rahatlama mânası vardır. Bu sebeble 4 rek`at başında selâmdan sonra biraz oturularak rahatlanmalıdır. Bu süre içinde istiyen kendi kendine bir şeyler okur. Yahut tefekkür eder. Yahut da tesbihte bulunur. Bunlarda, namaz kılan kimse muhayyerdir. Memleketimizde ise, ekseriya müezzinler, cemaatın da iştirâkiyle sesli olarak salâvat okur, cehrî zikir yaparlar.
  * Teravih namazı dörder dörder kılınıyorsa ilk oturuşta Tehıyyat`dan sonra salâvatlar da okunur. Bu, sünnet-i müekkededir. Hattâ bâzı müctehidlere göre farzdır. Cemaat usansa bile, imam bunları terkedemez. Ayrıca 3. rek`atın başında da Fâtiha`dan önce yine Sübhâneke okunur.
  * Teravihi hatim ile kılmak da sünnettir. Cemaate ağır gelmesi sebebiyle hatimle kılmak sünneti terkedilmez. Bir beldenin bir camiinde bu sünnet mutlaka yerine getirilmelidir.
  * Yatsının farzını tek başına kılan kimse teravihi cemaatle kılabilir. Ancak yatsının farzı cemaatle kılınmadan teravihin cemaatle kılınması caiz olmaz.
  * Cemaatin memnun olması için imamın kırâet ve rükünleri sür`atle yapması mekruhtur. Mes`ûliyet duygusu taşıyan bir imam, çabuk kıldırayım diye kırâeti anlaşılmaz hâle getirmekten, ta`dîl-i erkânı terkten, tesbih sayılarını üçten az yapmaktan kaçınır.
  * Hatimle namaz kıldıran imam, hatmi Ramazan-ı şerîf`in 27. gecesi tamamlamalıdır. Hatimle kılınmıyorsa Fîl sûresinden aşağısını okumak, tek sûre ve karışık âyetler okumaktan daha faziletlidir. Böylece rek`at sayısı da daha kolay bilinir.
  * Bir özür olmaksızın teravihi oturarak kılmak câiz ise de, fazilet ve sevabını azaltır. İmam kendisinde özür olsun olmasın teravihi oturarak kıldırabilir. Cemaat ise ayakta kılarlar. Ancak ayrılık olmasın diye cemaatın da oturarak kılmaları müstehab olur.
  *Teravihi ve vitri başka başka imamlarla kılmak câizdir.
  * Uyku iyice bastırmış halde teravih kılmak mekruhtur.
  * Vitir ile teravih arasında biraz oturmak da müstehabdır.
  * Teravihi cemaatle kılan, vitri de cemaatle kılacağı gibi, yalnız başına da kılabilir.
  * Teravih namazının her iki rek`atında teravih namazına niyet etmek gerekmez. Çünkü 20 rek`attan ibaret teravih namazı, bir tek namaz hükmündedir. Bunun için namaza başlarken yapılan niyet kâfidir

  S.İ.E

 5. Star
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun ilgilendiğin için kardeşim.İnşAllah cemaatle kılmadığım,tek başıma kıldığım farz namazlarım kabul olmuştur.

 6. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Allah razı olsun ilgilendiğin için kardeşim.İnşAllah cemaatle kılmadığım,tek başıma kıldığım farz namazlarım kabul olmuştur.


  amin kardeşim,
  Rahman cümlemizden razı olsun ve hayırlı mükafatlar ihsan eylesin
  selam ve dua ile..

 7. Misafir
  Ben bir şey öğrenmek istiyorum. Namaz vaktinde camide namaz kılarken imamla birlikte farz mı kılınır sünnet mi? Teşekkürler.

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben bir şey öğrenmek istiyorum. Namaz vaktinde camide namaz kılarken imamla birlikte farz mı kılınır sünnet mi? Teşekkürler.
  Camide farz imamla beraber kılınır.Sünnet namazları herkes kendisi kılar.

+ Yorum Gönder
cemaatle namaz kılmak farz mı,  namazı camide kılmak farzmı,  namaz kılmak farz mıdır,  cemaatle namaz farz mı,  sabah namazını evde kılmak,  camide sünnet namazı kendin mi kılıcam,  her namazi camide kilmak