+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazımı kılmaya çalısıyorum fakat işyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ceddindede
  Üye
  Reklam

  Namazımı kılmaya çalısıyorum fakat işyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim?

  Reklam

  Namazımı kılmaya çalısıyorum fakat işyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim? Mumsema ben namazımı normal zamanında kılmaya calısıyorum fakat isyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim yoksa düsünerek falan mı isyerinde kılmam lazım simdiden tesekkur ederim Allah razı olsun.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Namazımı kılmaya çalısıyorum fakat işyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim?


  Reklam
  ben namazımı normal zamanında kılmaya calısıyorum fakat isyerinde böyle bir imkanım yoksa bunları toplayıp kaza yapabilirmiyim yoksa düsünerek falan mı isyerinde kılmam lazım simdiden tesekkur ederim Allah razı olsun.

  Hiç bir hoca "İş yerinde imkan yoksa hepsini topla eve dönünce kaza et" demez diyemez.
  İş yerinde çaresini bulup kılman gerekir.
  Allah yardımcın olsun.

 3. ceddindede
  Üye
  peki çaresi nedir acaba sizin verebileceğiniz bir tavsiye yokmu ...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  peki çaresi nedir acaba sizin verebileceğiniz bir tavsiye yokmu ...
  Çaresi bizde değil, sizde.
  Çünkü işinizin şartlarını, imkanları siz biliyorsunuz.
  Mutlaka kılmanın bir yolu vardır.

 5. Osman_24
  Üye
  Selamün Aleyküm,

  Namaz Allah’ın kulları üzerine farz kıldığı bir ibadet olup, onu terk etmek veya geciktirmek asla doğru değildir. İnsanların bu ibadeti kolay yapabilmesi için Allah bazı hafifletmelerde bulunmuştur. Mesela yolculukta bazı namazların rekat sayısının kısaltılması ve öğlen ile ikindi; akşam ile de yatsı namazlarının birleştirilerek kılınması gibi. Bu birleştirmeye yolculukta ruhsat verildiği gibi, mukimlikte de ruhsat verilmektedir. Dolayısıyla söz konusu insanlar iş yerlerinde namazlarını birleştirerek kılabilirler. Mesela öğle paydosunda öğlen ve ikindi namazlarını birleştirerek kılmalarında bir sakınca yoktur. Bir işçi iş yerinde kaç namaz vakti kalmaktadır? Genellikle öğle ve ikindi namazlarını eda etmede bir zorluk yaşanmaktadır. Bu sorun da verilen aralarda, paydoslarda, öğle ile ikindiyi birleştirerek kılma suretiyle aşılabilir. Namazların sadece farzlarını kılmak yeterlidir.

  Gece vardiyasında çalışan biri, iş yerinde akşam namazını kılma fırsatı bulamazsa onu da yatsı namazı ile birleştirerek kılabilir. Bu iki namazı, aksam vaktinde birleştirebileceği gibi yatsı vaktinde de birleştirebilir. Bu durumda da namazların sırf farzını kılması yeterlidir. Yani hiçbir surette namazını terk edemez. Kişi, aç kalmamak için nasıl çalışmaya muhtaç ise ruhunun aç kalmaması için de ibadete muhtaçtır.

 6. ceddindede
  Üye
  ben denizciyim asker aslında bos vaktim oluyor ama bir yerde namaz kılarken görülürsem insanların iyi mi kötü mü değerlendireceğini bilmiyorum oruc falan herkezs tutuyor ama namazı kestiremiyorum biliyorum onlardan korkmak değil asıl korkmamız gerekn bu ibadeti yapamazsak ne olur o ama yinede insan burayı da düsünmek zorunda kalıyor bilmiyorum ben eve gelince kılamadıklarımı kaza gibi kılıyorum ama bazen oluyor 6-7 ay gemiyle seyir cıkıyor o zamanlar ne olacak asıl sorun o karmasık bir kafadayım su anda...

 7. @mir
  âb ü kil
  namazı aksatmanın asla doğru değildir
  hele de sebepsiz kazaya bırakmak çok tehlikeli
  cem ederek dahi olsa mutlaka kılmalısınız
  Allah size bir çıkış yolu gösterecektir

 8. Star
  Devamlı Üye
  Bu konu bana birşeyi hatırlattı.

  Allah kuluna güç yetiremeyeceği bir iş vermez...

  Bu sözden yola çıkarak her imkanı değerlendirirsiniz inşAllah.


 9. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  arkadaşım bende beyaz eşya servisinde çalışıyorum yaz ayı malum işler okadar yoğunki daha yeni işten geldim gece 1 yada 2 yi buluyor normalda namaz kılma imkanı yok .ancak sen istersen rabbimde sana yardımcı olur ben gönülden namaz kılmayı istiyorum şükür rabbimde nasip ediyor.eğer çalıştığın yerdeki yöneticilerden çekiniyorsan direk konuş onlarla izin verirlersede namazını çok uzatmadan kılarsan iyi olur.izin vermezlersede artık kendine başka bir iş bulursun.rabbim yardımcın olsun.selam ve dua ile...

+ Yorum Gönder
calistigim icin namazlarim kazaya kaliyor