+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hastalığım sebebi ile Oruç bana farzmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Garbizal
  Üye
  Reklam

  Hastalığım sebebi ile Oruç bana farzmıdır?

  Reklam

  Hastalığım sebebi ile Oruç bana farzmıdır? Mumsema Öncelikle iyi günler.Ben buluğ çağına ermiş 14 yaşında birisiyim.Küçüklüğümde epilepsi hastalığı geçirdim.Hastalığı atlatmama rağmen çok sinirlenip zarar görmemem için ilaca devam ediyorum(Bir sabah , bir akşam).Allah nasip ederse 1-2 seneye ilacı bırakacağım.Ama ilacı bıraksam bile hayatım boyunca aç kalmam yasak.Oruç bana farz mıdır?Hayatım boyunca aç kalmam yasak olduğu için hiç oruç tutamayacak mıyım?(Bu sene ilk gün tuttum.Birde Arife günü tutmayı planlıyorum.Yasak ta olsa...)

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Oruç


  Reklam


  Bunu doktoruna danışsan daha iyi olur belki ilaçlarında bir değişiklikle oruç düzenine uyum sağlayabilirsin. Hem sağlığını hem ibadetini düşünmen lazım o yüzden doktora bu durumu bildirmende yarar var

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Öncelikle iyi günler.Ben buluğ çağına ermiş 14 yaşında birisiyim.Küçüklüğümde epilepsi hastalığı geçirdim.Hastalığı atlatmama rağmen çok sinirlenip zarar görmemem için ilaca devam ediyorum(Bir sabah , bir akşam).Allah nasip ederse 1-2 seneye ilacı bırakacağım.Ama ilacı bıraksam bile hayatım boyunca aç kalmam yasak.Oruç bana farz mıdır?Hayatım boyunca aç kalmam yasak olduğu için hiç oruç tutamayacak mıyım?(Bu sene ilk gün tuttum.Birde Arife günü tutmayı planlıyorum.Yasak ta olsa...)
  Müslüman Adil bir doktor tutma demişse zaten dinen yasaklamış olur tutamazsın.
  Hiç iyileşme ümidi yoksa hergün fidye gerekir.
  Buna gücü yetmeyen onuda vermez.


 4. DrLeyla
  Devamlı Üye
  Onca sene tıp okudum. Onca şeyler öğrendim, ama en değirlisi ne idi öğrendiklerimin biliyor musunuz? En değerlisi şifaanın sadce ve sadece Allah'tan olduğunu anlamam, görmem.
  Durumunun ciddiyetini bilmiyorum, ama tuttuğun oruc durumunu kötüye sürüklemediyse tut bence. Sahurda ve iftarda vucuduna ilaçlarla destek ver. Vitaminler de kullana bilirsin. Hatta hasta olmayanlara da öneririm. Çok yorulan, uykusuz kalan kardeşlerimiz oruc tuttuğu günlerde vitamin içsin, iyi gelir.
  30 gün ard-arda oruc tutmak fazla ola bilir vücudun için, kötüleştiğini hiss ettiğinde ara ver, sonra devam et, kaza yaparsın tutamadaıklarını.
  Yine de tekrar edeyim, bunları durumunun ciddiyetini bilmeden yazıyorum. Artık kendin karar verirsin.

  Allah hepimize yardımcı olsun, hayırlısını nasip etsin. Amin.


+ Yorum Gönder