+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Teravih Hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hollowman
  Üye
  Reklam

  Teravih Hakkında

  Reklam

  Teravih Hakkında Mumsema ben elimden geldiğince teravih namazlarını kılmaya çalışan biriyim...

  Ancak kıldığım namazların kabul olmadığı gibi bir düşünce var aklımda..
  Şu sebeplerden olduğunu düşünüyorum;

  1-) imamın namazı hızlı kildirmasi(ya da ben öyle düşünüyorum) ve bazen imama yetişmek amacıyla dua ve tekbirleri(rüküda ve secdede örneğin) hızlı okumak zorunda kalıyoruz, bazen yetiştiremeyip eksik söylüyoruz...


  2-) birde hanefi mezhebine göre cemaatin imamla aynı anda rükü, secde vs. yapması gerektiğini yoksa namazin kabul olmayacağını duymuştum.. Imamı göremediğimizden aynı anda yapmamız çok zor bir durum, olmuyor... Örneğin imam rüküya eğilirken Allahu ekber diyor, ve biz onu yeni duyduğumuz için biraz geç eğiliyoruz..


  3-) malum sıcak yaz günlerindeyiz, gerek camideki sıkışıklık olsun gerekse sıcaklar olsun, namazı huşu içinde kıldığımı düşünmüyorum.. biran önce bitse de gitsek gibi bi düşünceye kapılıyorum...


  Bu durumlar altında teravih namazının faziletlerine dahil olabiliyor muyum, yoksa düşündüğüm gibi boşa mi kılıyorum..

 2. Ensar
  لا اله ا لا ا لله

  Cevap: teravih hakkında


  Reklam


  İmamın namazı hızlı kıldırmaması konusunda kendisiyle konuşun. Hızınızdan ona yetişemediğinizi söyleyin. Namaz hızlı kılınmaz.

  Cemaatle kılındığında imam Allahu ekber dedikten sonra rükuya, secdeye gidilir.

  Haklısınız, havalar sıcak. Ama bu namazı çabucak bitirelim anlamına gelmez. Peygamberimiz (sav) zamanında da havalar çok sıcaktı. Hemde bütün sene boyunca. Malum, ekvatoral iklim. Fakat onlar sıcağa aldırış etmiyorlardı bile. Dayanmamız lazım kardeşim. Sevabına nail olmamız için.. Hakkını vermek için.. Allah için..

  Namazım kabul olmuyor diye düşünmeyin. Bu şeytanın bir aldatmacasıdır. Böyle düşündürerek namazdan soğutmaya çalışır sizi, bizi, hepimizi... Var gücümüzle dayanalım inşaAllah. Sonu mutlaka güzel olacaktır.


+ Yorum Gönder