+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Diş kanaması abdesti bozar mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nur1986
  Devamlı Üye
  Reklam

  Diş kanaması abdesti bozar mı ?

  Reklam

  Diş kanaması abdesti bozar mı ? Mumsema merhabalar kardeşim az önce dişini çektirdi dişi kanama yapıyor doktor ağzını suyla çarkalamıycaksın dedi namaz kılıcak kendisi abdestti nasıl alıcak yanı ağzına su vermese olur mu????

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: diş kanaması abdestti bozar mı ?


  Reklam


  Ağızdan çıkan akıcı haldeki kan, tükürükten fazla veya ona eşitse, abdesti bozar. Diş fırçalamadan veya başka bir sebepten tükürükten az kanama dolayısıyla abdest bozulmaz. Böyle durumlarda, abdest tazelemek gerekmez.

  Abdestte ağzı yıkamak farz değil gusülde farz eğer çalkalamaması gerekiyorsa ağzını yıkamasada olur

  Abdestin rükünleri, yani, farzları dörttür:
  1 - Yüzü bir kere yıkamak...
  2 - Elleri dirseklerle beraber bir defa yıkamak...
  3 - Ayakları iki topuklarıyla beraber bir defa yıkamak...
  4 - Başın dörtte birini bir kere meshetmek... Yukarıda saydığımız abdest uzuvlarından kol, yüz ve ayakları en az birer kere yıkamak farzdır. Yıkama işini üçe çıkarmakla farzın yanında sünnet de îfa edilmiş olur

 3. nur1986
  Devamlı Üye
  teşekkürler allah razı olsun.

 4. Guray
  Karadeniz
  Amin hepimizden

 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  diş eti kanaması abdest bozar mı

  Bedendeki bir yaradan çıkıp yaranın dışına akan kan abdesti bozar. Ancak diş etinden çıkan kan, karıştığı tükrüğün yarısı veya daha fazlası kadar ise abdesti bozar (Mevsılî, İhtiyâr, İstanbul, ts. I, 10). Şafiilere göre ise abdest, sadece ön ve arkadan çıkan şeylerle bozulur. Bunların dışındaki yerlerden gelen sıvılar abdesti bozmaz. Dolayısıyla diş eti kanamasıyla abdest bozulmaz (Mâverdî, el-Hâvi’l-Kebîr, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut, 1414/1994, I, 199-200).

+ Yorum Gönder
diş kanaması abdesti bozar mı,  dis kanamasi abdesti bozarmi,  diş eti kanaması abdesti bozar mı,  diş kanamasi abdesti bozarmi,  dis eti kanamasi abdesti bozarmi,  diş fırçalarken kanama abdesti bozar mı,  diş kanaması abdest bozar mı