+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kan içmek haram mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rusajan
  Emekli
  Reklam

  Kan içmek haram mı

  Reklam
 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: kan içmek harammı


  Reklam


  Kan içmek haramdır

  Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı..... (Maide /3)

  İslamiyet'te kan içmek haramdır. Maide Suresi'nin üçüncü ayeti ve tefsirine bakılırsa bu durum iyice anlaşılır.

  -Cahiliye döneminde insanlar kestikleri hayvanların kanlarını kaplara alarak taze iken veya bekleterek içiyorlardı. Adı geçen ayetle kan içme yasaklandı.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  insan kanı içmek haramıdır günahmıdır insan kanı içilebilirmi ?
  gerçekten çok düşündürücü bir soru sorulma amacı nedir
  bende o nu anlamadım Kanın içilmeyeceğini haram olduğunu
  herkes bilir vapirizm den mi etkilenildi acaba

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kan necistir içmek günahtır haramdır caiz değildir.

 5. Misafir
  Fakat, Hz. Peygamber'in kanını içme konusunda özel bir durdum vardır, zırh halkası çıkarılırken kan yutulmuştur. Hz. Peygamber hiç bir zaman 'benim kanımı içiniz' gibi bir emir vermiş değildir. (2)

  -Ashab-ı Kiram'dan Abdulah b. Zübeyir de çocuk yaşta iken Hz. Peygamberin hacamat kanını içmiştir: Olay şöyle gelişmiştir: Darekutni ve başka hadis kitaplarında nakledildiğine göre, Abdullah sekiz dokuz yaşlarındayken, Rasulullah kendisine hacamat ettirdiği kanınını toprağa gömmesi için bir kap içinde vermiş, Abdullah ise oradan ayrıldıktan sonra tek başına kalınca, kanı gömeceği yerde içmiştir. Geri dönüp gelince Resulullah: "Ne yaptın" diye sormuş, o da kinayeli konuşarak: "Onu ortadan kaldırdım" demiştir. Hz. Peyggamber durumdan şüphelenip: "Herhalde onu içtin?" deyince Abdullah: "Evet" demiştir. Bunun üzerine Peygamber efendimiz: "Kanı kanıma karışana ateş temas etmez" buyurmuş ve şunları da sözlerine eklemiştir: "Veylün leke mine'n nâs ve veylün li'n- nâsi minke = Yazık insanlardan sana olacaklara, yazık senden dolayı insanlara olacaklara."

  Bu olaydan şunları çıkarabiliriz:

  a) Kanı içen bir çocuktur ve kendisi böyle bir karara varmış ve kanı içmiştir. Kan içmek haram olsa da ya çocuk bunu bilmemekte veya Hz. Peygambere saygısını böyle uygunsuz bir tezahürle ortaya koymaktadır.

  b) Konuşmalarıyla kanı içtiğini saklamak istemektedir. Demek Hz. Peygamberin bu davranışını onaylamayacağını düşünmektedir.

  c) Hz. Peygamber ona 'kanımı iç' diye bir emir vermemiş, aksine onu gömmesi için kendisini görevlendirmiştir.

  d) Hz. Peygamberin açıklamalarına bakılırsa, onun kanında bir hususiyet olmasıdır. Kanı kanıma karışana cehennem isabet etmeyecektir. Fakat o, bu yolla cehennemden kurtulmayı tavsiye ve emretmez.

  e) Ayrıca Hz. Peygamberin sözlerinin bir tefsiri, Emeviler döneminde Abdullah b. Zübeyr'in Mekke kuşatılmasında şehit edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Mekke’de birçok kimse öldürüldüğü gibi, kendisi de şehit edilmiştir. (bk. Tarihul- Hamis, I, 354)

  (1) (bk. Kadı Iyaz, Şifai Şerif, Terc., Suat Cebeci, Rehber Yayınları, Ankara, 1992, s. 62)
  (2) (bk. Sarıcık, Murat, İnhanç ve Zihniyet olarak Cahiliye, Nesil Yayınları, İstanbul, 2004, s. 250; Sarıcık, Murat, İslam öncesi Dönem- Cahiliye kültürü, Fakülte Kitabevi, Isparta, 2002, s. 270 vd. Cahiliyede kan yeme tarzları için bk.)
  Prof. Dr. Murat Sarıcık

 6. Misafir
  Kendinin kanini icmek harammidir bilmem amma bende bilmek isterim cunku benim bir tanadigim uzak bir kiz arkadasim var vede oda kendisinin kanisini iciyordu

 7. Misafir
  Kendinin kanini icmek haram midir bilmiyorum ama bilmek isterim cunku benim bir tanadigim uzaktan bir kiz arkadasim var ve oda kendisinin kanisini iciyordu. Ve bu mesajima cevaplamaniza rica ediyorum cunku cok merak ediyorum kendinin kanini icmek haram midir lutfen bana cevap verin cok tesekur ederim ilginiz icin

 8. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Icecek başka birşey bulamamış zaar. Kan icilmez , haramdır. Böyle bir isteği olanın psikolojik bir sorunu vardır. Yakın zamanda doktora gitsin , ne insanlık ne din adına normal bir davranış değil

 9. Misafir
  Kimin kanı olursa olsun, özellikle başkalarının kanını içmek günah mıdır bilmem ama vucudunuza ciddi zararlar verebilir. Cunku kanda bulunan yuksek miktarda mineral ve tuz, vucut icin zararlidir. Vucut o kadar minerali ve tuzu kaldiramaz ve bu olmue kadar gidebilir. Ama bahsettigim miktar bir su bardagi kadar kan demek. Kan icmeyin.

+ Yorum Gönder
kan içmek haram mı,  kan emmek haram mı,  kan haram mı,  kan icmek günahmi,  kan içmek haram mıdır,  kan içmek,  kendi kanını içmek haram mı