+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruç tutarken adet olmak!!! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nur1986
  Devamlı Üye
  Reklam

  Oruç tutarken adet olmak!!!

  Reklam

  Oruç tutarken adet olmak!!! Mumsema oruç tutarken bayanlar iftara misal 3 4 saat kala hasta olsa oruç bozulurmu...kuran kursuna giden bir arkadaşım bozulur demişti hasta olduğunu anladığında bir bardak suyla oruçunu bozman gerekir dedi bu doğrumudur tüm bayanların sorunu!!!

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: oruç tutarken adet olmak!!!


  Reklam


  Oruç tutan bir kadın iftara 1 dk kala bile olsa adet görürse orucu bozulmuş sayılır yiyip içebilir.
  İlla ki adet görünce bir bardak su içecek diye bir şart yok.


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  ben farklı biliyorum. Oruçluyken vücuttan kanın çıkması orucu bozmaz diye biliyorum. Aynı sebepten oruçluyken kan vere biliyoruz.

  Adetli kadınların oruç tutması konusundaki bilgim şöyledir. Adet gusül abdestini bozar. O sebeple gusül abdesti gerektiren hiçbir ibadet yapılamaz. Ama oruç gusül abdestini farz olarak gerektirmez, o yüzden tutula bilir. Lakin, bazı kadınlar adetlerini çok ağır geçiriyorlar, adeta hasta oluyorlar. Hasta olmuş birisi ise kadın olsan ve ya erkek, iyileşene kadar ramazan orucunu tutmayıp, sonra kaza yapar.

  .
  Bir yanlışım varsa bilgilerimde, beni düzeltin  Hz. Âişe (r.anha) validemiz, "Bizlerden birisi Resul-u Ekrem (s.a.s) zamanında,
  hayızdan temizlendikten sonra orucunu kaza eder, namazı
  ise kaza etmezdi"
  Fethül-Kadir, I,114)

  Muaz (r.a.) şöyle demektedir: “Ben Hz. Aişe (r.a.)'ye hayızlı bir
  kadının sadece orucu kaza edip, namazı etmediğinin sebebini sordum.
  O şöyle cevap verdi: “Biz Rasûlullah ile beraber
  bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz
  hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı.”
  Buhâri,Savm,14;Müslim,Sıyam,21.
 4. Misafir
  Ya neden kadınlar adet görünce namaz kılamayıp, oruç tutamıyor, Kur'an'a dokunamayıp, kabeyi tavaf edemiyorlar? Yine abdesti alsalar ve akıntı olsa da artık Allah'ın karşısına öyle çıksalar ne olur ki? Bu durum Allah ile kulu birbirinden ayırmak olmuyor mu?

 5. arifselim
  Yönetici
  Adet olmak kadının fıtratında vardır. Adet olmakla Allah kadını bir çok sıkıntıdan temizler ve kadın rahatlayıp sağlıklı olur. Böyle bir sıkıntı içinde ibadetleri farz kılmamakla Allah kadına rahmet etmiştir ve kolaylık etmiştir.

 6. Misafir
  regl olmanın orucu bozmadığını iddia eden ilahiyatçılar olsa da, bozduğunu kabul edersek yine sorun olmayacaktır.

  zira günümüzde akşam ezanı güneş battığı anda değil, ihtiyatlı olmak amacıyla güneş battıktan 6-7 dakika sonra okunduğu için böyle bir durumla karşılaşıldığında o gün uygulanan temkin müddetini öğrenmek gerekir. eğer beş dakikadan fazlaysa zaten iftar vaktinde regl olunmuştur.

  güneş battığı anda oruç vakti biter, ezan okunduğunda değil.

  söylediğimi doğrulamak için güneşin batışını açıkça görebildiğiniz bir yerde akşam ezanına 10 dakika kala gözlem yapabilirsiniz. güneş ufukta tam olarak kaybolduktan 6-7 dakika sonra ezan okunduğunu göreceksiniz.

 7. Misafir
  Lütfen yardımcı olurmusunuz. Adet günüme 2 gün var. Bugün Kalktım çok ağrım vardı . WC ye gittim kan gelmedi ama afedersiniz tuvalet kağıdında pembemsi leke vardı . Orucum bozulmuşmudur ?

 8. Misafir
  Ben orucumu devam edip o gününkini bozmuyorum...ama yerine bir başka zaman tutuyorum...orucumuzu bozup bozmamayi iyi bilmek lazım diye...😊

 9. Misafir
  Ben yediğim oruçları totuyorum iftara yarım saat kala adet gördum kabul olurmu yoksa yememmi gerekiyor

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  iftara yarım saat kala adet gördüm
  Adet gören kadının orucu bozulur sayılmaz yeniden o günü tutmanız gerekir.
  Ama sevabınızı alırsınız.


 11. Misafir
  bugün regaib Kandil'i akşam niyetlendi oruç tutuyordum bugün ama saat 9:50 civarlarında hastalandım orucum bozuldu değil mi ?

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Evet bu durumda orucunuz bozulmuş oluyor. Günün hangi vaktinde hastalanırsanız aynıdır. Oruç bozulmuş olur. İyileştikten sonra bugünü tutarsınız.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
oruçluyken adet olmak,  oruçluyken adet olmak orucu bozar mı,  oruç tutarken adet olmak,  adet olunca oruç bozulur mu,  oruç tutarken adet olunca oruç bozulur mu,  orucken adet olmak,  orucluyken adet olunca oruc bozulurmu