+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda akla kötü şeyler gelirse namaza ve oruca zararı olurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ezgimm
  Üye
  Reklam

  Namazda akla kötü şeyler gelirse namaza ve oruca zararı olurmu?

  Reklam

  Namazda akla kötü şeyler gelirse namaza ve oruca zararı olurmu? Mumsema ya ben sureklı uygunsuz şeyler gozumun onune gelıyo namazda ozellıkle orucluyken bende korkuyorum aklım gıdıyo gusul almammı gerekıyo orucum bozuldumu yattımda sankı uygunsuz şeyler gorucem orucum bozulucak kalktıgımda menı gelmıyo ama ben suanda verıp alıyorum ne yapmam lazım cok sıkıntıdayım suan sankı boyle pıslenmısım gıbı lutfen ne yapmam gerkıyor

 2. imam
  Üye

  Cevap: acil lutfen çok sıkıntıdayım


  Reklam


  ya ben sureklı uygunsuz şeyler gozumun onune gelıyo namazda ozellıkle orucluyken bende korkuyorum aklım gıdıyo gusul almammı gerekıyo orucum bozuldumu yattımda sankı uygunsuz şeyler gorucem orucum bozulucak kalktıgımda menı gelmıyo ama ben suanda verıp alıyorum ne yapmam lazım cok sıkıntıdayım suan sankı boyle pıslenmısım gıbı lutfen ne yapmam gerkıyor
  Normal hayatta yaptığımız günahların cezaları bu ddurmlar.
  Hiç harama bakmayan bu hale düşer mi?

 3. ezgimm
  Üye
  ben ıstıyerek gormuyorum vesmese gıbı sureklı gozumun onune gelıyo yatmaktan korkuyorum oruca bır zararı varmı cevap verırsenın bır bılen cok mutlu olucam

 4. Osman_24
  Üye
  Selamün Aleyküm

  Soru: Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır? Bu tür vesveselerden kurtulmak mümkün müdür?
  Cevap:

  Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. İçinizde olanı açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi ondan hesaba çekecektir. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah’ın gücü her şeye yeter.” (Bakara 2/284)

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

  “Bakın, vücutta bir et parçası vardır. O iyi olursa vücudun tamamı iyi olur, o bozulursa vücudun tamamı bozulur. İşte o kalptir.” (Müslim, Müsâkât, 107)

  İçinde olan ile içinden geçen aynı değildir. İçinde olan; iman, küfür, sevgi, nefret, kin, iyi niyet gibi hayata yön veren şeylerdir. İçinden geçen ise genellikle şeytan vesvesesidir. Bazen içinize öyle şeyler gelir ki “acaba kâfir mi oldum?” dersiniz. Bu, doğru yolda olduğunuzu gösterir. Çünkü şeytan, kıyâmete kadar süre alınca şöyle demişti:

  “… And olsun onlar için, senin doğru yolunun üstünde oturacağım.

  Sonra onlara; önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım. Onların çoğunu sana şükreder bulamayacaksın.” (Araf 7/16-17)

  Şeytana izin verildiği için vesvesesine engel olunamaz. Bundan peygamberler de kurtulamazlar. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Senden önce gönderdiğimiz bir tek nebi ve elçi yoktur ki, bir şeyi kursun da şeytan onun kurgusuna vesvese karıştırmış olmasın. Allah şeytanın karıştırdığını giderir, sonra âyetlerini pekiştirir. Allah bilendir, hakîmdir.” (Hac 22/52)

  Şeytan vesvesesinden kurtulmaya güç yetmeyeceği için onun sorumluluğu olmaz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Allah, kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez.” (Bakara 2/286)

  (KAYNAK: Abdulaziz Bayındır, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 2. Bs., İstanbul, 2007, s: 106-108)

 5. DrLeyla
  Devamlı Üye
  Osman_24, çok güzel yazdın .

 6. Osman_24
  Üye
  Abdulaziz Bayindir Hoca bunu yazmistir, onun sitesinden kopyaladim.

  ve aleyküm selam.

 7. rüyamm
  Üye
  agzina saglik osman kardes allah razi olsun...

 8. ezgimm
  Üye
  anladım ramazan orucumu bozamaya oyle seyler vesvese şeytana uymamak ıcın elımden gelenı yapıcnm her gosterdıgı uygunsuz seyler ıcın gorup geçmek en ıyısı genclık ve vesvese umarım atlatırım allah razı olsun kardesım çok gusel paylaşımın ıcın

+ Yorum Gönder
namazda vesvese gelirse namaz kabul olurmu