+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ağzımızdan bişi çıkarsa bunu yutarsak oruca zarar gelir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ağzımızdan bişi çıkarsa bunu yutarsak oruca zarar gelir mi

  Reklam

  Ağzımızdan bişi çıkarsa bunu yutarsak oruca zarar gelir mi Mumsema Ağzımı iyice çalkaladım. Bişi bırakmadım. Fakat sonrasında ağzıma bişi geliyor bnde hemen yutuyorum. Balgam değil. Oruca bi zarar gelir mi diye sorucaktım ramazan yeni başladı bunu kafama takarım bütün ramazan boyunca, rahatlatırsanız beni Allah (C.C) Razı Olsun ! Yani ağzımızdan bişi çıkarsa bunu yutarsak orucumuza zarar gelir mi ? Derdimi pek anlatamadım sanırım ama inşAllah anlatabilmişimdir. (Şunuda eklemek istedim eğer kendimi tutarsam karnım ağırıyor. Çıktığı anda yutmam imkansız gibi bişi hatta çıkmıyor bile olabilir hemen yutuyorum anlamıyorum)

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Ağzımızdan bişi çıkarsa bunu yutarsak oruca zarar gelir mi


  Reklam


  Ağza gelen tükürüğü yutmaklada oruç bozulmaz

  Hanefi mezhebine göre, diş arasında kalan ve nohut tanesinden büyük olan bir yemek artığını yutmak orucu bozar. Fakat nohut tanesinden küçük olan bir yemek artığını yutmakla oruç bozulmaz.

  Şafii mezhebine göre, kasıt olmaksızın kişinin dişleri arasında kalan yemek artıklarını yutmasıyla orucu bozulmaz. fakat bu yemek artıklarını dışarı atmak mümkün olduğu halde, dışarı çıkarmaz da yutarsa, yutulan şey nohut tanesinden küçükte olsa orucu bozar.

  islam Ansiklopedisi


 3. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Kardeşim tükürük değil. Yemekte kalmadı iyice yıkadım ağzımı oruçlu olmadan önce. Ben şöyle sorayım biz ağzımızdan çıkan bir şeyi yutarsak (balgam tükürük değil) bi sorun olur mu sanki boğazıma kadar geliyor sonra yutuyorum. Derdimi tam anlatamıyorum ki

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kardeşim tükürük değil. Yemekte kalmadı iyice yıkadım ağzımı oruçlu olmadan önce. Ben şöyle sorayım biz ağzımızdan çıkan bir şeyi yutarsak (balgam tükürük değil) bi sorun olur mu sanki boğazıma kadar geliyor sonra yutuyorum. Derdimi tam anlatamıyorum ki
  Hayır bu durumda orucunuz bozulmaz kardeşim

 5. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Çok saol kardeşim. Ağzıma gelse de yutsam bozulur mu ? (Ben tükürürüm direk ama yine de sormak istedim)

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Ağız bazen bedenin içi sayılır. Bunun için, oruçlu kimse, tükürüğünü yutarsa, orucu bozulmaz. İnsanın içindeki necasetin mideden bağırsağa geçmesi gibi olur. Ağızdaki yaradan yahut mideden ağza kan çıkması, abdesti ve orucu bozmaz. Bu kanı tükürünce veya yutunca, tükürük kandan çok ise, yani sarı ise, yine bozulmaz. Mideden gelen başka şeyler ağza geldiği zaman da böyle olup, abdest ve oruç bozulmaz. Ağız dolusu, ağızdan dışarı çıkarsa, ikisi de bozulur. Ağzın içi, bazen de, bedenin dışı gibi olur. Ağza su alınca oruç bozulmaz. (Bahr-ür-râık, Cevhere)

 7. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Kardeşim öncelikle Allah(C.C) bin kere razı olsun." Mideden gelen başka şeyler ağza geldiği zaman da böyle olup, abdest ve oruç bozulmaz Ağız dolusu, ağızdan dışarı çıkarsa, ikisi de bozulur. " Ben burda şurayı anlamadım "Ağız dolusu, ağızdan dışarı çıkarsa, ikisi de bozulur." Cahilce olabilir kusura bakma kardeşim ama açıklayabilir misin zahmet olmazsa?

 8. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  "Ağız dolusu, ağızdan dışarı çıkarsa, ikisi de bozulur." Cahilce olabilir kusura bakma kardeşim ama açıklayabilir misin zahmet olmazsa?
  estağfurullah kardeş...
  bunun analamı ağız dolusu kusma
  hem abdesti ,hemde orucu bozar anlamına gelir
  Hayırlarla..

 9. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun kardeşim çok saol.

 10. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allah razı olsun kardeşim çok saol.
  amin kardeş ecmain...mutmain olman için
  konu hakkında bir ek bilgi daha ekliyorum.
  Hayırlı Ramazanlar dilerim...

  --------------------

  Ağız dolusu kusmak, biri kendiliğinden gelen, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz. Fakat, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse İmam Muhammed’e göre oruç bozulur, İmam Ebû Yusuf’a göre bozulmaz.

  Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu bozar. Çünkü, bu durumda iken az çok tekrar mideye bir şeyler gider. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olup tekrar kendiliğinden içeri giderse İmam Muhammed’e göre orucu bozar, İmam Ebû Yusuf’a göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre oruç bozulur.

  Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.

  Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sâdece kazâyı icap ettirir, keffâreti gerektirmez.

  İstemeyerek kusmak ağız dolusu bile olsa orucu bozmaz.

  Mehmet Paksu/SİE


+ Yorum Gönder