+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılmak va çocuğa aşılamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sacitkral
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz kılmak va çocuğa aşılamak

  Reklam

  Namaz kılmak va çocuğa aşılamak Mumsema s.a. benim 9 yaşında oğlum var RABBİM bağışlarsa. ben ona namaz kıldırmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.onu sıkmadan bıktırmadan namazın önemini,ne kadar güzel bir şey olduğunu ve kılmazsak neler olacağını ona nasıl anlatayım.bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz.selam dua ile...

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: namaz kılmak va çocuğa aşılamak


  Reklam


  Ve aleykumusselam ve rahmetullah..

  Çocuklara namazı sevdirmek ve onları namaza alıştırmanın pek çok yöntemleri vardır. Namazı çocuğa alıştırmanın en kolay yolu aile bireylerinin dini hakkıyla yaşaması ve namazlarını dosdoğru kılmasıdır. Çocuklar bir teybin kasetleri gibi ne verildiyse onu hafızaya alır. Siz, bu çocuk daha bu yaşta ne anlar demeyin; aslında onlar sizi çok iyi anlıyor. Siz yeterki çocuğa öğretmek istediğiniz bilgileri ve namazı aşama aşama azimle sevdirerek bıktırmadan öğretmeye çalışın. Belli bir süre sonra başarınızın farkına varacak ve gözlerinizle çocuğunuzun istediğiniz yaşam biçimine büründüğünü göreceksiniz. Tabi Allah’ın izni ve hidayeti ile inş  Birinci aşama


  Namazı çocuğumuza sevdirmek için önce onu hakkıyla icra etmemiz gerekir. Birinci adım budur. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile ne yaparsa, nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır. Çocuğumuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını için birtakım etkinliklerden faydalanabiliriz. Ona önce duaları öğretin. Fatiha ve kısa sureleri ezberletin ve sık sık tekrarlatın. İslam ve imanın şartları gibi İslami değerlerin anlaşılması sağlanmalı. Başta Peygamberimiz olmak üzere Kur’an’da adı geçen Peygamberlerin kıssalarını onlara okuyalım ve öğretelim. Umduğunuzdan daha zekidir yumurcaklar. Siz, sadece heveslendirin ve belli bir sayıda severek ve isteyerek tekrar etmesini sağlayın. Önünde mutlaka maddi ödüller de olsun. Ama manevi ödülleri de sık sık tekrar edin ki işin ruhunu kavrasın.


  ikinci aşama


  Namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela bunun için resim çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Eline rengârenk boyalar verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin. Yine bir ödül koyun önüne. Örnek bir resim koyun önüne hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın. Ama hepsini tek tek ödüllendirin. Ödüller de namazla ilgili şeyler olsun. Erkekse harika işlenmiş bir takke olabilir. Anneler hatta elinizden geliyorsa siz çocuklar için bir şeyler örün. Yoksa da güzel bir namaz takkesi alın. Sonra güzel bir tespih olabilir. Kızsa bir namaz başörtüsü alabilirsiniz. Bir seccade alabilirsiniz mesela.


  Üçüncü aşama


  Son olarak namaz biraz kavrandıktan sonra bir hafta sizinle namaz birlikte namaz kılmalarını sağlayın, sonuna da bir kutlama gibi bir ödül koyun. Hatta namaz diploması bile verebilirsiniz. Hani özel bir gün olur. Çocuğunuz için pasta filan yaparsınız. Evi balonlarla süslersiniz. Yani bu evde kutlama var. Eee neyi kutluyoruz? Namaza başlama ödülü kutlaması. Verdiğiniz namaz diplomasını evin yada odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın.

  Tüm bunları yaparken herşeyden önce sabırlı olmak gerek. Peygamber (a.s.) gibi sabırlı, hoşgörülü ve azimli olunmalı. O sahabelerini tüm zorlukları rağmen nasıl birer islam kahramanı olarak yetiştirmişse bizde çocuklarımızı alnı secdeli, tertemiz müminler olarak yetiştirmeliyiz. Anneler, babalar dünya'nın geleceği cevherleri sizin ellerinizde. Hidayeti veren ise Allah’tır.

  unutmayalım çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini uygular.o yüzden çocukların tenkide değil örneğe ihtiyacı vardır..


 3. sacitkral
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun çok güzel.inşallah bunların hepsini bugünden tezi yok yapmaya başlıcam. hakınızı helal edin.selam dua ile....

+ Yorum Gönder