+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstanbuldan yola çıktık iftara bir saat var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Esse
  Devamlı Üye
  Reklam

  İstanbuldan yola çıktık iftara bir saat var

  Reklam
 2. SAFA Nurkan
  Üye

  Cevap: istanbuldan yola çıktık iftara bir saat var


  Reklam


  Kardeşim aleykum selam.. Uçaklarda Yemekde vardır . Saatte vardır. Takıp edebılırısınız .. Tam olarak sormak ıstedıgın bu muydu ?

 3. Esse
  Devamlı Üye
  tam olarak sormak istedigim bu degildi yani gidecegimiz ülkenin iftar saatini veya sahur saatinimi baz alaçagız vesselam

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Tayyarede seyrederken iftar, güneşin batması ile yapılır. Tayyare, hızla güneşin battığı istikamete doğru seyrediyorsa, iftar da ona göre uzamış olur. Tayyare yere inerse ve o mahallin arzına göre iftar vakti gelmiş ise veya biraz önce ifade ettiğimiz gibi tayyarenin seyri sırasında güneş batar, kaybolursa iftar yapılabilir.
  .

 5. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Orucunu bulunduğun yere göre düzenlersin.

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu yolculuk esnasında hangi ülkede akşam olursa orada ve oranın takvimine göre iftar edilir. Orucu tutmaya başlanılan yerin takvimine göre iftar edilmez. Mesela; Türkiyeden Amerikaya uçarken Almanya üzerine gelindiğinde akşam olsa orada iftar edilir. Bu konuda havadaki duruma değil hangi meridyen üzerindeyseniz o yerin durumuna göre iftar ve sahur yapılır.
  Bu durum sadece oruç için değil aynı zamanda namaz vakitleri için de geçerlidir.
  Bu iki konuyu özetlemeye çalışalım:

  1. Bir kişi yolculuğa çıkınca seferi olacağından orucunu açabilir. Sonra gününe gün oruç tutar.

  2. Normal günlerin ve vakitlerin gerçekleşmediği yerlerde (kutuplarda, havada, uzayda) oraya en yakın yer, meridyen ve ülke esas alınır ona göre orucunu tutar ve namazını kılar.

  3. Orucunu ulaştığı yerin durumuna göre ayarlar. Çıktığı yere göre değil vardığı yere göre ayarlar. Buna göre türkiyeden amerikaya giden birisi orucunu, nerede akşam olursa orada açacaktır.

  Bu üç ayrı fikir ve düşünceden birincisinde orucu tercih edip tutmak daha hayırlıdır. Çünkü Allah yolcu iken oruç tutmamızın daha hayırlı olacağını söylüyor. Ancak orucu açmakta caizdir.

  İkinci fikir ve anlayışın uygulamaya daha uygun olduğu görülüyor. Çünkü, bu metodu hem oruç hem de namaz için uyguladığımız zaman üzerinde bulunduğunuz meridyene göre oruç ve namaz vakitleri ayarlanır, böylece namaz vakitleri geçmemiş, oruç ta da zorluk olmamış olur. Hangi meridyen veya ülke üzerindeysek onların takvim anlayışına göre hareket edilmiş olur.

  Üçüncü anlayışı benimsemek bazen namazların kaçmasına ve orucun da sıkıntıya girmesine neden olacağı kesindir. Zaten bu gibi konularda nasıl hareket edileceğini soran sahabeye Peygamberimiz: “takdir ediniz” buyurarak kolaylık yönünü göstermiştir. Bu nedenlerle üçüncü fikre uyanlara saygı duymakla beraber, tercih etmiyoruz. İkinci maddeyi uygulamanın daha isabetli ve daha kolay olduğunu düşünüyoruz.

  Sonuç: Bulunduğu yerden herhangi bir ülkeye giden kişi hangi meridyen veya ülke üzerinde olursa ona göre orucuna başlayacak ve açacaktır. Namazını da üzerinde bulunduğu meridyenlere göre kılacaktır. Böylece hiçbir namazı kaçırmamış, orucunu da sıkıntıya girmeden tutmuş olur.
  Uçakla sürekli batıya doğru gidilen yolculuklarda, bazen hiç bir meridyenin iftar vaktine denk gelmediği de oluyor. Varılan ülkede iftar vaktine daha çok zaman da olduğundan oruca devam etmek mi gerekir, yoksa ayrıldığı ülkeye göre iftar edilebilir mi?

  Namaz, oruç gibi ibadetlerin vakitleri, kişinin bulunduğu yere göredir. Uçakla yolculuk yapanlar da üzerinde bulundukları ülkenin veya meridyenin durumuna göre hareket ederler.
  Ancak bazen, yolculuk süresince hiç bir yerde iftar olmadığı durumlar da olabiliyor. Böyle bir durumda zaman kısa ise varacağı yere göre hareket etmek daha iyi olur. Ancak zor durumda kalacaksa ayrıldığı yerin zamanına göre hareket edebilir.
  SİE

 7. Esse
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun anladım çok teşekkür ederim.
  ayrıca ramazan ayınız mubarek olsun esenlik ve serinlik içinde kalın Çünkü Allah yolcu iken oruç tutmamızın daha hayırlı olacağını söylüyor. Ancak orucu açmakta caizbunuda ögrenmiş oldum.+ Yorum Gönder