+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Karısı istemediği zaman sakal bırakabilirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sacitkral
  Devamlı Üye
  Reklam

  Karısı istemediği zaman sakal bırakabilirmi

  Reklam

  Karısı istemediği zaman sakal bırakabilirmi Mumsema selamın aleyküm.bir adam karısı istemediği zaman sakal bırakabilirmi.mesela benim abim sakallı cübbeli sarıklı ama karısı sakalını kesmesini istiyor oda sünnettdir diye kesmiyor,abimin sakal bırakması caizmi bu durumda.ben takvimde okumuştum karısı istemediği sürece sakal bırakılmaz. eşini yumuşatıp bırakılan sevabını anlatıp o zaman bırakabilir denmişti.

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: sakal bırakmak


  Reklam


  Ve Aleykum Selam

  Sakal bırakma konusunda hanımın izni aile içi tatsızlık çıkmaması için alınmalıdır. Zira sakal bırakmak sünnet iken aile huzuru bu sünnetten daha önemlidir. Ancak bir kimse hanımından izin almadan sakal bırakırsa da günah işlemiş olmaz, izin alma mecburiyeti yoktur. Hanımınızdan izin aldığınız halde sonradan hanımınızın, sakalınızı kesme isteğinde bulunama hakkı yoktur. Ahirette davacı olmak gibi bir durum da söz konusu değildir.

  Sakal sünnetinde Şafiî ile Hanefî arasında farklı görüş vardır. Şafiî ye göre sakal sünnettir. Kesimi ise sadece tenzihen mekruhtur.

  Hanefi de ve diğer iki mezhepte ise hüküm farklıdır. Sakalı bıraktıktan sonra kesmek, tahrimen mekruhtur

 3. sacitkral
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun kardeşim.

 4. Guray
  Karadeniz
  amin hepimizden inşallah

+ Yorum Gönder