+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rukyail
  Emekli
  Reklam

  Allah hakkında soru

  Reklam

  Allah hakkında soru Mumsema Merhaba arkadaşlar ben şunu merak ediyorum allah akılla bilinir bunu biliyorum bunca büyüklükteki kainatta kendi kendine var olması deli saçması bunu da biliyorum ama Allah ismi nerden geliyor buna bi türlü akıl erdiremiyorum acaba arapça bir kelimemi bir anlamı var mı bilimsel kesinligi nedir bu kelimenin anlam veremiyorum ?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Allah hakkında soru


  Reklam


  Merhaba arkadaşlar ben şunu merak ediyorum allah akılla bilinir bunu biliyorum bunca büyüklükteki kainatta kendi kendine var olması deli saçması bunu da biliyorum ama Allah ismi nerden geliyor buna bi türlü akıl erdiremiyorum acaba arapça bir kelimemi bir anlamı var mı bilimsel kesinligi nedir bu kelimenin anlam veremiyorum ?
  İki görüş var.
  1- Bu isim özeldir ve tüm isimleri kapsar.
  2-Kökü "ilah"tır. Sahte ilahlardan fark olsun diye arapçadaki "el" takısı eklendi. el-ilah olmuş oldu. sonra takı ve isim tek isimde toplanınca "Allah" ismi ortaya çıktı.

  2. görüş zayıftır. en doğrusunu bilen Allah'tır.

  Allah; Yüce Yaratıcının özel ismidir. Bu isim, O'nun kemal, cemal ve celal sıfatlarının ifade ettiği anlamların tamamını kapsar. Allah'ın diğer isimleri ise Allah'ı tasvir eder.
  Allah özel isminin hiçbir dilde tam karşılığı yoktur. Arapça ilah, Türkçe tanrı, Farsça hüda, İngilizce god, Almanca gott kelimeleri "Allah" kelimesi gibi özel isim değildir. Bunlar, ilah, ma'bûd, rab gibi cins isimlerdir. Allah kelimesi ikil ve çoğul yapılmaz. Bu isim sadece hak ma'bûdu, varlığı zorunlu olan yaratıcıyı ifade eder. Başka bir varlığa, Allah ismi verilemez. Yani Allah'ın adaşı yoktur (Meryem, 19/65). Diğer isimler çoğul yapılabilir. İlahlar (âlihe), tanrılar, rablar (erbab) gibi. Çünkü hak veya batıl ma'bûda tanrı, hüda, ilah denilebilir.
  "Allah" isminin çeşitli asıllardan türediği ileri sürülmüşse de "el-ilah" kelimesindeki hemze olan elifin düşürülmesiyle elde edildiği görüşü tercih edilmektedir.
  Yüce Yaratıcı'nın ism-i a'zamı yani en ulu ismi olan "Allah" lafzının her harfi O'nu ifade eder. Allah lafzının elifi kaldırıldığında "lillâh" olur. Yine o yüce Yaratıcı'yı ifade eder. Elif ve lam birlikte kaldırıldığında "lehû" olur. Yine O yüce Allah'ı ifade eder. Elif ve iki lam birlikte kaldırıldığında "hû" kalır. Bu da Allah'ı ifade eder. "Allâhü lâilâhe illâ hû (Allâh ki, O'ndan başka ilâh yoktur)" (Bakara, 2/255) âyetinde olduğu gibi.
  İnsanlar, Allah'ın zatını, hakîkat ve mahiyetini bilemezler. O'nu eserleri ve eserlerin delalet ettiği sıfatları ve isimleriyle tanıyabilirler. Allah'ın eserleri isimlerine, isimleri sıfatlarına, sıfatları da zatına delalet eder. Allah'ın isim ve sıfatları zatı gibi ezelî ve ebedîdir. Zatı ile birlikte vardır. Sıfat ve isimleri zatından ne ayrı ne de gayrıdır. (bk. Esmâ-i Hüsnâ)


 3. rukyail
  Emekli
  Yani bu ismin bilimsel olarak kanıtı kesinligi nedir mumsema kardeş onun hakkında bilgin var mı ? Ben bunu bilimsel yönden araştıran bir insanım allahın diger isimlerini kainatta karşılıkarı da var aşikar görüyoruz ama allah isminin bilimsel kanıtı ve delilini bulmak istiyorum bu konuyu aydınlatabilir miyiz ?

+ Yorum Gönder