+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İntihar etmek, İntihar edenin Ahiretteki durumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Yorum: İntihar etmek, İntihar edenin Ahiretteki durumu?

  Reklam  Yorum: İntihar etmek, İntihar edenin Ahiretteki durumu? ile alakalı yazı mumsema.com Yorum: İntihar etmek, İntihar edenin Ahiretteki durumu?
  Selamun aleyküm. Hocam ben 4 yıl uyuşturucu içtim ve bunun neticesinde kanser oldum. Bilerek ölümü istemedim. Bağımlılık yüzünden iradem dışı bunu yaptım. Yani ölmek için yapmadım. Cehennemde sonsuz mu kalacağım?

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: İntihar etmek, İntihar edenin Ahiretteki durumu?


  Reklam


  Aleykum selam. Bu günah olmakla birlikte bir intihar sayılmaz. İşlediğin günahların için tövbe istiğfar etmelisin. Allah teala edilen tövbeleri kabul eder ve kullarını bağışlamayı sever. Allah acil şifalar ihsan eylesin.

 3. Misafir
  arkadaşlar şimdi güzel konuşuyorsunuzda başınızda işe girmeye rızkınızı kazanmaya araba kullanmaya bir yerlere tek başınıza gitmeye polislik askerlik gibi şerefli mesleği seçmeyi engelleyen allahtan gelen bir hastalığınız mevcut intihar yasak cehennemliksin intihar etmezsen bir zaman ailen destek çıkacak o da bir yere kadar her zaman onlar yanında olmayacak ama bir süre sonra hastalığından dolayı işsizlikten maddi sıkıntı çekeceğin için ya çöplükten beslenecen yada hırsızlık kaçakçılık yapacan gerçi oda günah sabır diyeceksiniz bu hastalık doğuştan beri var ve 20 yıldır çırpınıp duruyosun allah rahmandır rahimdir diyosunuzda 20 yıldır dualarla ibadetlerle bir rahmanlığını rahimliğini görmedik allahın sabrı sonsuz olabilir ama ben insanım ömür kısıtlı allah 150 yıl sabretse neye yarar bu kısacık ömürle o zamakadarda ben çoktan ölmüş olurum sabret diyeceksin bu kez bu sabırda deniz değil bitmesin direk olay 20 yıl sabrettik sabretmeye çalışsak bunun sonu yok yada belli değil üstelik 20 yıldır diyorum bir 20 yıl birde 10 yıl daha sabrederiz oldu yaş 50 ömür bitiyor. Allah öteki dünyada karşılığını verir diyeceksiniz bu kez okadar yüce peygamber sabrımız yok ölene kadar aynı dert için ha iyileştim iyileşecem diye avunup duracaz sabredecez sonuçta bizde insanız ve bizde peygamber sabrı yok çünki adı üstünde peygamber sabrı bizde peygamber değiliz. Sonuçta bu hastalık en kısa zamanda iyileşmeliki bir işe girebilelim daha doğrusu dünyada boğazımızı bakacak rızkımızı alacağımız işe güce ihtiyacımız var buna da hastalık engel paramızı kazanalım diyoruz bunada ne allahtan ne insanlardan cevap var şimdi ben soruyorum günah işlememek için parasız olarak açlıktan yavaş yavaş mı ölelim yöksa hiç o kadar açlık ızdırabı çekmeden intihar ederek bir kaç dakikalık ızdıraplamı ölelim sonuçta görüyoruzki her iki haldede ölüyoruz siz olsaydınız bu durumda neyapardınız ey sevgili evliyalar hakiki hacı hocalar. Dualarıma karşılık bulamıyorsam allahın yardımını göremiyorsam ben ne yapayım.

 4. Misafir
  Bi çok derdim var ;15 yaşindayim erkeğim ibatlerimi Allahımızın buyurdu bir şekilde yaptığıma inanıyorum fakat en büyük tartışmam 10yaşinsaki erkek kardeşimle bundan başta ailem ve dedelerin büyükannelerim etkileniyo kendi canıma kiymayi çok düşünüyorum son nefesini vermeden önce dini vecibelri yerine getirerek inrhar etsem sonum ne olur ebedi hayttana ne yaparım
  Ki

 5. Yaralı Melle
  Süper Moderator
  son nefesini vermeden önce dini vecibelri yerine getirerek inrhar etsem
  Son an ibadetle değil bir nefsi öldürerek yani intihar ederek gidiyosun
  Ahreteki yerin ateş olur

 6. Şem'a
  YÖNETİCİ
  intihar edenin ahiretteki durumu
  HADİS

  Hadislerin meali şöyledir:

  "Geçmiş kavimlere mensup bir adamın bir yarası vardı. Adam ızdırabına dayanamayıp bileklerini bıçakla kesmiş ve kan kaybından ölmüştü, bunun üzerine Allah (c.c.); 'Kulum bana gelmekte acele etti ama ben ona cenneti haram kıldım.' buyurdu." (Buhari, Enbiya 50).

  İntihar edenin Ahiretteki cezası, intihar şekline uygun olarak verilir.

  Hadis-i şeriflerde "Kim kendisini bıçak gibi keskin bir şeyle öldürürse, cehennem ateşinde kendisine onunla azap edilir." (Buhâri, Cenâiz, 84).

  "(Dünyada ip ve benzeri) şeyle kendisini boğan kimse cehennemde kendisini boğar, dünyada kendisini vuran cehennemde kendisini vurur (azabı böyle olur)." (Buhârî, Cenâiz 84).

  "Kim kendini bir dağın tepesinden atar da öldürürse, cehennem ateşinde de ebedi olarak böyle görür. Kim zehir içerek kendisini öldürürse cehennemde zehir kadehi elinde olduğu halde devamlı ceza çeker." (Müslim, Iman, 175; Tirmizi, Tıb, 7; Nesâî, Cenâiz, 68).

 7. Misafir
  Hocam çok zor durumdayım iki yıl önce dayım kendini asarak intihar etti. Çok etkilendim kabullenmek zaman aldı şimdide kendimi toplayamıyorum geçen rüya gördüm ölmüştüm ve çok güzel bi yerdeydim artık dayanamıyorum cuma günü mezarına gidip cumartesi hayattan bağımı koparacağım Allah affedermi beni cennete girebilecekmiyim Allahın azabi kulun azabindan üstünfür ama beni yaratanın azabı zoruma gitmiyor lütfen cevaplayın Çok zor durumdayım

 8. Misafir
  Intihar neden ediliyor sizce insanın bazen çıkmaza girdiği oluyor anlayamayacak derdi oluyor mesela en basiti bir insan tarafından kullanılıp tehtit ederse aile ve namusuna kufur ve hakaret ederse ondan ediyor veya büyük bir borç yüzünden aslin da benim de intihar aklıma gelmiyor deyil ama en yakin zaman da bende edecem çünkü benim hayatta sadece 2 çocuğum var onlara bakan olsaydı çoktan etmiştim

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
intiharın günahı,  intihar etmenin günahı,  intihar etmek,  intihar etmek günah mı,  intihar etmenin günahı nedir,  intihar edenin ahiretteki durumu,  intiharın günahı nedir