+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kıble kaç derece sapabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musfan
  Üye
  Reklam

  Kıble kaç derece sapabilir?

  Reklam

  Kıble kaç derece sapabilir? Mumsema Bulunduğum yerde eski bir caminin kıblesi yaklaşık 30 derece batıya dönük bunu dini bütün bir arkadaşımla kıble saati aracılığı ve cep telefonlarına yüklenen programlar aracılığı ayrıca google eart programı ile başka camiler ile paralellik kıyaslaması yaparak tesbit ettim.
  Bunu bulunduğum yerdeki müftüye ilettim,hani derlerya beni bi dövmediği kaldı,şaküllemi ölçmüşüm,bir derecelik egiklik bile çok oynatırmış,hem 30-40 derece ye kadar bişey olmazmış.Neyse bende en azından bunu Diyanet İşleri Başkanlığına yazayım dedim,keşke bakmasaydım çünki Diyanet sanki kimseden herhangi bir dilek şikayet istemiyormuş gibi sitesinde hiç bir şekilde mail gönderme yeri açmamış,sadece tel numarası koymuş,kim ile nasıl karşılaşacağını bilemeden insan o telide arayamıyor.
  İnsanların bile bile kıbleden 30 derece sapmış şekilde namaza durmaları beni rahatsız ediyor,ki bu cami 1700 yıllarında yapılmış vede ramazanda teravih namazları yıllardır hatimle kılınan bi cami
  Şimdi ben ne yapayım ? Ayrıca bir cami için kıble ne kadar dönük olabilir?

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Kıble kaç derece sapabilir


  Reklam


  Değerli kardeşimiz;


  Bizler evlerimizdeki kıblemizi yakınımızda bulunan camilere göre tespit ederiz. Başka çaremiz de yoktur zaten. Bu şekilde kıldığımız namazlarımızın da kıbleye yönelik olduğunda şüpheye düşmeyiz. Çünkü, namazda kıbleye yönelen insanın santimi santimine Kâbe’nin duvarına yönelmesi şartı yoktur.

  Sadece Kâbe’yi de içine alan Mescid-i Haram tarafına doğru yönelmiş olmak yeterlidir. Bakara Sûresi’ndeki ayette de böyle bir ifade kullanılmaktadır: “Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir!” Bu “Mescid-i Haram tarafına çevir” tabirinden geniş bir kıble anlayışı çıkmakta, Kâbe’nin kendisini de içine alan Mescid-i Haram tarafına yönelmiş olmanın yeterli olduğuna delil olarak gösterilmektedir. Hatta bu konuda yapılan tespitte şöyle bir açı ile de konu daha da netleşmektedir:

  - “Kâbe’nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kâbe’ye yönelmeden) sapma sayılmaz!.. Sapma derecesi daha fazla olursa “kıbleye yönelme” şartı aksamış olur.” (İSAM - 232)

  Bir diğer tespitte de, “Mekke şehrinin coğrafi yeri/ yönü Müslümanların kıblesidir.” denerek geniş bir kıble sahasına işaret edilmektedir. (Hayatımızdaki İslam).

  Demek ki, evinde namaz kılan kimsenin 45’er derecelik sağa sola meyille kıldıkları namazlar dahi sahihtir. Çünkü bu halde iken bile Mescid-i Haram, Mekke tarafına yönelmiş olma şartı gerçekleşmektedir.

  Bu sebeple yakınımızdaki camilere bakarak yaptığımız kıble tespitlerinden şüpheye düşmemeli, evlerimizde kıldığımız namazlarımızın tehlikede olduğu evhamına yer vermemeli, kıble anlayışımızın çok geniş bir sahayı içine aldığını düşünerek rahatlamalıyız.

  Ayrıca, kıblesini bilmediğimiz yabancı bir yerde kılacağımız namazı, kıbleyi bilenlerden sorarak kılarsak, kıbleye isabet etmesek dahi namaz sahihtir. Çünkü bize düşen, bilen yerlilerden sormaktı. Sorduktan sonra verilen bilgiden bizim sorumluluğumuz yoktur. Ancak araştırma yapmadan rastgele kılar da isabet etmediğiniz sonra anlaşılırsa bu namazı yenilemek gerekir. Çünkü üzerimize düşen araştırma görevimizi ihmal etmiş, rastgele kılmış olmaktayız.

  Demek ki, çevremizdeki camilere bakarak yaptığımız kıble tespiti bize huzur vermeli, evde kıldığımız namazlarımızdan şüpheye düşmemeliyiz.

  Aslında burada dikkat edilmesi gereken bir mühim nokta da şu olmalıdır:

  Biz namazda kalıbımızla kıbleye yönelik durumda iken, kalbimizle nereye yönelik halde oluyoruz acaba? Asıl düşünülecek konu bu olsa gerektir. Kıbleye, hem kalıbımız hem de kalbimizle yönelmeliyiz... Namazın asıl sıhhati burada, kalıp ve kalp birliğinde aranmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Diyanet işlerinede http://sorusor.diyanet.gov.tr/ bu sayfa aracılığı ile soru sorabilirsin cevap mail adresine geliyor

+ Yorum Gönder
kıbleden kaç derece yapılabilir,  kıble kaç derece sapabilir,  kıble ne kadar sapabilir,  kible kac derece sapabilir,  kıble kaç derece,  kible kac derecedir,  kible kac derece