+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. holy45
  Emekli
  Reklam

  Geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası

  Reklam

  Geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası Mumsema selamun aleykum geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası kılarken şöyle niyet ediorum misal öğle namazın 4 rekatlik farzını kıldıktan sonra sünet yerine niyet eeti allah rızası için en son kılaadığım öğle namazının 4 rekatlik kaza farzını kılamya dogrumdur

 2. HİZMETKAR
  Devamlı Üye

  Cevap: geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası


  Reklam


  selamun aleykum geçmiş yıllarda kılmadımız namazın kazası kılarken şöyle niyet ediorum misal öğle namazın 4 rekatlik farzını kıldıktan sonra sünet yerine niyet eeti allah rızası için en son kılaadığım öğle namazının 4 rekatlik kaza farzını kılamya dogrumdur
  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve beraketuh

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.
  (Mehmed Paksu)

  kaza namazlarınızı takip edebilir çizelgeyi Bilgiyisayarınıza innDirebilir ve yazıcınızdan çıktısını alabilirsiniz

 3. holy45
  Emekli
  allah razı olsun cok yardımcı oldu teşekürler

+ Yorum Gönder