+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamyolu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası

  Reklam  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası ile ilgili yazı Yudumla.com
  Hurrican cevaplar güzel verilir. ama işte bende gelip Kafadan atmak istemem. ben Said nursi Hakkında nasıl kötü birşey yazabilirim. Said nursi Muhiddin Arabiden kendini üstün görüyormuş diyorsun. ben nasıl bileyim onları. Said Nursi İmam Rabbani Hazretlerinden büyük gösteriyormuş kendisini diyorsun. ya ben bunlara inanamam. Bediüzzaman hazretleri Büyük bir Alim diye biliyorum. benim kafam Risali Nuru çözmeye basmaz. baya ağır bir dil. zaten Risali Nuruda ilmi olmayan çözemez. Hep yanlış yanlış manalar çıkarırlar. İftira Atmayın Bediüzzaman hazretlerine. Risali nurdan delil getireceksen kendi kitabından getir bakalım neler demiş. ben anlamasamda. Elbette Anlayan Arkadaşlarımız var.

 2. hurrican
  Üye

  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası


  Reklam


  İSLAM YOLU ŞÖYLE DEMİŞ: "Hurrican cevaplar güzel verilir. ama işte bende gelip Kafadan atmak istemem. ben Said nursi Hakkında nasıl kötü birşey yazabilirim. Said nursi Muhiddin Arabiden kendini üstün görüyormuş diyorsun. ben nasıl bileyim onları. Said Nursi İmam Rabbani Hazretlerinden büyük gösteriyormuş kendisini diyorsun. ya ben bunlara inanamam. Bediüzzaman hazretleri Büyük bir Alim diye biliyorum. benim kafam Risali Nuru çözmeye basmaz. baya ağır bir dil. zaten Risali Nuruda ilmi olmayan çözemez. Hep yanlış yanlış manalar çıkarırlar. İftira Atmayın Bediüzzaman hazretlerine. Risali nurdan delil getireceksen kendi kitabından getir bakalım neler demiş. ben anlamasamda. Elbette Anlayan Arkadaşlarımız var."

  Şu yukardaki yazıyı çözümlemeye kalkarsam 5 tane klinik bulgu ortaya koyarım. Mâdem bilgin yok sükût etmeyi öğren. Bizi de yorma.

  Bak sitedeki nursi ve gülen taraftarları nasıl sükût ediyorlar. Sükût ikrârdan gelir. Müdafa yazısını yazan hocanın tesbitleri doğru olduğu için yalanlıyamıyorlar. Doğru da diyemiyorlar çünkü said nursinin o deryalardan büyük olduğu iddiasını delillendiremeyeceklerini biliyorlar ve çaresiz sükut ediyorlar.


 3. Guray
  Karadeniz
  bir hadis geldi aklıma bunları okuyunca sonunu yazıyım hadisin Allah'ın izni ile "nerden biliyorsun kalbini mi açtın ?" Rabbim yardımcımız olsun..

 4. mfcanbaz
  Devamlı Üye
  hurrican kardeş konuyu açışın girişin cümlelerin başlangıcın çok hoş...

  Niyetin öncelikle Fethullah Güleni korumak gibi gözüküyor.Öyle zannediyoruz. Yanılıyoruz.Amacın öğrenmek gibi gözüküyor , yanılıyoruz.
  Akabinde Olay Bediüzzaman Hazretlerine dönüyor.
  Onun enaniyet sahibi kendini o güzide Velilerden Evliyalardan üstün gördüğünü anlatıyorsun , iadda ediyorsun.Veya öyle olduğunu savunanları savunuyorsun.
  Yavaş yavaş çıkarıyorsun maskeni nefretini kusmaya başlıyorsun.
  Ve tatminde oluyorsun.Bana savunduklarıma kimse cevap veremiyor diye içten içe çıkıyorsun gurur merdivenlerini...
  Uslübun gittikçe şertleşiyor
  İnsanlara putperest diyorsun.... Hatta cemaaatin kıyamet alameti olduğunu söylüyorsun , gülüyorum ama durum tarjikomik...

  Kardeşim Senin yaşın kaç... 13 mü ?
  Hiç düşünmez misin Sana neden cevap verilmiyor?
  Risale Forumunda neden konunun kapatıldığını hiç düşünmez misin ?
  Burdaki Nur talebesi arkadaşların sana neden malzeme vermediğini ?

  Mevlanayı savunuyorsun ya ama Mevlanayı anlayan sen değil onlar...

  Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle Oturup Kuru Ekmek Ye!
  [Hz Mevlana]
  Bir deyiş vardır.... Arife Tarif gerekmez...

  Müslüman bilir ve iman eder...

  Said nursi hazretlerinin , inancını zirvede yaşayan bir şahsiyetin enaniyet ,büyüklük , üstünlük iddiasında bulunmayacağını bilir yani....

  Nifak sokmaz....


  "Onlara «Yeryüzünde fesat çıkarmayın» denildiğinde «Biz ancak ıslah edici kimseleriz» derler. Dikkat edin şüphesiz ki onlar bozguncuların tâ kendileridir, fakat idrak etmezler.

  bu ayet sadece Amerikaya mı inmiştir.Güzide alimlerimizin arkasından onlara iftiralarla yalan isnadlarla onları düzeltmeye çalışanlara inmemişmidir.
  Düşün bakalım o evliyaullah ahirette senden mi yoksa birbirlerinden mi razı oacaklardır.

  Önyargılı olamaz... Körükörüne bir fikre bağlanamaz sorgular...

  Semud kavmi gibi körü körüne yalanlamaz...

  "Semud (kavmi) de uyarıları yalanladı. Dediler ki: "Bizden biri olan bir beşere mi uyacağız? Bu durumda gerçekten biz bir sapıklık (delalet) ve çılgınlık içinde kalmış oluruz." "Zikr (vahy) içimizden ona mı bırakıldı? Hayır, o çok yalan söyleyen, kendini beğenmiş bir şımarıktır." Onlar yarın, kimin çok yalan söyleyen, kendini beğenmiş bir şımarık olduğunu bilip-öğreneceklerdir. (Kamer Suresi, 23-26)

  Düşün rabbim kime indirmiş bu ayetleri .... Bunlar hikayemi ?

  Önce kalbine inecek kuran... Yumuşatacak kararmış kalbini...İslam düşmalarına kelam edemeyen Allah dostlarına kin kusan dilin güzel söylemeyi öğrenecek

  Önce tevazuyu bileceksin.... Bu ilim okyonusunda damla bile olamayan bizler , bizi bileceğiz...

  haddimize midir o Allah dostlarını kendi egolarımıza alet etmek.....

  Sana dinsizlik , sapkınlık isnad etmiyorum ama Rabbim sana bana bizlere hakkı bulmayı nasib etsin.....

  Bu çabalarını gerçekten İslam yolunda harcamanı dilerim....

  Bunun ilk ve son cevabım olduğunu bilmenizi isterim.

  Saygılarımla

 5. hurrican
  Üye
  Said nursi ve Fethullah gülen taraftarlarının, bu yazıdaki tesbitlere cevap veremeyeceklerinin sebeblerini zikretmiştim. Buna ilâveten yani cevap verememe noktasında bir bilgi vereyim de meseleye uzak olan arkadaşlar aydınlansın. Biz sufi değiliz biz tarikat değiliz diye ortaya çıkan bu cemâat (-Târikatız deseler, hemşerim mantar gibi türedin sen nasıl tarikatsın, intisabını ispatla diyecekler,, o yüzden said nursi tarikat değiliz diyerek tarikatı işletmeye karar vermiş- ortada tarikatın her unsuru var fakat sordunmu tarikat değiliz diyorlar... Aynen Said Nursinin dilinde tevazu fakat kalbinde kibir olması gibi),, bir tarikatte olması gereken her türlü unsur ile, her türlü evrad ve hıyerarşi ile mevcûdiyetlerini sürdürüyorlar. Nereye gittiğiniz mechul ama Allah yolunuzu açık etsin.

  Birincisi bu yazıdaki özetlediğim tesbitlere cevap veremessiniz çünkü doğru. Ve doğru olduğu için günümüz müslümanlarına said nursinin Yunus emreden daha üstün olduğunu da anlatamassınız. Çünkü bu tür dolmaları ancak sizin gibi irfân nasipsizleri yutar ve susarsınız.

  Bu yazıya cevap veremessiniz çünkü, yukarıda bahsettiğim hıyerarşinin en üst tepesinden, müslümanlarla hiç bir meselede tartışmaya girilmemesine dair kesin emir almış bulunuyorsunuz. Bu emri veren irâde, ulaştıkları saltanat veya etkinliğin zarar görmesini istememesi sebebiyle bu emri vermiştir. Yine aynı irade, ne kadar sapık ve zındık islamcı varsa evrenes ve ednan gibi onlarla dahî iyi geçinme emri vermiştir. Yani cemaati yöneten bu irade için Hakk mühim değildir, cemaatin çıkarı mühimdir. Tabi bunların hiç biri beni ilgilendirmez, herkes tercihini yapar, dilediği adamın peşinden gider.

  sayın mf canbazın sana niçin cevap verilmiyor sorusunu cevapladıktan ve Cevap veremezler konusunu kapattıktan sonra, E Arkadaşım senin itirazın neye? diye soranlara şöyle cevap vereyim. Bir adam ehliyeti olmadığı halde araba kullanırsa, polis ona gel hemşerim ne yapıyorsun diye hesap sorar. Tıp fakültesini bitirmediği halde muayenehane açana da hesap sorulur, o ne kadar benim muayenehanem yok, vergi kaydım yok gibi bahaneler uydursada hesap sorarlar. Aynen bunun gibi, Peygamber efendimizden irşad yetkisi almamış, Efendimizin (s.a.v.) ruhaniyeti ile emir alışverişinde olmayan bir hezeyancının da elbette hezeyanlarını açığa çıkartmak icab eder. Yapılan iş budur. Said nursinin hezeyanları saymakla bitmez. yani cevap vermekle bitmez. Müdafa yazısını yazan hocadan özel mesaj yoluyla öğrendiğim kadarıyla hoca, veliyliği ilgilendiren hususlarda satır satır cevap verecekmiş ki mesele kökten çözülsün istiyormuş. yani mesele şu: Said nursi bir veliy mi değil mi? Hoca, verilen cevaplarla bu durumun açığa çıkacağını söylüyor. Yani diğer hezeyanlara cevap vermeye gerek kalmayacakmış, ben çoğuna katılmıyorum fakat zaten bu konuda bir sürü yazar bazı cevaplar vermiş

  Sayın mfcanbaz size tek tek cevap vermeye hiç hevesim yok,, ve hakettiğin cevapları versem yönetim razı gelmez. Hem biz meseleyi açıkça ortaya koymuşuz, konu dışı yazı yazı yazmaya devam etmişsiniz. Tamam ben günahkar sufli bir müslümanım kabul ediyorum takva sahibliği iddiamız yok. Ben kötü müslüman olunca, hocanın yukarda yaptığı tesbitler iptalmi olacak. Açık konuşun insanları niye uyutuyorsunuz.

  Biz irfân yolunun sâlikleri, dilinde tevâzu fakat kalbinde kibir olduğunu gördüğümüz insanları sevmeyiz. Biz Dilinde ve elinde belki kibir fakat gönlünde tevazu olan Hazret-i Ömer gibi insânları severiz.

  Necip fazıl üstadın şiirini eklemişsin,, necip fazıl said nursiyi veliy olarak göreydi intisab ederdi. Üstad benim ile aynı fikirde olsa gerek.

  Yineliyorum, yukarıda tesbit edilen meselenin dışında cerbeze yapıp meseleyi örtmeyelim perdelemeyelim. bırakın boş kalsın.

 6. Guray
  Karadeniz
  Aynen Said Nursinin dilinde tevazu fakat kalbinde kibir olması gibi
  Allah göğüslerin özünü (kalplerde olanı) bilir. (Al-i imran / 154 )

 7. hurrican
  Üye
  Sayın Güray, İslama hayatlarında yer vermeyenlere islam itikadının esaslarına dair meseleleri anlattığınızda aynen sizin mantığınızla cevap verirler. Kimin müslüman olduğunu Allah bilir derler. Önemli olan Ayet konuşmak, göstermek değildir, ayeti yerli yerince zikretmek önemlidir ki, bu durumu hikmet sahiplerinden başkası beceremez.

  Dilinde tevazu fakat kalbinde kibir var'a bir örnek vereyim. S. nursi diyorki;; Ben kimimki aciz naçar birisiyim, Muhyiddin Arabi gibi bir kahramana cevap vereyim, beni o büyükle tartışmaya sokuyorsunuz. Ben onun yanında kartala karşı sinek gibiyim diyor. Daha sonra da ne diyor biliyormusunuz, bakın şimdi bu sinek bu kartalı nasıl alaşağı edecek. Gördünüz mü dildeki tevazunun nasıl bir kibri örttüğünü... Ve sonra komedi başlıyor, topuğa çıkmayan sular, deniz ile savaşa başlıyor yani. Mirac sahibi muhyiddin Arabi hazretlerine ve bütün vahdet-i vücud ehline sarhoş, müstağrak, nakıs diyor. Onlar alt basamaklarda kaldı ben onları geçtim diyor...Ve said nursinin, kökeninde hezeyan olan ve mehdilik hastalığı olan dolmalarını,,yani bu tür iddialarını saf nursi müntesipleri afiyetle yutuyorlar.

  Bakın said nursi bunları söylerken çok derin bir uykudaydı, iyi dinleyin espiri yapmıyorum, bu sözler uykudaki sayıklama sözleridir. Ve öldüğünde herkes uyanır. Said nursi de şu anda uyanıktır. Said nursiden haber alan bir yiğit varsa ki mümkündür, sorun bakalım hali nasıldır.

 8. Guray
  Karadeniz
  Sayın Güray, İslama hayatlarında yer vermeyenlere islam itikadının esaslarına dair meseleleri anlattığınızda aynen sizin mantığınızla cevap verirler
  Ne sen beni ne de ben seni tanımıyoruz ama sen bunu yazmakta kendini özgür buluyorsun demek..

  Bak güzel kardeşim ben ne Fettullah Gülen nede Said Nursi nin kitaplarını okumadım. Sadece Said Nursinin hayatını bi kere okudum onunda anlatımını beğenmediğim için saymıyorum kimseyi savunduğum yok dediğin kanıtlarıda bilmiyorum yalandır doğrudur diyemem ben bi mesaj önceki yazında sadece alıntı yaptığım kısıma cevap verdim cevabımada yorum katmadım yanlışa sürüklenmeyelim diye sadece ayeti yazdım okursun evet haklısın dersin yada haksızsın dersin orası senin düşüneceğin iş ancak biz bir kişiyi eleştirelim derken Rabbimize muhalefet olmayalım
  O yüzden tekrar yazıyorum başkası değil ne bir peygamber ne bir alim

  Allah göğüslerin özünü (kalplerde olanı) bilir. (Al-i imran / 154 )  Bu ayeti yazma amacım seni gücendirmek yazında haksız çıkarmak değil farkındaysan dediğin isimlerle bi işim yok ben seni uyarmak istedim Allah'ın izni ile tartışmak değil amacım

 9. islamyolu
  Emekli
  Hurrican yemin ederim en zorlandıgım konu bu oldu. nedense bu konuya geçince cevap verecem kafam duruyor. ne kadar karışık bir konu. Fethullah gülen hakkında cok şey biliyorum. Ama said nursi ile Aynı kefeye koymam. Said nursi Hakkında Cübbeli Ahmet hocanında cok güzel beyanları var. oda geçenki konuşmasında. Said nursiyi herkes yanlış anlıyor. Fikirleri yerinde güzel demektedir. hatta bir alimin rüyasına girip. Cübbeli Ahmet hoca beni yanlış anlamasın ben onlardan değilim demiştir. Tabiki rüya ile amel edilmez ama durum budur yazmak istedim. birde üstün diyorsun. Risali nurda İmam Rabbani hazretlerini çok övmüştür. mektubatları cok okumuştur. son diyecegim her lafa inanma. bende bir sitede gördüm. durmadan karalamışlar belgeler sunmuşlar. Mason demişler bilmem neler demişler. Susarım kalırım ben bunun için. iftiralara karışamam. emin olmadıgım durum için..

 10. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  . Çünkü bu tür dolmaları ancak sizin gibi irfân nasipsizleri yutar ve susarsınız.
  Bu yazdığınız kelimeler çok çirkin üslubunuzda içinizdeki yazınıza vurmuş biraz daha inceleyip öyle ahkam kesseniz diyorum Hurrican kardeş

 11. hurrican
  Üye
  Bak arkadaşım hep konu dışına çıkıyorsunuz. Size cevap vermem yani nefsimden cevap vermem fakat öğretmek için yazıyorum.

  Bir insana baksanız, o insanın, fikirlerine ve duygularına düşüncelerinizi teksif edebilirsiniz veya o insanın gözlerine veya bakılması münasip bir uzvuna bakabilirsiniz. En doğrusu o insanın şahsına bakmanızdır. Bunun yerine o insanın edep yerlerine bakıp bakışınızı oraya teksif ederseniz ya da bütün bedeni görmeyip sadece mesela ayağa bakar ve orada takılır kalırsanız bu sizdeki bir bozukluktan kaynaklanır.

  Bu kadar yazı içinde dolmaları gördün. Sahtekar ve mürailerin yazılarında böyle cümleler bulamassın doğru. Ve onların dolmalarını yutarsınız, nasibiniz ve istihkakınız bu dolmaları yutmak olduğu için yutarsınız bu da ayrı mesele.

  Üsluba takılır kalırsan, çooook şekere belenmiş zehri yuttururlar size, sen üslûba değil hakikate bak ki bazen zehir suretinde şeker yemek nasib olsun.

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  Elhamdulillah, Hizmetkar kardeşimiz çok güzel ifade etmişler. Eğer paylaşmak istediğiniz bir husus varsa burası paylaşmak için çok iyi bir usul ve çok iyi bir mekan.

  Bazı ilim erbabı vardır ki; kul olduğunu bilirde, kulluğundan Rab'bine öyle bir niyazda bulunur ki; vahded-i vücutcu sanırsınız. O teki bilir, tek den geldiğini bilir, külliye dayanır, cüz-i'nin acziyetiyle hayat bulurda, yine vahded-i vucutcu sanılır. Mevzu o kadar inceki kıldan da ince kılınçdan da keskin. Kendini müdafaa etmekten aciz bir kul olarak, hiç kimsenin müdafiliğini üzerimizde görmeyiz. Zira müdafaa edilmesi gereken bir nesne varsa ki; var. O da acziyetini bilmeyen nefslerimize karşı olan savaşımızdır. Bundan büyük savaşmı olur. Bu savaştan bir an gafil kalmak..... Allah muhafaza bizi nerelere götürür. İnşaallah başkalarının müdafiliğinden önce kendi nefsimizin müdafiliğini Rahman'ın şeriatı muvacehesinde yapalım. Eğer başka sitelerde kafalarınıza takılan bir takım hususlar varsa burada çok değerli kardeşlerimiz var. Birlikte değerlendirelim.

  Allah Cümlemizen Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
vahdet vakfı hangi cemaatin,  cübbeli ahmet hoca vahdeti vücud,  vahdet vakfı kimin