+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hurrican
  Üye
  Reklam

  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası

  Reklam  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası isimli konu Mumsema.com Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası
  Sayın todlişer, anlayamıyoruz dediğiniz yazı fethullah gülene aid değil, Fethullah gülene cevavap veren,, vahdet-i vücud müdafası yapan arkadaşa aid. biraz dikkat edelim biraz emek verelim okuyalım.

 2. yeniüye
  Üye

  Cevap: Fethullah Gülen'e Karşı Vahdet-i Vücûd Müdâfası


  Reklam


  ESSELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAH VEBEREKATÜHÜ. sayın Hurrican, bu ithamları yaparken vicdanınızı birkez daha dinlemenizi tavsiye ediyorum. Mahşerde her bir düşünce hesaba çekilecek vesselam. Allah Hidayete ardirsin inşAllah.
  Selamün aleyküm

 3. mertyürek
  Üye
  hurrican nedir mesele Fethullah Gülen hoca efendi ile ilgili bir durummu var konu ile ilgili hiçbir bilgim yokta nedir mesele?

 4. hurrican
  Üye
  Yeni üye putperestlik yapmayı bırak,, birde kat kat selam veriyosun, sonrada Allah hidayet etsin diyorsun. Dilinizde tevazu çok fakat hakikatte nasibiniz yok. Kopyalayıp yapıştırdığım metinde, Fethullah gülene cevap veren hoca diyor ki, Said Nursi, kendisini vahdet-i vücud ehli bütün mutasavviflerden üstün görüyor hatta imam rabbaniden de üstün görüyor. İmam- rabbani ekolü hariç bütün mutasavvıflar Vahdet-i vücud ehlidir diyor. Kendisini yunustan mevlanadan büyük görmesini büyük bir hastalık ve hezeyan olduğunu söylüyor.

  Şimdi Cerbezeye gerek yok. Bu noktada şunları iddia edebilirsiniz,
  1- Hayır Said nursi böyle bir iddiada bulunmuyor, kendisini o büyük velilerden üstün görmüyor.
  2- Nerden çıkardın haşa imam rabbaniden de üstün görmüyor
  3- Yine nerden çıkardın bütün tasavvufçuların vahdet-i vücud ehli olduğunu böyle bişey yok.

  Ya da Evet bütün evliyadan kendini üstün görüyor, fakat bu bir hastalık değildir hezeyan değildir deyip bunun savunmasını yapabilirsiniz. Benide aydınlatabilirsiniz. Aydınllatın yazıya karşı savunma yapın, cerbeze demogoji yapmayın... Meseleyide örtmeye kapatmaya çalışmanız faydasız, adam sitesini kurmuş dilediği gibi yazıyor. Süleyman Hilmi Tunahana da cevap vermiş, bence buldozer gibi geçmiş,, 70 sene öncesinin cahil ortamında milleti iyi uyutmuşlar... Şimdi diyceksiniz ki edepsizlik yapma, bu adamların büyük hizmeti geçmiş tir... O noktada hiç itirazımız yok... Kendilerini hizmetçi olarak görseler mesele yok,, En büyük velilik davası ve iddasıında olursun bence bu haddi aşmaktır.

  Ben ilk mesajımı risale forumada astım,, ve yazının linkini verdim. Daha ağzımızı açmadan sayfayı kitlediler. Bütün bunlar Fethullah Gülene cevap veren yazarın haklılığını isbat ediyor. Münazaradan kaçanlar ve meseleyi örtmeye çalışanlar ise bence hakikat hırsızlarıdır.

 5. Todlicher
  Üye
  Sayın ravza 2 hiç bir kitabını okumadım çünkü anlamadığım ve anlamını bilmediğim bir çok kelime kullanılmış kullanılmasaydı mutlaka okurdum. Hangi devirde yaşıyoruz benim derdim daha fazla insana ulaşılmak isteniyorsa yazı dili günümeze göre anlaşılır bir dilde olmalı.Kaç kişi anlamını bilmediği kelimeleri öğrenmeye çalışarak bu kitapları okumak ister ki¿

 6. Todlicher
  Üye
  Sayın hurrican, ben sizin "Risalelerin çok uzun olması ve ağır bir dil kullanılması" yazınızda geçen bu cümleden sonra sadece anlam veremediğim Sayın Fethullah Gülenin de ağr bir dil kullanması genel olarak.
  Not:O yazının Fethullah Gülen tarafından yazılmadığını biliyorum. Ben sadece Fethullah Gülenin yazmış olduğu kitaplarda kullanılan yazı dili aklıma geldiğinden böyle bişey yazdım.Umarım anlaşılmıştır.

 7. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Todlicher kardeşim eski yazılıkitaplarda kimi anlamları bende anlıyamıyorum bu doğru hoca efendinin bütün kitaplarını okumadım ama okuduklarımdada bazı kelimeleri bende bilemiyorum buda doğru ama bu bütün hocaların ilim seviyesinde olmadığım için çok normal anlamadığım bazı kelimeleri sözlükten araştırıyorum ben cahilim özür dilerim

 8. Todlicher
  Üye
  Bak kardeşim hocaların ilim seviyesinde olup olmamakla ilgili değil.İlimde bir kaç kelime bilmakle olmaz zaten. Neyse her hoca, yazar, alim, şair vs... Bulunduğu zamana hitab edebilmek için zamanın gerektirdiği ve en anlaşılır dil ve üslubu kullanmıştır. Bende anlaşılır olmak varken niye tam tersi anlatabiliyormuyum¿

 9. mertyürek
  Üye
  bu tartışmanın amacı ne ?Süleyman hilmi Tunahan Hazretleri yaşıyorken insanları uyutmuşmudur? nasıl uyutmuştur? subjektif bulduğum görüşlerinizle değilde HADİS kaynaklı bir şekilde cevapmalrmsıınız lütfen.kardeşlere putperstlik gibi çok ağır ve hiçbir zaman kabul edilemeyecek bir suçlamada bulunuyorsunuz putperestlik suçlamanızı açarmsısnız nasıl putperestlik yapılıyor konuyu anlamaya çalışıyorum.(-konu dışı-: ve ayrıca beni kimse yanlış anlayıpta olur olmaz işlere kalkışmasın belirtmek istediğim kişi anlar umarım)

 10. yeniüye
  Üye
  hurrican denilen şahıs. bana Putperest dediğin için seni RABBİME havale ediyorum. ne olur böyle önyargı ve hoşgörüsüz davranışların gereğini yönetim olarak veriniz. Selamün Aleyküm

 11. hurrican
  Üye
  Beni Yasaklamışlar, muhtemelen bir said nursi taraftarı moderatör bu yasağı koydu, yasağım bugün kalkmış. Risale forumda da konuyu kitlemişlerdi. Said nursi ve fethullah gülen taraftarlarından da bunca gündür yazıya cevap verebillen çıkmamış. Bu da gösteriyor ki müdafa yazısını yazan hoca iyi cevap vermiş. Aynı üslupla said nursinin risalelerdeki vahdet-i vücud ve Muhyiddin Arabi hazretleri karşıtı yazılarına bir müdâfa ve cevap yazısı yazarsa zannediyorum, bütün cemaat toplansa yinede işleri çok zor...

  Mert yürek "bu tartışmanın amacı ne ?Süleyman hilmi Tunahan Hazretleri yaşıyorken insanları uyutmuşmudur? nasıl uyutmuştur? subjektif bulduğum görüşlerinizle değilde HADİS kaynaklı bir şekilde cevapmalrmsıınız lütfen.kardeşlere putperstlik gibi çok ağır ve hiçbir zaman kabul edilemeyecek bir suçlamada bulunuyorsunuz putperestlik suçlamanızı açarmsısnız nasıl putperestlik yapılıyor konuyu anlamaya çalışıyorum.(-konu dışı-: ve ayrıca beni kimse yanlış anlayıpta olur olmaz işlere kalkışmasın belirtmek istediğim kişi anlar umarım)" DEMİŞ.

  İlkönce mesele hakkında bir bilgin varsa bilgini arzet ki cevap vereyim. 1300 yıllık tasavvuf tarihi ortada, aç bak, sor. Bütün ârif ve evliyâullah'ın vahdet-i vücûd ehli olduğunu göreceksin. Bu söylediğimi aklın almıyor veya tasavvur edemiyorsan, sadece şu iki deryaya bak,, biri Yûnus Emremiz diğeri Mevlâna Hüdâvendigar... Şimdi tasavvur ettik heralde... yirminci yüzyılda iki adam çıkıyor,, bu mübâreklere ve sayısız veliyyler ordusuna sekir erbabı, istiğrak erbabı nâkıs insânlar diyor... Anlamadıysanız şöyle anlatayım, Ben onlardan üstünüm diyor. Bak çok kibar konuşuyorum, bunlar hasta adamlar, hezeyan içindeler... Evet, basit zahiri bilgilerle ve cüzzi akıl oyunları ile müslümanları uyutmuşlar... Şimdi Meselenin özü, müdafa yazısından anladığım kadarıyla bu üstünlük hastalığına dayanıyor,, böyle bişey yoksa isbat edin veyâ said nursi ve tunahanın bu büyüklerden üstün olduğunu kabul ediyorsanız, nasıl üstün olabiliyorlarmış anlatın da bilelim.

  Hadis istemişsin, kardeşim senin fikrin ne tartışmanın neresindesin bunu bilmiyoruz. Hangi konuda hadis istiyorsun. Elbette hadîs bulalım. İlkönce bi yazıyı düzgünce oku, orda bazı hadisler verilmiş yeri geldikçe...

  Konuyu anlamak istediğin için sormuşsun, putperestlikle neyi kastettiğimi... müsade edersen aşağıdaki arkadaşa cevapta belirteyim.

  Yeni üye ŞÖYLE DEMİŞ ""hurrican denilen şahıs. bana Putperest dediğin için seni RABBİME havale ediyorum. ne olur böyle önyargı ve hoşgörüsüz davranışların gereğini yönetim olarak veriniz. Selamün Aleyküm""

  ------------

  Daha önce de şöyle demişti: "ESSELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAH VEBEREKATÜHÜ. sayın Hurrican, bu ithamları yaparken vicdanınızı birkez daha dinlemenizi tavsiye ediyorum. Mahşerde her bir düşünce hesaba çekilecek vesselam. Allah Hidayete ardirsin inşAllah. Selamün aleyküm"
  ------------------
  Bana niye putperest dedin diye suçlayan kişi Allah seni hidayete erdirsin diyor. Hidâyete muhtaç olanlar kafirlerdir Allaha şükü imanımız var... Yani güya dua ediyor fakat bize kâfir demiş oluyor. Dahası Allah kime hidayet edeceğini bilmiyormuş gibi, buna hidayet et diyor. Bak basiretle değerlendirme yaparsak hastalıklar açığa çıkıyor.

  Bana niye putperest diyorsun diye bize kızan arkadaşın önüne bir tartışma koymuşuz, buyrun hakkı araştıralım, sizi de dinleyelim demişiz. Said nursiyi ve fethullah gülenin fikirlerini eleştirdiğimiz için, mahşerde hesaba çekileceğimizi söylüyor. İşte Hakkı aramayan gerçeğin peşinde koşmayan ve bilgisizce bir yerde saplanan kalan elbette hakperest değildir. ve hakperest olmayan herkes putperesttir. İmam-ı Rabbani hazretlerinin hidayet anlayışına göre, sufli varlıklar put olabileceği gi ulvi varlıklarda put olabilir, hatta peygamberler ve melekler bile put olabilir. Hakka ulaşmakta peygamber bile olsa onda takılıyorsan o senin için bir yol kesici olur. Hakkı aramaktan ve vuslattan vazgeçip çeşitli putlara yapışanlar tabiiki putperesttir. Bu put meselesi çok uzun açıklama ister. Anlayana sivrisinek saz...

  Ayrıca yönetime sığınma, bir meselede Haklıysan dürüst kişiliğine ve Hakka sığın. Ve meselelerin üstünü örtüp, mesele dışı cerbeze yapıp vaktimizi harcatma.

 12. muhasebeci
  Emekli

  Reklam


  ya artık bu tıp cemaatler moda oldu .fethullah gıder ahmet gelır kafay ıtakmayın bu tıp seylere
  onemlı olna durustluk ve bılgıdır.dücane cündüoğlunun 33 yaşındayken 65 yasındakı ahmet yuksel ozemrenın yazdıgı ıbnı arabının cevırısının beş para etmeyecegını satır satır parcaladıgı gıbı
  onemlı olan yaş kişi degıl bılgıdır

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
vahdet vakfı hangi cemaatin,  cübbeli ahmet hoca vahdeti vücud,  vahdet vakfı kimin