+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir kadın kocasını boşamakla Mehir hak eder mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bir kadın kocasını boşamakla Mehir hak eder mi?

  Reklam

  Bir kadın kocasını boşamakla Mehir hak eder mi? Mumsema
  ESSELAMUN ALEYKUM v..v..

  Bir kadin kocasini bosamakla Mehir hak edermi? sebepsiz veya bir sebep olarak kocasini bosamak isteyen tek tarafli..kadin istegi ile bosanmis kari-koca bu durumda önceden kadin´a verilmis mehir.. kocasini terk ettigi icin hak ediyormu?
  yani erkek (koca) dinen mehir ödemek zorundamidir ?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Bir kadın kocasını boşamakla Mehir hak eder mi?


  Reklam


  Bir kadin kocasini bosamakla Mehir hak edermi? sebepsiz veya bir sebep olarak kocasini bosamak isteyen tek tarafli..kadin istegi ile bosanmis kari-koca bu durumda önceden kadin´a verilmis mehir.. kocasini terk ettigi icin hak ediyormu? yani erkek (koca) dinen mehir ödemek zorundamidir ?


  Anlaşmaya bağlı. Hul' Kavramını Oku Kardeş.


  HUL'

  Sözlükte "çekip çıkarmak, soymak, soyunmak" gibi anlamlara gelen hul' ve muhâla'a kelimesi, bir fıkıh terimi olarak, kadının kocasına bedel ödeyerek boşanması demektir. Klasik İslâm hukukunda kocaya tek taraflı boşama hakkı verilmiştir. Dinî kayıt ve sınırlamalar hariç tutulursa, kocaya neredeyse bu konuda mutlak nitelikte bir hâk ve yetki tanınmıştır; bu hakkını, hâkimin veya karşı tarafın huzur veya rızasına bağlı olmaksızın tek taraflı kullanabilir. Kadın ise, belirli bazı durumlarda boşanma için mahkemeye başvurma hakkına sahiptir. Bunun yanında kocasının boşama hakkını kendisine vermesi halinde boşanma hakkına sahiptir (tefvîz-i talak).
  Bunların dışında kadının, kocası ile anlaşarak evliliği sona erdirmesi de mümkündür; kadın bir bedel vermek veya birikmiş nafaka, mehir, iddet nafakası gibi alacaklarından vazgeçmek suretiyle kocasını boşanmaya razı eder. İşte bu tür ayrılığa muhâla'a veya hul' denir.
  Kur'ân-ı Kerim'de hul' ile ilgili olarak; "Kadınlara verdiklerinizden (boşanma esnasında) bir şey almanız size helâl olmaz. Ancak erkek ve kadın Allah'ın yasalarını koruyamamaktan korkarlarsa bu durum müstesna. Şâyet karı ile kocanın, Allah'ın çizdiği sınırlarını hakkıyla muhafaza edemeyeceklerinden korkarsanız, kadının (erkeğe) fidye vermesinde her iki taraf için de günah yoktur." buyurulmuştur (Bakara, 2/229). Muhâla'anın geçerli olabilmesi için, kadının reşit olması, kocanın da boşama ehliyetini haiz olması gerekir. Muhâla'ada bedel iki tarafın karşılıklı anlaşmalarıyla belirlenir. Ancak âyette de belirtildiği gibi kocanın vermiş olduğu mehri geri almak amacıyla huzursuzluk çıkarması helal değildir. Geçimsizliğe kadının sebep olması halinde ise, erkeğin kadına verdiği mehirden fazlasını alması hoş karşılanmamıştır. Muhâla'a bir bâin talak sayılır, her ikisi de tekrar evlenmeyi istemeleri halinde, usulüne uygun yeni bir nikâhla, yeniden evlenebilirler. (İ.P.)
  1719 - Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  Hul ile ilgili hadisler "Ciddi bir sebep olmadan, kocasından hul´ yoluyla boşanan kadın, cennetin kokusunu alamaz."
  Tirmizî,Talâk 11, (1186,1187); Ebû Dâvud, Talâk 18 (2226); Nesâî, Talâk 34, (6,168).
  Ebû Dâvud´un bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Hangi kadın zevcesinden boşanma taleb ederse..." Ebû Hüreyre´nin Nesâî´de gelen bir rivayetinde: "Kocasından hul´ suretiyle boşanan kadınlar (günahça) münâfıklar gibidir" buyurulmuştur.


+ Yorum Gönder