+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan tedaviyi red ederse inteharmı etmiş olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zulu
  Üye
  Reklam

  Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan tedaviyi red ederse inteharmı etmiş olur?

  Reklam

  Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan tedaviyi red ederse inteharmı etmiş olur? Mumsema kardeşler ben yeni üye oldum ancak bir sorum olacak , yazıların çoğunu okudum fakat anlayamadığım bir kaç mesele var hasta olan , göremeyen ya da felç... v.s bir kişiyi ele alalım tövbe haşa ama aklıma takıldı belki bu kişi bu sıkıntıları olmasa intihar etmeyecek , kimisi diyorki o şimdi böyle ama öbür dünyası daha iyi belkide o kişi ibadet etmek istiyor ama bu hallere canı sıkkın ya da daha alt mertebelere razı(cennet) 2. sorum diyelimki bir kişi ağır hasta ve ameliyat olmazsa daha kötü bir duruma düşecek ya da büyük ihtimalle ölecek , oda olmamayı seçti sonuç nedir yani intiharmıdır? cevaplar için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan tedaviyi red ederse inteharmı etmiş olur?


  Reklam


  zulu kardeşim sormak istediğiniz soruları
  anasayfadaki sizden gelen sorular başlığına açmanız gerekli

  Konu ilgili alana taşınmıştır.

  __________________________

  Tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan tedaviyi red ederse intehar mı etmiş olur?


  İyileşme imkanı olmayan bir hastanın hastaneden ayrılıp evine gitmesi ve verilen ilaçları yan etkileri ağır oluyor diye kullanmaması günah değildir. Bu intihar anlamına da gelmez. Ancak nasıl olsa bir süre sonra öleceğim diye kendini öldürmesi caiz değildir.

  İslam dinine göre kişinin kendi canına kıyması (intihar) yasak olduğu gibi tıbbi verilere göre yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın yaşamına bir başkası eliyle son verilmesi talebi olan ötenazi de yasaktır.

  Ancak yoğun bakım cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren kimsenin, solunum cihazından kurtarılmasının iki şartının bulunması durumunda caiz olacağı ifade edilmiştir. Bu şartlar;

  A- Kalp ve solunum tamamen durmuş ve uzman tabiplerin, bu durumdan geri dönüşün artık imkansız olduğu sonucuna varmaları.

  B- Beynin bütün fonksiyonları kesin olarak durmuş ve uzman tabipler bu durumdan geri dönüş olmadığını ve beynin çözülmeye başladığına hükmetmiş olmalı.

  Belirtilen bu şartların gerçekleşmesi durumunda hastanın bağlı olduğu yoğun bakım cihazı kapatılabilir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı+ Yorum Gönder